Procesje konne
Bieńkowice
W Bieńkowicach procesja rozpocznie się zbiórką uczestników na ul. Pomnikowej o godz. 12.30. Wymarsz korowodu zaplanowany jest na 13.00. Zakończenie procesji będzie o godz. 14.30, po czym na ul. Odrzańskiej odbędą się konne wyścigi. W uroczystych nieszporach będzie można wziąć udział o godz. 15.45. Dalsza część imprezy, poczęstunek i festyn odbędą się o godz. 17.00 w altanie restauracji „Rege”. Organizatorzy przewidują 80 koni i 4 bryczki. Wśród zaproszonych gości są samorządowcy gminy Krzyżanowice.
Pietrowice Wielkie
W tym roku procesja rozpocznie się o godz. 12.50. Jeźdźcy zbiorą się przed kościołem parafialnym, skąd przejadą do drewnianego kościółka Św. Krzyża. Tu odbędzie się nabożeństwo błagalne, po którym wyjadą na tradycyjny objazd pól. Na godz. 15.00 zapowiedziano uroczystą paradę koni, którą tuż przed 16.00 zakończy błogosławieństwo. Potem aż do północy na boisku potrwa festyn konny. W programie: skoki przez przeszkody, pokazy ujeżdżania w wykonaniu jeźdźców z Lewady (najlepszy klub w rankingu Polskiego Związku Jeździeckiego), prezentacja koni ciekawych ras i maści, jazda westernowa, parada gwardii marszałkowskiej województwa opolskiego, woltyżerka czołowej zawodniczki z Albertowca, wreszcie pokaz koni rasy „kłusak francuski” w użytkowaniu wyścigowym. Naprawdę warto tu być.
Sudół
Jeźdźcy wyruszą o godz. 13.00 spod kościoła p.w. M.B. Różańcowej i zgodnie z ruchem słońca odwiedzą cztery stacje usytuowane w Sudole, na granicy z Wojnowicami, Studzienną i Bieńkowicami. Kawalkada wyruszy ulicą Czynu Społecznego w kierunku Wojnowic, gdzie przy cokole zwanym Bożą Męką będzie pierwsza stacja. Po modlitwach pojadą w kierunku Studziennej, by przy kolejnym krzyżu na granicy Studziennej z Sudołem powtórzyć ceremoniał. Modląc się, procesja dotrze do ulicy Topolowej, gdzie będzie trzecia stacja. Po tym przystanku pochód spotka się z procesją mieszkańców Bieńkowic. Czwarta stacja będzie przy kapliczce św. Urbana na trasie Sudół-Bieńkowice. Tutaj parafianie pomodlą się o wstawiennictwo do patrona rolników. Ostatni kilometr procesji to dla obserwatorów ogromna atrakcja, bowiem na tym odcinku odbywają się widowiskowe wyścigi konne. Na ten finał czekają starzy i młodzi.
Zawada Książęca
Uczestnicy zbiorą się o godz. 13.00 przed OSP w Zawadzie. Następnie częściowo szosą i polami zrobią koło przez Ciechowice, Łęg i Nędzę. Przy każdej przydrożnej kapliczce i krzyżu uczestnicy procesji zatrzymują się i śpiewają pieśń kościelną. Po powrocie do Zawady odbędą się gonitwy na tartanie, a następnie pod kościołem odmówiona zostanie modlitwa. Na wszystkich uczestników procesji będzie czekał poczęstunek w sali OSP. Pierwsza procesja konna w Zawadzie odbyła się w 1982 r. Zorganizowali ją Tadeusz Szczyrbowski i Jan Cycoń. Uczestniczyło w niej wtedy około 30 jeźdźców. Oprócz nich w procesji brali udział starsi gospodarze na wozach i bryczkach a także orkiestra dęta i dziewczęta w strojach ludowych. Obecnie frekwencja jest trochę mniejsza, gdyż w okolicy jest coraz mniej koni. Udział w procesji nie wymaga wcześniejszego zgłoszenia, wszyscy chętni mogą się udać w poniedziałek wielkanocny pod OSP w Zawadzie.