Reforma w kulturze
– Szukamy optymalnych rozwiązań dostosowanych do współczesnych wymagań i doświadczeń – mówi wiceprezydent Ludmiła Nowacka. Na remont domu kultury przy ul. Chopina miasto dostało z UE 1,38 mln euro. – Zanim zaprojektujemy nowy wygląd tej placówki, chcemy ustalić jej docelową funkcję. Obserwacje, które poczyniliśmy skłaniają do zmian – dodaje Nowacka, ale zastrzega, że sprawa jest jeszcze przedmiotem analiz i dyskusji.
Na razie wyłania się koncepcja, by przy ul. Chopina znalazła się nowoczesna książnica. Miałyby tu być przeniesione zbiory z Rynku i ul. Słonecznej, gdzie trzeba zwolnić miejsce na żłobek. Parter kamienicy w Rynku miasto chce sprzedać.
– Takie nowoczesne centra biblioteczno–informatyczne funkcjonują na Zachodzie – objaśnia wiceprezydent. Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna, która stałaby się gospodarzem obiektu, zarządzałaby też salą widowiskową. – To potrzebny w mieście obiekt, ale teraz RCK, poza kinem, nie organizuje tu zbyt wielu imprez. W większości przypadków sala jest udostępniana innym organizacjom, np. Stowarzyszeniu Kultury Ziemi Raciborskiej albo komercyjnym agencjom. Tak więc w praktyce nic się nie zmieni poza dysponentem obiektu – argumentuje Nowacka.
Dotychczasowa działalność kulturalna RCK skoncentrowałaby się w „Strzesze”, która, zdaniem władz miasta, całkowicie zaspokoi potrzeby wszelkich ruchów amatorskich. Jest tu odnowiona sala widowiskowa, sala kameralna na spotkania dyskusyjne, prelekcje, wieczory poezji itd. – Ponadto widzimy potrzebę wzmocnienia funkcji „Strzechy” poprzez rozbudowanie zaplecza w plenerze, m.in. sceny z zadaszeniem – kończy wiceprezydent.
(waw)