Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 4 (823) Data wydania: 22.01.08

Operacja przeprowadzka

Raciborską bibliotekę czekają przenosiny księgozbioru z Rynku do modernizowanego obiektu przy ulicy Kasprowicza.

– Jesteśmy być może jedyną biblioteką w Polsce, a na pewno na Śląsku, która zbiory Wypożyczalni Głównej przechowuje i udostępnia w dwóch różnych miejscach – zauważa dyrektor Małgorzata Szczygielska.

Taka sytuacja trwa od początku lat 80-tych, kiedy to część księgozbioru (beletrystykę) przeniesiono na ulicę Kasprowicza, bo stropy biblioteki na Rynku nie wytrzymywały obciążeń. Jest to sytuacja niekorzystna z punktu widzenia czytelnika, który nie zawsze dokładnie wie, w której z tych dwóch bibliotek znajdzie poszukiwaną książkę. Obecnie ma się to zmienić.  – Staramy się wcielić w życie pomysł wykorzystania piwnic i poddasza naszego obiektu – wyjaśnia dyrektor. Rzadziej wypożyczane zbiory znajdą swe miejsce w piwnicach budynku. Oszczędność miejsca w piwnicach mają też zagwarantować regały archiwalne. Mieści się w nich dwa razy więcej książek niż w typowych. Z takich korzysta zaprzyjaźniona z raciborską książnica z Opawy.

Zmiany w bibliotece zaprojektowała architekt Lucyna Kikowska. Ona była autorką koncepcji nowej elewacji budynku przy ulicy Kasprowicza. Remont podzielono na dwa etapy. Zacznie się od piwnic i przenosin biur na poddasze, by na I piętrze mogła powstać czytelnia. Wypożyczalnia na parterze też przejdzie modernizację, łącznie z wymianą podłogi. Nie wiadomo, czy starczy na to zabezpieczonych w budżecie miasta po pół miliona złotych na każdy etap (czyli na każdy rok). Z tyłu budynku zamontowana zostanie winda dla osób niepełnosprawnych (to umiejscowienie windy wynika z zabytkowego charakteru budynku). Pod ich potrzeby dostosowane zostaną regały z książkami. – Teraz radzimy sobie tak, że do osób na wózkach, czekających przed wejściem, na zewnątrz, schodzą bibliotekarki i przynoszą im książki. Winda dowiezie tych czytelników do wypożyczalni (parter) oraz czytelni  i oddziału dziecięcego (I piętro) – zapowiada Szczygielska.

Przeprowadzka wymusi dwukrotne zamknięcie placówki, nawet na okresy 2-3 miesięczne. – Same przenosiny księgozbioru z Rynku zajmą około 3 tygodni. Czasowe zamknięcia czekają nas dopiero w przyszłym roku. Uruchomimy wtedy, tak jak już to bywało, tzw. Pogotowie Książkowe, by nie zostawić czytelników bez dostępu do książek – obiecuje dyrektor.

W odnowionej bibliotece będzie 12 stanowisk komputerowych, w tym: 6 stanowisk w czytelni (pozyskanych dzięki programowi „Ikonka”), które obecnie znajdują się w Oddziale Dziecięcym i na Rynku, 2 stanowiska w Oddziale dla Dzieci przeznaczone dla najmłodszych czytelników oraz 4 stanowiska w wypożyczalni – dostęp do katalogu on-line biblioteki. Ułatwiony wybór będą mieli melomani korzystający ze zbiorów MiPBP – zyskają dwa stanowiska do odsłuchiwania płyt.

Pod adresem www.bibl-rac.pl (ta domena działa od listopada ubiegłego roku) znajdziemy informacje o wszystkich zbiorach Wypożyczalni Głównej, Wypożyczalni Oświatowo-Naukowej w Rynku oraz Oddziału Muzycznego. Ich skatalogowanie zajęło 7 lat. – Dążymy do tego, by czytelnik nie tylko wiedział, że mamy daną książkę, ale że jest ona aktualnie dostępna lub nie. Aby to uzyskać, musimy rozpocząć wypożyczanie w komputerowym systemie bibliotecznym Patron. Do tego konieczne jest oklejenie wszystkich zbiorów kodami kreskowymi i wydanie czytelnikom nowych kart bibliotecznych. Jest to ogrom pracy, gdyż dotyczy około 80 000 egz. zbiorów– informuje dyrektor Szczygielska.

Aktualnie w budynku przy ulicy Kasprowicza obsługiwanych jest dziennie średnio około 200 osób. Po przeprowadzce będzie ich ponad 400. Dla lepszego zabezpieczenia zbiorów, do których będzie wolny dostęp, planuje się umieszczenie w każdej książce pasków magnetycznych a przy wyjściu z Biblioteki bramek, które będą sygnalizowały każdą próbę wyniesienia na zewnątrz „niewypożyczonej” książki.

Statystyki wskazują, że w wypożyczalni na Kasprowicza było w 2006 roku więcej nowych zapisów i wypożyczeń, za to na Rynku odnotowano spadek pod tym względem. Przyczyny tej sytuacji są co najmniej dwie, pierwsza z nich to niż demograficzny, druga natomiast to konkurencja Internetu, z którym przegrywa książka naukowa i popularno-naukowa. – Beletrystyka natomiast wciąż się broni. Nie wyobrażam sobie czytania powieści z laptopem w wannie – uśmiecha się Małgorzata Szczygielska.

Jak zmieniał się budynek MiPBP
2002 rok – wykonano wzmocnienie stropów, które umożliwiło przeniesienie Oddziału dla Dzieci z ul. Wojska Polskiego (koszt 70 tys. zł).
2004 rok –  wymiana pokrycia dachowego (koszt 200 tys. zł).
2006 rok – osuszenie piwnic, wymiana w nich okien i drzwi (koszt 136 tys. zł).
2007 rok – termomodernizacja budynku, wymiana wszystkich okien i drzwi, uruchomienie nowej kotłowni, wymiana instalacji co, ocieplenie poddasza i przybudówki (400 tys. zł, środki własne oraz dotacje z WFOŚ, PFOŚ i GFOŚ); remont schodów na zewnątrz (koszt 130 tys. zł).

Mariusz Weidner