Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 10 (829) Data wydania: 04.03.08

Muzealne rarytasy

Z okazji 900-lecia miasta, raciborskie Muzeum pochwali się zabytkami, które skrywane są w magazynach.

– To będzie wielka gratka dla raciborzan, bo skoncentrujemy się na historii miasta. Pokażemy nasze ostatnie nabytki oraz poddane konserwacji eksponaty pochodzące z wykopalisk. Jak dotąd takie wielkie, przeglądowe, raciborskie na wskroś wystawy cieszyły się dużą popularnością. Mamy nadzieję, że będzie tak i w tym roku. Rozpoczęliśmy już przegląd naszych zasobów – mówi Joanna Muszała-Ciałowicz, dyrektor placówki.

Tuż po wakacjach raciborzanie zobaczą wielką ekspozycję raciborskiej pocztówki. W ostatnich latach Muzeum zakupiło kilkaset ciekawych walorów pokazujących miasto na przełomie XIX-XX wieku. – W większości to już zaginiony Racibórz. Wiele miejsc całkowicie zmieniło swoje oblicze. Pokażemy oryginały. Będzie można poczytać, o czym dawni raciborzanie pisali do swoich znajomych – dodaje Ciałowicz.

W Muzeum liczą, że po pocztówkach hitem będzie ekspozycja archeologiczna. – Ostatnie lata to były nasze żniwa. Pracowaliśmy przy ul. Rzeźniczej, na Rynku i pl. Dominikańskim, przy ul. Mickiewicza i Solnej. Nasze magazyny zaczęły się szybko zapełniać. Jak dotąd nie mieliśmy okazji pokazać odkrytych rzeczy – mówi archeolog Romuald Turakiewicz. W pracowni archeolodzy mozolnie zrekonstruowali średniowieczne naczynia, przekazali do konserwacji biżuterię i inne rzeczy użytkowe. Królową ekspozycji będzie wykopana przy ul. Zborowej akwamanila, czyli małe naczynie na wodę zakończone świńską główką. Służyło najprawdopodobniej do celów rytualnych. W Polsce stanowi rzadkość.

Czeka nas też mała rewia mody, tej XIX-wiecznej. Muzeum pokaże przebogate zbiory dawnych ubiorów ludowych. – Na pewno przyjdzie sporo pań, choćby po to, by podejrzeć dawne wzory, do których dziś tak chętnie sięgamy. Zresztą jakość wykonania i zdobnictwo ciuchów naszych babć może naprawdę imponować – śmieje się etnograf Julita Ćwikła. Będą też starsze XVIII-wieczne stroje mieszczek, m.in. słynne raciborskie szpyndzery. Tej wystawie, zaplanowanej na wrzesień, towarzyszyć będzie prezentacja oryginalnych zdjęć raciborzan z przełomu XIX i XX w.

(waw)