Odważny budżet w Krzyżanowicach
Zaprezentowany przez Leonarda Fulneczka budżet spotkał się z poparciem wszystkich radnych. Przy głosowaniu rękę podnieśli nawet zagorzali opozycjoniści wójta.
Uchwalaniu budżetu przyglądało się najmłodsze pokolenie krzyżanowickich samorządowców – radni Młodzieżowej Rady Gminy. Zaprezentowany przez Fulneczka budżet to nie tylko plany ale inwestycje, które mają szansę na realne dofinansowanie. Po prezentacji głos zabrał Michał Kura. Ku zaskoczeniu wszystkich zgromadzonych pochwalił wójta. – To bardzo dobry budżet. Można jedynie życzyć, by wszystko się udało – zakomunikował. Co takiego jest wyjątkowego w tegorocznym budżecie? Przede wszystkim środki przeznaczone na inwestycje. Przy prawie 27 milionach zł dochodów, własne stanowić będą 9,5 miliona złotych, pozostałe 17 milionów to subwencje i dotacje. Krzyżanowice chcą wydać w przyszłym roku 29,8 miliona złotych, a trzymilionowy deficyt pokryty zostanie w większości nadwyżką z lat ubiegłych. W projekcie budżetu na 2009 rok ujęto zadania, które będą współfinansowane ze środków zewnętrznych, a także zadania remontowo-inwestycyjne, na które nie jest wymagane pozwolenie na budowę oraz zadania finansowane z GFOŚiGW.
Po ich uwzględnieniu, łączne nakłady inwestycyjne w 2009 roku wyniosą blisko 14 milionów złotych. Jeśli chodzi o działy, gmina tradycyjnie najwięcej wyda na oświatę i wychowanie, bo aż 10,5 miliona zł. – Na budowę i utrzymanie dróg, chodników, remonty cząstkowe, awarie, utrzymanie dróg w okresie zimowym, koszenia poboczy wydamy ponad osiem milionów złotych. Część tej sumy zostanie wykorzystana na przebudowę ul. Granicznej w Rudyszwałdzie, przebudowę łącznika ul. Moniuszki i Głównej w Krzyżanowicach czy remont nawierzchni drogi wojewódzkiej nr 936 w Krzyżanowicach wraz z budową chodnika – wylicza wójt. Gmina Krzyżanowice obok Pietrowic Wielkich dysponuje największym budżetem. Większymi środkami obraca tylko miasto i powiat.
Budżet w liczbach:
Dochody ogółem – 26,9 miliona zł
Wydatki ogółem – 29,8 miliona zł
Deficyt – 2,9 miliona zł
Wybrane wydatki:
Dowożenie uczniów do szkół – 145 tys. zł
Działalność przedszkoli – 2,2 miliona zł
Dodatki mieszkaniowe – 77 tys. zł
Funkcjonowanie Rady Gminy – 101 tys. zł
Funkcjonowanie urzędu gminy – 2,8 miliona złotych
Oczyszczanie i utrzymanie zieleni w gminie – 160 tys. zł
Utrzymanie basenu kąpielowego w Tworkowie – 62 tys. zł
Dofinansowanie do zakupu samochodów strażackich – 97 tys. zł
(acz)