Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 39 (911) Data wydania: 29.09.09

Minęło dwadzieścia lat

Przez dwanaście lat w pasjonujący sposób opowiadali o nauce. Sami wykonywali doświadczenia, latali helikopterami, narażali się na niebezpieczeństwa. 29 września mija 20 rocznica śmierci Zdzisława Kamińskiego i Andrzeja Kurka – autorów telewizyjnej „Sondy”.
W tragiczny piątek 1989 roku od rana wyczekiwano ich z niecierpliwością w Raciborskiej Fabryce Kotłów Rafako. Tego dnia miał tu powstać kolejny odcinek „Sondy”. Autorzy chcieli w halach zakładu opowiadać o współczesnej technice masowych wierceń otworów dla potrzeb przemysłu energetycznego i inżynierii chemicznej. Do Rafako już nie dojechali. Ich peugeot zjeżdżając z „górki” ulicą Rybnicką  z łuku drogi zjechał na lewy pas zderzając się czołowo z jadącą w kierunku Rybnika ciężarówką star 200. Cała trójka jadąca peugeotem zginęła na miejscu. Poza dziennikarzami śmierć poniósł 48-letni Andrzej Gieysztor, przedstawiciel francuskiej firmy Elf i zarazem znakomity kierowca rajdowy. Mało kto wie, że tego dnia na tzw. lukasynie zdarzył się jeszcze jeden wypadek. W kilka minut po tragicznej kraksie twórców „Sondy” na ulicy Rybnickiej ciężarowy mercedes zderzył się z jelczem. Tu kierowcom udało się przeżyć.
 
Na czym polegała wyjątkowość programu? Widzowie z tamtych lat odpowiadają, że w osobowościach Andrzeja Kurka i Zdzisława Kamińskiego. Pierwszy był fizykiem i entuzjastą, drugi ekonomistą i sceptykiem. Formuła programu polegała na spieraniu się dwóch charakterów. Każdy przekonywał o swoich racjach chcąc zdobyć akceptację widza. Antenowe spory skłoniły autorów do wybrania symbolu Yin i Yang jak loga programu. Autorzy prowadzili doświadczenia zarówno w studiu jak i w terenie. Największe zakłady zapraszały ich do siebie chcąc się pochwalić nowymi technologiami. Właśnie podczas jednego z takich wyjazdów dziennikarze stracili życie.
 
Kultowy program ukazywał się na antenie telewizji przez dwanaście lat. Pierwszy odcinek „Sondy” został wyemitowany 8 września 1977 roku. Prowadzącymi byli wówczas Andrzej Kurek i Wanda Konarzewska. Program realizowany był na żywo. Od tego czasu co czwartek o godzinie 18.20 miłośnicy fizyki gromadzili się przed telewizorami. Na 30 minut twórcy programu zabierali telewidzów w świat nowych technologii, astronomii, tajemnic przemysłu czy medycyny przyszłości. W sumie nakręcono ponad pięćset odcinków programu. Przy okazji „Sondy” nie sposób nie wspomnieć jeszcze o jednej osobie – Tomaszu Pyciu. Współautor programu, autor pierwszych stron internetowych „Telekomputera” i telewizji edukacyjnej, popularyzator nauki i techniki w TVP, pionier we wprowadzaniu internetu do własnych i zaprzyjaźnionych programów w telewizji, zmarł nagle 17 listopada 2008 r. Do ostatnich dni walczył o wznowienie emisji odcinków „Sondy” w TVP.
 
(acz)