O czym rolnik powinien wiedzieć
27 lutego w pietrowickim Centrum Kultury odbyło się szkolenie dla rolników zorganizowane przez Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Raciborzu.
POWIAT. Dzięki pracownikom PZDR przybliżamy w skrócie najważniejsze tematy szkolenia.
Odstępstwo rolne
Przedstawiciel Agencji Nasiennej wyjaśnił, że rolnicy korzystający z odstępstwa rolnego są zobowiązani do uiszczenia opłaty na rzecz hodowcy w wysokości 50 proc. wartości opłaty licencyjnej. Zapłacić trzeba do 30 dni od dnia wysiania chronionej prawem odmiany nasion.
Kto podlega obowiązkowi opłaty za odstępstwo rolne? Opłatę za odstępstwo rolne uiszczają:
– w przypadku odmian chronionych ziemniaków: posiadacze gruntów rolnych o powierzchni 10 ha i więcej
– w przypadku pozostałych odmian roślin chronionych na poziomie krajowym (PL) i dopuszczonych do odstępstwa rolnego: posiadacze gruntów rolnych o powierzchni 25 ha i więcej
– w przypadku pozostałych odmian roślin chronionych na poziomie wspólnotowym (UE) i dopuszczonych do odstępstwa rolnego: posiadacze gruntów rolnych o powierzchni 30 ha i więcej.
Nowe zasady opłacania składek
Pracownicy raciborskiego KRUS-u przedstawili nowe zasady opłacania składek społecznych i zdrowotnych rolników i domowników. Najważniejsza zmiana dotyczy tego, że mali gospodarze (o areale do 6 ha przeliczeniowych) nie będą opłacać składek zdrowotnych. Natomiast rolnicy z większym areałem gruntów uprawnych (powyżej 6 ha przeliczeniowych) będą zobowiązani do uiszczania kwoty 1 zł na każdego domownika (kwartał) za każdy kolejny hektar przeliczeniowy powyżej tych 6 ha.
Dodatkowo każdy rolnik ma obowiązek zgłaszania do KRUS wszelkich zmian w ilości posiadanego gruntu rolnego. Złożenie fałszywego zeznania dotyczącego areału grozi nawet karą pozbawienia wolności do lat 3.
Nowa polityka rolna
Do 2013 r. w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich rolnicy mogą liczyć na kredyty preferencyjne, dopłaty obszarowe, dopłaty do usług doradczych i na grupy producentów rolnych.
Po 2013 r. przewiduje się dopłaty obszarowe, których pozyskanie będzie zależało od spełnionych standardów, ogólnie nazwanych: zasadą wzajemnej zgodności dla gospodarstw rolnych.
Również w nowym rozdaniu dotacji unijnych, po 2013 r. tylko aktywni rolnicy (tacy, których głównym źródłem dochodów jest rolnictwo) będą otrzymywać dotacje. Małe gospodarstwa będą jednak otrzymywać dotacje na zasadach uproszczonych.
Owa polityka rolna przewiduje dotacje prośrodowiskowe, dotacje dla młodych rolników, inwestycje w środki trwałe oraz inwestycje w działalność pozarolniczą.
W nowym programie nie przewiduje się programów zalesieniowych i rent strukturalnych. Od 2015 r. natomiast zlikwidowane zostaną kwoty mleczne i cukrowe.
Więcej informacji o planowanych zmianach na stronach Ministerstwa Rolnictwa: www.minrol.gov.pl
(woj)