Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 10 (1034) Data wydania: 06.03.12

Dlaczego nie chcą funduszu sołeckiego?

Już w dwóch gminach nie chcą funduszu sołeckiego. Zarówno radni Krzanowic jak i Kornowaca nie chcą wyodrębniać w budżecie tych środków.

 

KRZANOWICE, KORNOWAC. W Krzanowicach argumentacja brzmiała podobnie jak w zeszłym roku. Radni, pośród których są sołtysi mówili, że pomimo słusznej idei, bardzo trudno dojść do porozumienia na co wydać pieniądze w wiosce. Na zebraniach wiejskich często pojawiają się konflikty i różne koncepcje. Do tego potrzeba wkładu własnego (w postaci pracy społecznej mieszkańców) do czego jeszcze trudniej namówić ludzi. 

Burmistrz Krzanowic Manfred Abrahamczyk dodał, że fundusz wynosi średnio od 7 do 14 tys. zł na sołectwo. Drugie tyle ma wynosić wkład własny społeczeństwa. Funkcjonowanie funduszu, zdaniem burmistrza, sprawdza się tam gdzie gmina nierówno dzieli pieniędzmi. – U nas wszelkie inwestycje są realizowane po równo i na bieżąco – powiedział. Słowa burmistrza potwierdzili obecni na sesji rady miejskiej sołtysi Wojnowic, Borucina i Bojanowa.

Innym argumentem przeciw było to, że Krzanowice jako miasto nie otrzymałyby środków z funduszu.

W Kornowacu jeszcze nie zdecydowano o losach uchwały. Radni i wójt omawiali jednak losy funduszu na ostatniej sesji. Radny Jan Zaczyk tłumaczył, że pomimo tego, że gmina może otrzymać zwrot około 30 proc. z wydanych na fundusz środków, są inne i bardziej korzystne sposoby na dofinansowanie. Wójt Grzegorz Niestrój wyjaśnił, że dopóki są dostępne środki, gmina robi wszystko aby po nie sięgnąć. W tych przypadkach aby zrealizować jakąś inwestycję potrzeba więcej środków wkładu własnego niż przewiduje fundusz. Innym argumentem jest przeznaczenie inwestycji, które nie zawsze pokrywa się z wytycznymi, które reguluje fundusz. – Fundusz sołecki to „śliska sprawa”, trzeba się trzymać ścisłych procedur, a zyskać można niewiele – dodała skarbnik gminy Beata Orc, która dodała że warto korzystać z innych programów gdzie możliwe jest dofinansowanie.

(woj)