Nocne dyżury medyków przy Ocickiej
W wyniku rozstrzygniętego przez NFZ konkursu ofert, Raciborskie Centrum Zdrowia Sp. z o.o. do końca 2015 r. świadczyć będzie usługi w zakresie nocnej i świątecznej podstawowej opieki zdrowotnej dla całego powiatu raciborskiego. Pomoc medyczna, jak dotychczas udzielana będzie w przychodni przy ul. Ocickiej.
Poza spełnieniem warunków określonych stosownymi zarządzeniami, jak poinformował rzecznik prasowy Śląskiego OW NFZ w Katowicach Jacek Kopocz, odpowiednio też punktowano dodatkowe atrybuty w postaci, np. dodatkowego personelu medycznego, posiadania diagnostyki – rtg, transportu itd. Ponadto premiowane było obniżenie, w stosunku do oczekiwanej, ceny maksymalnie jednak o 10%.
Tak więc jak dotychczas, w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej pacjent może codziennie w godz. 18.00 – 8.00 oraz całodobowo w dni ustawowo wolne od pracy skorzystać z opieki lekarskiej i pielęgniarskiej w Raciborskim Centrum Zdrowia. Świadczenia te są bezpłatne i udzielane bez skierowania.
Dyżurujący w przychodni lekarz udziela porad: w warunkach ambulatoryjnych, telefonicznie, a w sytuacjach medycznie uzasadnionych również w domu pacjenta.
Pacjent może skorzystać z tej formy opieki zdrowotnej w przypadku: nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia, gdy nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia lub zdrowia, a zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy, a także gdy zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni może znacząco niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia.
Skorzystanie ze świadczeń POZ w nocy i w święta jest zasadne, gdy występuje m.in.: zaostrzenie dolegliwości znanej choroby przewlekłej (np. kolejny napad astmy oskrzelowej z umiarkowaną dusznością); infekcja dróg oddechowych z wysoką gorączką (wyższą niż 39°C), szczególnie u małych dzieci i ludzi w podeszłym wieku; bóle brzucha, nieustępujące mimo stosowania leków rozkurczowych; bóle głowy, nieustępujące mimo stosowania leków przeciwbólowych; biegunka lub wymioty, szczególnie u dzieci lub osób w podeszłym wieku; zatrzymanie wiatrów, stolca lub moczu; nagłe bóle krzyża, kręgosłupa, stawów, kończyn itp.; zaburzenia psychiczne (z wyjątkiem agresji lub dokonanej próby samobójczej – wtedy należy wezwać pogotowie ratunkowe).
Pacjentom przysługują także zabiegi pielęgniarskie w ramach porady udzielonej przez lekarza dyżurującego w POZ oraz zabiegi wynikające z ciągłości leczenia. Zabiegi te mogą być wykonywane przez pielęgniarkę w gabinecie zabiegowym lub w domu pacjenta.
W ramach nocnej i świątecznej opieki lekarskiej nie można uzyskać: wizyty kontrolnej w związku z wcześniej rozpoczętym leczeniem, recepty na stosowane stale leki w związku ze schorzeniem przewlekłym oraz rutynowego zaświadczenia o stanie zdrowia.
(ewa)