Pamiętajmy o śmieciowych deklaracjach
Gdzie i w jakim terminie należy złożyć deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
W urzędzie miasta w Raciborzu trwają prace nad przygotowaniem nowego systemu gospodarki odpadami komunalnymi. Radni podjęli uchwały dotyczące systemu gospodarki odpadami. Postanowiono, że Miasto Racibórz przejmie na siebie obowiązek odbioru odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne. Miasto Racibórz zorganizuje również odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych powstających w firmach, przedsiębiorstwach, instytucjach publicznych i innych.
Miasto zapewni odbiór 14 frakcji odpadów tj.:
papieru i tektury, a w szczególności opakowań papierowych i kartonowych, czasopism, katalogów, zeszytów, książek, wolnych od zszywek i innych części metalowych, szkła, a w szczególności opakowań szklanych – butelek, słoików i innych, stłuczek szklanych wolnych od zanieczyszczeń metalowych i zanieczyszczeń z tworzyw sztucznych, tworzywa sztucznego, a w szczególności opakowań z tworzyw sztucznych – butelek po napojach, butelek po płynach do prania i mycia, opakowań po artykułach spożywczych i kosmetykach, opakowań wielomateriałowych, a w szczególności opakowań po sokach i mleku typu Tetra – Pack, metali, a w szczególności opakowań aluminiowych, opakowań ze stali, odpadów komunalnych ulegających biodegradacji, a w szczególności odpadów opakowaniowych ulegających biodegradacji, odpadów zielonych, a w szczególności pochodzących z utrzymania zieleni miejskiej, przydrożnej, przydomowej, cmentarnej, ogródków działkowych, zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, a w szczególności lodówek, telewizorów, monitorów, kuchenek gazowych, pralek, mebli i innych odpadów wielkogabarytowych, a w szczególności dywanów, wykładzin, wózków dziecięcych, tekstyliów, a w szczególności odzieży, tkanin, wełny, odpadów budowlanych i rozbiórkowych, a w szczególności gruzu betonowego, ceglanego, dekarskiego, stolarki okiennej i drzwiowej, zużytych opon, żużli i popiołów, odpadów niebezpiecznych, a w szczególności przeterminowanych leków i termometrów rtęciowych, zużytych baterii i akumulatorów, chemikaliów, opakowań po nawozach sztucznych i środkach ochrony roślin, farb, rozpuszczalników.
Dokonano wyboru metody ustalania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w oparciu o liczbę mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość.
Ustalono następujące stawki opłat za odpady:
9 zł na miesiąc od osoby w przypadku zbierania i przekazywania odpadów w sposób selektywny, 18 zł na miesiąc od osoby w przypadku, gdy odpady nie są zbierane w sposób selektywny.
Opłatę samodzielnie wylicza się w „deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi”.
Właściciele prywatnych posesji i lokali użytkowych dostarczają wypełnione deklaracje do 30 marca 2013 r. do Urzędu Miasta Racibórz
osobiście do pokoju nr 20 na adres urzędu za pośrednictwem poczty, w jednym z punktów konsultacyjnych, utworzonych w: Szkole Podstawowej nr 15, ul. Słowackiego 48, Gimnazjum nr 2, ul. Cecylii 30, Gimnazjum nr 3, ul. Żorska 2, Szkole Podstawowej nr 3, ul. Myśliwca, Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1, ul. Jordana 6, Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 3, ul. Sudecka 2, Katolickiej Niepublicznej Szkole Podstawowej, ul. Kornela Makuszyńskiego 1, Szkole Podstawowej nr 5, ul. Bojanowska 5, Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2, ul. Tuwima 1, Szkole Podstawowej nr 8, ul. Kozielska 19.
Punkty w powyższych placówkach otwarte będą w dni robocze od 18 lutego do 31 marca w godzinach od 13.00 do 15.00. Dodatkowo 13, 20 i 27 marca czas funkcjonowania punktów konsultacyjnych zostanie wydłużony do godz. 17.00.
Najemcy, lokatorzy lub właściciele lokali i mieszkań w budynkach wielorodzinnych deklarację zamiast do Urzędu Miasta Racibórz składają do 15 marca 2013 r. swojemu zarządcy lub administratorowi budynku.
(e)
Nie złożysz deklaracji, to zapłacisz za śmieci jak za zboże
Z ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach wynika, że w kompetencji prezydenta miasta leży wymierzanie kar zapominalskim i buntownikom nieakceptującym rewolucji śmieciowej. Zapis tej treści daje mu władzę w tym zakresie: w razie niezłożenia deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi albo uzasadnionych wątpliwości co do danych zawartych w deklaracji prezydent miasta określa, w drodze decyzji, wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, biorąc pod uwagę uzasadnione szacunki, w tym średnią ilość odpadów komunalnych powstających na nieruchomościach o podobnym charakterze.
UWAGA! Właściciele prywatnych budynków, wynajmujący w nich lokale są zobowiązani pobrać deklaracje osobiście w Urzędzie Miasta w Raciborzu w pokoju nr 20 lub ze strony internetowej:
www.deklaracjazaodpady.raciborz.pl i dostarczyć je do 30 marca 2013 roku do UM Racibórz.