Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 12 (1088) Data wydania: 19.03.13

Wspaniały świat kobiet na wsi

W naszym plebiscycie chcemy wyróżnić środowiska aktywnych pań, które dbają o zachowanie tradycji kulturowych Raciborszczyzny. Oto liderki kół gospodyń z powiatu, jak traktują swoją pasję?

 

Koło Gospodyń Wiejskich z Tworkowa

Krystyna Lamczyk

Nasze koło wyróżnia wzajemna pomoc i współpraca. Jego głównym celem jest podtrzymywanie oraz przekazywanie śląskiej tradycji i kultury. Zajmujemy się gotowaniem, wypiekami, wypożyczamy śląskie stroje z okazji różnych uroczystości. Możemy się pochwalić czterdziestoma rodzajami świątecznych ciasteczek! Robimy swojskie nalewki. Podtrzymujemy śląskie zwyczaje, takie jak kiszenie kapusty czy skubanie pierza. Corocznie jeździmy na wycieczki w okolice Pszczyny. Zwiedzamy tam ogrody, szkółki krzewów i kwiatów. Wzorujemy się na japońskich ogrodach. Przywozimy stamtąd ok. 500 krzewów, które każda z nas sadzi we własnym zakresie i nimi upiększamy naszą gminę oraz powiat.

 

Koło Gospodyń Wiejskich z Bojanowa

Monika Nawrat

W naszym kole jest 28 członkiń. Zajmujemy się organizacją  imprez, spotkań, również takich dla dzieci. Na naszych zebraniach każda z pań proponuje czym będziemy się w danym dniu zajmować, następnie wybieramy jedną z propozycji. Często robimy robótki ręczne – szyjemy, robimy świąteczne dekoracje. Również gotujemy, pieczemy oraz pomagamy osobom starszym. Pieczemy dla nich różne słodkości.  Wyjeżdżamy wspólnie na wycieczki. Byłyśmy już w Wiśle, Częstochowie oraz w Czechach. Naszą kulinarną specjalnością jest pasztet z kaczki z żurawiną, kurczak faszerowany z rodzynkami oraz jajka w panierce. Cenimy sobie wspólne spotkania, rozmowy, możliwość wymiany doświadczeń.

 

Koło Gospodyń Wiejskich z Szonowic

Karina Lasak

Koło Gospodyń Wiejskich z Szonowic skupia kobiety z Szonowic, Ponięcic oraz Modzurowa.  Należy do niego ok. 50 członkiń. Naszą siedzibą jest szkoła w Szonowicach. Aktywnie udzielamy się przy organizacji różnych uroczystości. Oferujemy swoją pomoc przy okazji dożynek, Dnia Kobiet czy Dnia Seniora. W ramach naszych spotkań organizujemy różne kursy. W ostatnim czasie można było skorzystać z kursu florystycznego, kursu wizażu oraz robótek ręcznych. Nauczyłyśmy się wykonywać piękne ozdoby z bibuły. Planujemy także szkolenie z obsługi komputera. Jedna z naszych członkiń, pani Teresa Neblik jest laureatką zeszłorocznej edycji Pantofelka, z czego jesteśmy niezwykle dumne.

 

Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Łańcach

Janina Hałas

W naszym stowarzyszeniu zrzeszonych jest 20 członkiń. Istniejemy od 2010 r. Głównym celem naszej organizacji jest działalność kulturalno-edukacyjna. Organizujemy wyjazdy do teatru, operetki, uczestniczymy w lokalnych wydarzeniach kulturalnych. Jedna z naszych członkiń – pani Daniela Widota zajmuje się rękodziełem, którą to pasją zaraziła także inne panie. Wykorzystuje do tego przedmioty codziennego użytku.  Tworzy niepowtarzalne ozdoby z makaronu czy bibuły. Oprócz tradycyjnej śląskiej kuchni stawiamy także na nowe smaki i potrawy. Możemy się pochwalić takimi specjałami jak marynowane piersi z kurczaka, paluchy wielkanocne czy szynka w galarecie z farszem czosnkowym.

 

Stowarzyszenie Kobiet Aktywnych Babiniec w Kuźni Raciborskiej

Renata Krauze

Stowarzyszenie zrzesza kobiety z całej gminy- Siedlisk, Budzisk, Kuźni Raciborskiej, Rudy Kozielskiej oraz Rudy. Za swój cel uznajemy motywowanie kobiet do rozwoju osobistego oraz działania.  Realizujemy projekt pt.  Kuźnia rozwoju osobowości. W jego ramach pomagamy kobietom w odnalezieniu swoich mocnych stron i aktywizacji zawodowej. Dzięki projektowi wiele z nich podjęło pracę zawodową czy założyło własną działalność. Przy naszym stowarzyszeniu powstała grupa wolontaryjna „Nowa Ja”, która jest nastawiona na pomoc osobom współuzależnionym od przemocy w rodzinie. Przywracamy kobietom godność oraz uświadamiamy, że jest wyjście nawet z takich problemów.

 

Stowarzyszenie Kobiet Aktywnych w Nędzy

Adelajda Lepiarczyk

Już od pięciu lat działa nasze stowarzyszenie, które skupia 45 członkiń. Spotykamy się regularnie w każdy wtorek. Pragniemy szerzyć kulturę w środowisku lokalnym, poprzez wyjazdy do teatru, kina, organizujemy koncerty, wieczorki poetyckie, zabawy oraz biesiady.  Kierunek naszego działania jest także prozdrowotny. Chciałybyśmy, aby kobiety bardziej dbały o swoje zdrowie oraz częściej się badały. Zorganizowałyśmy spotkania, na których można było porozmawiać z onkologiem, farmaceutą oraz panią dietetyk. Jesteśmy bardzo aktywne, jeździmy na basen, ćwiczymy aerobik, uprawiamy gimnastykę. Bierzemy udział w różnych akcjach oraz konkursach, na których mamy możliwość promowania naszej gminy.

 

Gospodynie z sołectwa Żerdziny

Anna Rostek

Spotykamy się w gronie 6 osób. Zajmujemy się promowaniem śląskiej kuchni oraz tradycji. Na wiele uroczystości miałyśmy okazję przygotowywać nasze śląskie specjały. Mamy także wiele rodzajów wypieków. W wolnym czasie zajmujemy się rękodziełem. Przygotowujemy stroiki świąteczne oraz ozdabiamy jajka wielkanocne na wiele sposobów. Naszą rodzimą specjalnością jest kołacz śląski, który przygotowujemy w liczbie 2000 szt. na różne okazje np. dożynki. Lubimy się spotykać we własnym gronie, pogawędzić i miło spędzić czas.

 

Seniorfitki  Cyprzanów

Krystyna Herud

Nasza grupa 15 kobiet istnieje już od 2 lat. Nazwę Seniorfitki wymyśliła nam pani sołtys. Staramy się aktywizować kobiety w naszym środowisku. Działamy na wielu polach. Lubimy spędzać czas  tworząc dekoracje z papieru, bibuły, możemy się pochwalić własnymi nalewkami. Robimy je z owoców takich jak pomarańcze, mandarynki, cytryny. Największym uznaniem cieszy się nalewka z kwiatu bzu nazywana korcipką. Działamy czynnie na wszystkich imprezach lokalnych, promując Cyprzanów. Ważne jest dla nas to, że odrywamy się od zajęć codziennych, możemy porozmawiać na innym gruncie, pośmiać się i pożartować.

 

Związek Śląskich Kobiet Wiejskich z Samborowic

Małgorzata Niewiera

Nasz związek prowadzimy już od 13 lat. Zrzeszonych jest w nim 14 członkiń. Spotykamy się raz w miesiącu. Każda z nas ma inne zdolności, które wykorzystujemy przy okazji różnych uroczystości. Udzielamy się na wszelkich imprezach kulturalnych na naszym terenie. Jedna z pań wykonuje przepiękne ozdoby na szydełku, takie jak świeczki, aniołki czy jajka wielkanocne. Naszą kulinarną specjalnością jest wieniec frankfurcki, który prezentujemy przy okazji różnych uroczystości. Zaniedługo wybieramy się na kolejną, gdzie zostanie zaprezentowany.

 

Związek Śląskich Kobiet Wiejskich w Kornicy

Róża Piskała

Nasze zgrupowanie liczy 33 osoby. Jest ono wielopokoleniowe. Nasza najstarsza członkini ma 83, a najmłodsza 35 lat. Spotykamy się raz w miesiącu w miłym towarzystwie przy śpiewie oraz kawie. Nucimy nasze tradycyjne, regionalne przyśpiewki. Poza wspólnymi spotkaniami działamy bardzo aktywnie przy okazji organizacji różnych imprez, biesiad czy festynów. Gdy tylko mamy możliwość, prezentujemy się w naszych regionalnych strojach promując naszą gminę. Udzielamy się  także w sporcie. Młodsze panie chodzą na aerobik, te starsze na nordic walking. Nasza najstarsza członkini przekazuje nam tradycję, doradza w sprawach kulinarnych i życiowych.

 

Gospodynie z rady sołeckiej Pietrowic Wielkich

Urszula Herud

Nasz związek liczy 10 członkiń i działa jako Rada Sołecka. W ciągu roku organizujemy dwie główne imprezy. Jest to Dzień Dziecka oraz dożynki. Prezentujemy na nich upieczony przez nas tradycyjny śląski kołacz. Przewidujemy także poczęstunek dla każdego dziecka oraz organizujemy przyjazd Wesołego Miasteczka. Na dożynki kołacz przystrajamy oraz rozsyłamy do każdej rodziny wraz z programem dożynkowym. Współpracujemy z Kołem Terenowym DFK. Promujemy naszą miejscowość oraz gminę przy okazji kiermaszów kuchni regionalnej.