Perfekcyjna wizyta
Od 7 do 14 kwietnia w Königswinter w Niemczech przebywała grupa studentów z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej oraz Zespołu Szkół Mechanicznych z Raciborza.
Wizyta miała charakter naukowo-dydaktyczny, uczestnicy nie tylko zwiedzili wiele godnych poznania miejsc, ale także uczestniczyli w wykładach, prelekcjach, spotkaniach historycznych, sami opracowywali referaty i prezentacje multimedialne.
Warte podkreślenia są cztery rzeczy. Po pierwsze – wizyty studentów PWSZ w Domu Śląskim mają charakter cykliczny a współpraca trwa już od kilkunastu lat. Po drugie, wizyta była przygotowana perfekcyjnie, do ostatniego szczegółu, a elementy turystyczne czy rozrywkowe zręcznie wpleciono w zadania dydaktyczne i naukowe. Co ważne – przygniatającą większość kosztów, które opiewały na niebagatelną sumę kilku tysięcy złotych na osobę (przejazdy, pobyt w hotelu, wyżywienie, bilety wstępu do wielu instytucji kulturalnych) pokryte zostały ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Niemiec. Po czwarte zaś, w tym roku, po raz pierwszy, w wyjeździe uczestniczyli uczniowie Zespołu Szkół Mechanicznych w Raciborzu. Mechanik dostał propozycję, z której skwapliwie skorzystał, aby w ramach współpracy, która łączy PWSZ i ZSM wysłać swych uczniów na seminarium. Co godne podkreślenia – współpraca w tym zakresie ma wielkie szanse stać się elementem trwałym.
„Mechanicy” odwiedzili Bonn, w tym tzw. dom Beethovena. Warto przypomnieć, że mecenasem tego ostatniego był książę Karl Lichnowski, którego dobra leżały w powiecie raciborskim. Zawitali też do bońskiej Centrali Kształcenia Politycznego (Bundeszentrale für politische Bildung). W kolejnych dniach grupa zawitała do Ratingen, gdzie zwiedziła tamtejszy Dom Historii (Haus der Geschichte) i Muzeum Górnośląskie w Ratingen – Hösel, słynną katedrę w Kolonii oraz samo miasto. Bardzo ciekawa okazała się wizyta w Parlamencie mniejszości niemieckiej w Eupen (w Belgii) i zwiedzanie domu Fundacji Konrada Adenauera w Bad Honef–Röndorf. Młodzież wysłuchała wykładu niemieckiego parlamentarzysty europejskiego Axela Vossa i uczestniczyła w późniejszej dyskusji. Z działań rozrywkowych warto wymienić wizytę w Aachen (kaplica Karola Wielkiego oraz wizyta w teatrze w Bonn na spektaklu „Sommer und Rauch” Tennesseego Williama).
Opiekunami grupy byli: wykładowca raciborskiej PWSZ Sonia Ciupke, dr Paweł Struzik – zastępca dyrektora Instytutu Neofilologii PWSZ i dr Piotr Sput z raciborskiego Mechanika.
PS