Czy profilaktyka ma sens?
Prawie 3,5 tys. badań i konsultacji wykonano podczas Raciborskich Dni Promocji Zdrowia zorganizowanych już po raz dziewiąty w Szpitalu Rejonowym w Raciborzu. Czterodniowy cykl spotkań ze specjalistami z dziedziny onkologii, urologii, dermatologii i diabetologii umożliwił mieszkańcom Raciborszczyzny podnieść poziom wiedzy, w szczególności w zakresie chorób cywilizacyjnych i nowotworowych.
W tegorocznych wykładach na temat nowotworów: przewodu pokarmowego uczestniczyło 150 osób, cukrzycy – 150 osób, radiologii i leczenia nowotworów – ponad 90 osób, nowotworów skóry – ponad 80 osób oraz chorób urologicznych – ponad 40 osób.
O tym jak niezbędna jest edukacja oraz profilaktyka, najlepiej świadczą rezultaty przeprowadzonych badań i porad specjalistycznych. Z konsultacji onkologicznej skorzystało 50 osób, w tym cztery osoby skierowane zostały do onkologa. Spośród 53 osób, które poddały się konsultacji dermatologicznej, sześcioro pacjentów lekarz skierował do chirurga, dwie osoby na badania histopatologiczne, a siedem wymaga obserwacji. W efekcie pomiaru poziomu glikemii u 220 z 380 osób przebadanych, poziom ten odbiegał od normy. Rozdano 60 glukometrów oraz skonsultowano głównie pod kątem edukacji w postępowaniu z cukrzycą 30 pacjentów.
Na temat swojego zdrowia więcej dowiedzieli się uczestnicy spotkań, którzy zdecydowali się na wykonanie innych badań proponowanych w ramach programu dni promocji zdrowia. Podwyższone wartości RR, czyli ciśnienia tętniczego krwi stwierdzono u 48 osób spośród 500 przebadanych. Konsultacja osteoporozy pokazała, że 15 wśród 50 osób w wieku od 50 do 80 lat posiada ją w stanie zaawansowanym, a 25 osób choruje na osteopenię (zaniżona w stosunku do normalnej mineralna gęstość kości). Ponadto sześć osób spośród 25, które wykonały spirometrię otrzymało skierowanie do pulmonologa. Swój profil lipidowy, czyli badania cholesterolu zdecydowało się wykonać ponad 1400 osób.
Ochrona danych osobowych nie pozwoliła na przedstawienie wyników badań laboratoryjnych markerów nowotworowych. Z opinii uczestników wiadomo jednak, że poziom Ca19-9 (antygen nowotworowy trzustki, żołądka, wątroby, płuc) miało podwyższony kilka osób, które skierowane zostały na dalsze badania.
Ewa Osiecka
dr n. med. Krystyna Trela-Janus – radioterapeuta: – W tzw. procesie apoptozy, człowieka, w ciągu ok. 75 lat życia, traci 120 kg naskórka. Jeśli mechanizm ten zostanie zaburzony, a komórki nie złuszczą się do końca, istnieje duże prawdopodobieństwo pojawienia się nowotworu.
lek. med. Jacek Madejski – urolog: Jeśli PSA jest bardzo wysokie, pacjenci powinni robić badania nawet co trzy miesiące.
lek. med. Klaudia Krężel – dermatolog: Najczęstszym czynnikiem uszkodzenie skóry, oprócz mechanicznego, jest promieniowanie UV, a więc promieniowanie słońca, jak również innych źródeł, jak solaria.
mgr Barbara Mikołajec – przewodnicząca zespołu ds. pielęgniarstwa diabetologicznego przy OIPiP: Z badań wynika, że 30 min. wysiłku fizycznego codziennie w połączeniu ze zmniejszeniem wagi ciała 5-15%, zmniejszyło częstość występowania cukrzycy o 58 proc.
lek. med. Jerzy Hanslik – onkolog: Rak żołądka dotyczy bardzo dużej liczby osób i jest piątym najczęstszym nowotworem w Europie. W 2008 r. chorowało na niego ponad 150 tys. osób. Częściej na raka żołądka chorują mężczyźni.
Raciborskie Dni Promocji Zdrowia
Pomysłodawczynią Dni Zdrowia jest Krystyna Klimaszewska – przewodnicząca Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego Koła Terenowego przy Szpitalu Rejonowym w Raciborzu, a wspierała ją pielęgniarka i sekretarz koła Beata Wysoczańska-Skroban. W czterodniową akcję włączyły się także pielęgniarki: Bernadeta Drozdowska, Barbara Didenko, Klaudia Meissner, Teresa Mokry, Sylwia Junka, Lidia Skrobek, Hanna Dimitruk, Urszula Pater, Aleksandra Szczerowska, Karina Piksa-Majnusz i Ewa Głowińska.