Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 27 (1103) Data wydania: 02.07.13

Podwyżka za wodę, lewe przyłącza i bakterie coli w studni

PIETROWICE WIELKIE. 21 czerwca rada gminy przyjęła nowe taryfy za zaopatrzenie w wodę. Zgodnie z wyliczeniami Jerzego Reichela, dyrektora Zakładu Gospodarki Komunalnej, ceny wzrosną o około 4 proc. i będą obowiązywać przez rok od 1 lipca 2013 do 30 czerwca 2014. Abonament za utrzymanie przyłączy pozostanie bez zmian. Dyrektor podał, że zmiana taryf jest podyktowana rosnącymi kosztami zakładu, a ostatnia podwyżka była dwa lata temu. Dzięki nowym cenom zakład odnotuje przychody o 20 tys. zł wyższe niż w poprzednim roku rozliczeniowym.

Jerzy Reichel, odpowiadając na pytanie radnych, podał jakie straty wodociągi notują w poszczególnych ujęciach wody. W Samborowicach straty sięgają 18 proc., w Makowie około 25 proc. i najwięcej, bo 30 proc. znika z sieci w Amandowie. Jako przyczyny dyrektor podał awarie  sieci oraz nielegalne przyłącza. Kilka lat temu straty były znacznie wyższe. Na ich zmniejszenie wpłynęły m.in. remonty i wymiana starych odcinków wodociągu jak również częstsze wizyty inkasentów. Nadal zdarza się np. wadliwy wodomierz, który nie nalicza zużytej wody i po ujawnieniu usterki trudno ustalić ile wody przez niego pobrano.

Radny Zdzisław Kozub dopytywał o to czy woda w gminnych wodociągach jest chlorowana. – Kiedy się przeprowadziłem do Krowiarek, 25 lat temu, to woda była bardzo smaczna. Teraz czuję, że jest dosyć mocno chlorowana – powiedział. Dyrektor Reichel przypomniał, że chlorowanie zaczęto w 2007 r. kiedy w amandowskim ujęciu wody wykryto bakterie coli. – Jest tam kilka studni, które są byle jak i byle czym zasypane. Bakterie coli są pochodzenia zwierzęcego – wyjaśnił. Prawdopodobnie mikroorganizmy dostały się wówczas do wody przez głupotę, któregoś z hodowcy zwierząt. Od tamtego czasu do wody dodawana jest ta sama dawka chloru.

Radni wracając do ubytków w rozliczeniu dostarczonej wody polecili dokładniejszą kontrolę. Na to jednak będzie trzeba poczekać, choćby z tego powodu, że np. strażacy mogą bez problemu pobierać wodę z hydrantów i nie zawsze zgłaszają takie zdarzenie do urzędu. Wtedy pobrana przez nich woda spisywana jest w poczet strat.

(woj)