Moim zdaniem
Adam Hrebeniak - emeryt, ekonomista, członek NaM.
Potrzeba wsparcia
Śmiało można powiedzieć, że tkankę gospodarczą naszego miasta wypełniają głównie małe podmioty i to zarówno w postaci firm jak i osób prowadzących działalność gospodarczą. Skupiają głównie placówki z szeroko pojętego sektora usług zapewniając zaspokojenie różnorodnych potrzeb i środki utrzymania znacznej części społeczności miejskiej. W ostatnim czasie widoczny jest spadek aktywności działalności tych podmiotów mających przecież kapitalne znaczenie dla mieszkańców jak i ludzi zamieszkujących otoczenie. Miasto w ten sposób traci także na znaczeniu jako ośrodek regionalny.
Rzucającą się w oczy oznaką regresu jest przyrost wolnych lokali w śródmieściu, wykorzystywanych do działalności handlowo-usługowej, a szczególnie przy ul. Mickiewicza i Nowej, a także dostrzeżony przez prezydenta wzrost bezrobocia, na który wskazano w ostatnio opracowanej diagnozie do zaktualizowanej strategii rozwoju.
W pełni zdając sobie sprawę ze znaczenia małych przedsiębiorstw w gospodarce miasta, władze podkreśliły ten fakt w opublikowanej ostatnio strategii rozwoju, deklarując instytucjonalne wsparcie tych podmiotów i wyznaczyły sobie taki cel operacyjny, co można interpretować jako zobowiązanie do działań stymulujących pracę tego sektora.
Instrumentów finansowych oraz możliwości wspierających, którymi dysponują i mogą oddziaływać władze miejskie jest sporo, a powstała sytuacja na pewno dojrzała do tego żeby udzielić realnego wsparcia tym podmiotom, by to zobowiązanie nie pozostało jedynie w sferze deklaracji.
Racjonalne ramy takiego programu „aby nie wyważać otwartych drzwi” można ustalić zapraszając do współpracy organizacje zawodowe biznesu – Cech Rzemioł Różnych odznaczającego się bogatym doświadczeniem w działalności społecznej a rzecz swego środowiska, a także w kształceniu młodych adeptów rzemiosła. Nie można także przy takowym opracowaniu pominąć Raciborskiej Izby Gospodarczej.
Te organizacje reprezentujące m.in. mały biznes mają doskonałe rozeznanie występujących barier i ograniczeń w jego działalności.