Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 13 (1142) Data wydania: 01.04.14

Seniorzy nie chcą euro

Przewodniczący Koła Centrum – Racibórz PZERiI Janusz Loch zaprosił na spotkanie z seniorami europosła Bogdana Marcinkiewicza.

– Co parlamentarzyści robią w Unii? Okazuje się, że 60 – 70 proc. prawodawstwa realizowana jest w Parlamencie Europejskim, w Komisji Europejskiej i czy nam się to podoba, czy nie, jesteśmy w Unii Europejskiej, a tym samym poddani temu procesowi legislacyjnemu – wyjaśniał europarlamentarzysta, tłumacząc na czym polega „walka” w parlamencie, gdzie na każdy uchwalany dokument tworzy się osobna koalicja.

Mówiąc o Polsce w Unii Europejskiej, przypomniał moment wyboru na przewodniczącego Parlamentu Europejskiego prof. Jerzego Buzka, kiedy większość przedstawicieli krajów bloku wschodniego głosując na niego, płakała. – Jeśli ktoś wie co znaczy „żelazna kurtyna”, jaki mieliśmy system polityczny i że wtenczas nikt nawet nie wyobrażał sobie, że może być tak jak jest teraz, a więc że nie ma granic, że nasze dzieci i wnuki mają inne perspektywy i dziś może nawet nie wierzą, że kiedyś były kolejki, a na półkach stał tylko ocet – tłumaczył to wzruszenie europoseł Marcinkiewicz.

Stojąc po stronie rozwoju przemysłu, eurodeputowany wspomniał, że do Unii zaczęli napływać ludzie wykształceni ekologicznie, którzy tworzą prawo w oderwaniu od przemysłu. – Nowi członkowie, tak jak Polska, czy inne kraje Europy Środkowo–Wschodniej są obarczone przemysłem energochłonnym, który wymaga dużego zasilenia energią procesów technologicznych. My jednak cieszymy się, że mamy taki przemysł, bo on generuje miejsca pracy – Bogdan Marcinkiewicz mówił o podziale w Strasburgu na posłów, którzy obstają za przemysłem i na tych, którzy przyszłość widzą w wiatrakach i solarach.

W sytuacji wydarzeń na Ukrainie, eurodeputowany upatruje bezpieczeństwa we wspólnych zależnościach ekonomicznych państw. – Liczę na to, że na tyle silne są powiązania przemysłu niemieckiego i rosyjskiego, że Putin się opamięta. Zachód próbuje wdrożyć sankcje, które może nie będą spektakularne, ale bardzo uciążliwe dla Rosji. Unia Europejska kupuje od niej gaz i ropę za 500 mld euro rocznie – wyjaśniał powody, dla których Rosja powinna liczyć się z Unią Europejską.

Europoseł przekonywał, że przykład postępowania Rosjan wobec Ukrainy powinien zmobilizować do możliwie jak najszybszego stworzenia unii energetycznej. – Dziś wszyscy korzystamy z energii. Najważniejsze więc żeby mieć własne zasoby węgla czy gazu, jednocześnie dając sobie szansę, żeby przy okazji ich eksploatacji dbać o środowisko. Lata obecności w Unii sprawiły, że jesteśmy odbierani jako państwo, które mówiąc o bezpieczeństwie energetycznym, jednocześnie mówi o bezpieczeństwie granic i państw – wyjaśnił Bogdan Marcinkiewicz.

Europoseł widzi też szansę Polski w jej zasobach gazu łupkowego, którego – jak pokazały wyliczenia agencji amerykańskich – możemy mieć nawet 5,3 bln m3. Interwencja premiera w Komisji Europejskiej, która stwarzała utrudnienia legislacyjne, sprawiły że obecnie Polska może inwestować w gaz łupkowy.

Pomimo, że Unia Europejska chciałaby, aby Polska jak najszybciej weszła do strefy euro, europoseł stoi na stanowisku, że powinno nastąpić to możliwie najpóźniej. Postawa ta uspokoiła nieco emerytów, którzy ze swymi „małymi portfelami” obawiają się zamiany złotówki na euro.

(ewa)