Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 28 (1679) Data wydania: 09.07.24
Czytaj e-gazetę

Koleją z Rybnika do Gliwic. Przywrócono połączenie, którego brakowało przez ćwierć wieku

Pojechaliśmy pociągiem z Rybnika do Gliwic. Nowym połączeniem, które zyskuje na popularności. Rybnik czekał od początku nowego tysiąclecia na powrót do rozkładów tej linii. Wsiedliśmy do porannego pociągu o 7.00 i za 49 minut znaleźliśmy się w Gliwicach. Rozmawialiśmy z pasażerami, mówili, że jedzie się cudownie.

Jeździł tędy od czasów licealnych

Nowinom towarzyszył znany w regionie samorządowiec Grzegorz Wolnik. To aktualny radny wojewódzki, który od lat angażuje się w ponowne połączenie Rybnika z Gliwicami. W czasach szkolnych, jako młody człowiek jeździł w tym kierunku często. Do większego miasta – na zakupy, po doznania kulturalne, żeby posiedzieć na gliwickim rynku. Trasę z wszystkimi przystankami zna na pamięć. – Dopóki z Rybnika jeździli do zabrzańskich kopalni miejscowi górnicy, ten pociąg był niezbędny dla regionu. Później przemysł kopalniany podupadł, więc masowo przesiedliśmy się do samochodów i te połączenie przestały się kolejom opłacać – przyznał nam G. Wolnik.

Samorządowca, który pracował w rybnickim magistracie, a teraz pomaga w zarządzaniu Czerwionką-Leszczynami, rozpoznaje na dworcu wiele osób. Gdy wsiadamy do składu, wita się z nim długoletni dziennikarz lokalny Maciej Kołodziejczyk. Kiedyś pisał w Nowinach Rybnickich, dziś pracuje w Życiu Bytomia. Cieszy się z nowego połączenia kolejowego, bo ułatwia mu dotarcie do pracy. Radny Wolnik zauważa, że dzięki tej linii bliżej jest ziemi rybnickiej do miast aglomeracji.

W wygodnym składzie zamiast ciasnym busie

W wagonie rozmawiamy z pasażerami. O tej porze, we wtorkowy wczesny poranek nie jest ich tak mało. To osoby w różnym wieku. Na przykład małżeństwo, które musi coś załatwić w Gliwicach. Wsiedli do pociągu po 30 latach, odkąd podróżowali koleją ostatni raz. Zawsze bliżej im było do czterech kółek. Są zachwyceni jakością podróży. Chwalą ciszę pociągu, czystość wnętrza i uprzejmą obsługę. Wtóruje im siedząca obok seniorka. Na trasie między Rybnikiem a Gliwicami podróżuje od lat. – Cudowna sprawa – komentuje. Zna niedogodności z podróży autobusem, czy busem. Dobrze pamięta, kiedy kursował pociąg przed likwidacją połączenia. Bardzo się jej podoba, że kolej wraca na tą trasę.

Mimo początku wakacji jest w wagonie sporo młodych osób. To głównie studenci, dotąd przemieszczający się w tym kierunku busami i samochodami, z kolegami. Korzystają z wolnej chwili, przygotowują się do zaliczeń, egzaminów. – Nie trzeba się martwić, czy będzie gdzie zaparkować. No i nie ma tego autostradowego stresu, konieczności skupienia na drodze – słyszymy od pasażerów.

Jeden z młodych mężczyzn czyta książkę. To słynny „Książę” Machiavellego. Wróżymy mu polityczną przyszłość, bo pozycja opowiada o technikach sprawowania władzy. – Przyznaję, ciekawa lektura – uśmiecha się nasz rozmówca. Gdyby wsiadł za kierownicę, podróż z książką w ręku byłaby niemożliwa. Wybrał pociąg, bo auto trafiło do warsztatu. Rybniczanin jest tak zadowolony z nowego środka transportu, że nie wyklucza, że przesiądzie się na dłużej.

Połączeń będzie więcej

Punktualnie docieramy na gliwicki dworzec. Wszystkie przystanki, czas dotarcia pokazuje ekran zawieszony w wagonie.

Grzegorza Wolnika cieszy, że jesienią przybędzie połączeń na trasie Rybnik-Gliwice. Teraz są wczesnoporanne i popołudniowo-wieczorne. Dojdą kolejne w ciągu dnia. Wraz z początkiem nowego roku szkolnego i wzmożonym ruchem do szkoły, do pracy itd.

Efekty naszego podróżowania można zobaczyć na portalu nowiny.pl i w You Tube nowiny.pl

(ma.w)


Obecny rozkład obowiązuje od 9 czerwca do 31 sierpnia. Koleje Śląskie oprócz dotychczas kursujących pociągów weekendowych uruchomiły dodatkowo 8 codziennych pociągów (4 pary) na dobę.

Rozszerzenie oferty do 18 pociągów (9 par) na dobę planowane jest od 1 września 2024 r. Mniejsza liczba pociągów w okresie wakacji związana jest z prowadzonymi pracami torowymi na liniach kolejowych nr 140 i 149, w wyniku których przepustowość linii kolejowych będzie ograniczona. Dlatego uruchomienie pełnej oferty rozkładowej będzie możliwe od 1 września 2024 r.