Dyrektor KOWR zapowiada, że grunty po Agromaxie trafią do rolników. Do końca roku potrwają prace nad przetargami
Deklaracje dyrektora KOWR-u Witolda Łacnego usłyszeli jeszcze we wrześniu uczestnicy posiedzenia Rady Powiatowej Śląskiej Izby Rolniczej Powiatu Raciborskiego. W spotkaniu wzięła udział posłanka Gabriela Lenartowicz.
Oto przekazana Nowinom informacja Zarządu Śląskiej Izby Rolniczej oraz Przewodniczącego Rady Powiatowej ŚlR z posiedzenia Rady Powiatowej ŚIR Powiatu Raciborskiego:
W dniu 20 września br. w Starostwie Powiatowym w Raciborzu odbyło się statutowe posiedzenie Rady Powiatowej Śląskiej Izby Rolniczej Powiatu Raciborskiego. Uczestniczyli w nim m. in. Gabriela Lenartowicz – Poseł na Sejm RP IX kadencji, Roman Włodarz – Prezes Zarządu ŚIR, Janusz Wita – Członek Zarządu ŚIR, Witold Łacny – Dyrektor KOWR OT w Częstochowie oraz Sebastian Jarosz – Przewodniczący Związku Śląskich Rolników na terenie Powiatu Raciborskiego.
Głównymi tematami spotkania było omówienie problemu związanego z przepisami dot. przetargów i dzierżawy gruntów rolnych z zasobu Skarbu Państwa po spółce AGROMAX oraz sprawy bieżące Rady Powiatowej Śląskiej Izby Rolniczej dotyczące rolnictwa, oraz terenów wiejskich na terenie gmin należących do Powiatu Raciborskiego, w szczególności w kontekście sytuacji powodziowej.
Dyrektor KOWR podkreślił, że grunty Skarbu Państwa będące wcześniej w dzierżawie AGROMAX skutecznie i prawomocnie wróciły do zasobu, którym dysponuje KOWR i pozostają w jego zarządzie do czasu przekazania tych ok. 106 kompleksów gruntów w ręce okolicznych rolników indywidualnych z tego terenu.
Rada Powiatowa ŚIR Powiatu Raciborskiego przedstawiła „Projekt form przetargu na grunty dot. Programu Restrukturyzacji Gospodarstw Rolnych Rudnik oraz Tworków-Wojnowice” oraz zawnioskowała do KOWR OT Częstochowa o pilne przystąpienie do procedury przetargowej i celem wdrożenia wyżej wymienionego projektu w życie.
Dyrektor KOWR Witold Łacny poinformował, że gdyż w chwili obecnej toczą się rozmowy i ustalenia w sprawie przygotowań do uruchomienia procedur przetargowych i w ich ramach propozycje zawarte w projekcie zostaną wzięte pod uwagę.
Jednocześnie zauważył, że zważywszy na ograniczone zasoby ludzkie zatrudnione w KOWR, w obliczu skomplikowanych i wymagających czasu oraz znacznego nakładu pracy procedur, prace przygotowawcze potrwają co najmniej do końca roku.
Przypomnijmy, że we wrześniu poseł Paweł Jabłoński zwrócił się do ministra rolnictwa z zapytaniem „w sprawie przekazania gruntów Skarbu Państwa z naruszeniem ustawy i pominięcia rolników z pow. raciborskiego”. Wskazał tam, że część gruntów po spółce Agromax trafiło do Stadniny Koni w Prudniku, a ta ogłosiła przetargi na uprawę dzierżawionych ziem. Stadnina poszukiwała firm do obsługi ponad 200 ha pól uprawnych.
(oprac. m)