Nędza marzy o parku. Radni przedstawiają wizję aktywnego wypoczynku
Plac zabaw, pumptrack oraz tężnia – to wizja, którą przedstawia grupa radnych z sołectwa Nędza, wnioskując o budowę parku aktywnego wypoczynku, którego brakuje w tej okolicy. Jak na to reaguje wójt?
Anna Cieślik, Bianka Chroboczek, Agnieszka Oleś, Piotr Kudla i Piotr Swoboda, radni z sołectwa Nędza, wystąpili w interpelacji do wójta Leszka Pietrasza z propozycją wprowadzenia do budżetu oraz do Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy inwestycji o nazwie „Park Aktywnego Wypoczynku w Nędzy”. Podkreślają, że biorąc pod uwagę możliwości finansowe gminy, warto rozłożyć tę inwestycję na kilka lat.
Zauważają, że sołectwo Nędza, będące największą wsią gminy, nie dysponuje miejscem, w którym można by się spotkać, odpocząć, oraz zapewnić dzieciom i młodzieży aktywne spędzanie czasu. Ich zamiarem jest stworzenie takiego miejsca, które połączy plac zabaw dla dzieci, pumptrack dla młodzieży oraz tężnię dla dorosłych. Taki projekt miałby na celu integrację pokoleń, promowanie kultury fizycznej oraz zdrowego stylu życia, a także przeciwdziałanie uzależnieniom – przekonują w swoim piśmie.
Radni przedstawili pięć propozycji dotyczących realizacji „Parku Aktywnego Wypoczynku w Nędzy”. Wnioskują o wprowadzenie projektu do budżetu oraz do Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2025-2029.
W 2024 roku proponują wyznaczenie terenu pod kompleks, uwzględniając jego przeznaczenie w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego. W 2025 roku sugerują ogrodzenie wyznaczonego obszaru, przygotowanie projektu inwestycyjnego, nasadzenia drzew i krzewów oraz instalację oświetlenia z wykorzystaniem energii odnawialnej lub lamp zasilanych z sieci. Dodatkowo wnioskują o przygotowanie monitoringu obiektu i zamontowanie niezbędnej infrastruktury.
W kolejnych latach doradzają budowę tężni, montaż dodatkowych elementów małej architektury, w tym placu zabaw, budowę pumptracku oraz instalację miejsc do odpoczynku. Na koniec radni zaznaczają, że w przypadku pojawienia się środków zewnętrznych, na przykład z Krajowego Planu Odbudowy, wskazują aplikować o te fundusze, aby przyspieszyć realizację inwestycji.
Jak wójt odniósł się do tej propozycji? Odpowiedział krótko, że w reakcji na interpelację została ona przekazana urzędnikom zajmującym się kwestią budowy. Dodał również, że interpelacja została uznana za wniosek do projektu uchwały budżetowej Gminy Nędza na 2025 rok.
(mad)