EKONOWINY: Lasy Państwowe utworzą kolejne rezerwaty przyrody
Około 700 tys. hektarów gruntów Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe zostało wyłączonych z użytkowania gospodarczego i trwają prace nad zwiększeniem takich terenów – poinformował prof. Bogdan Jaroszewicz, zastępca dyrektora generalnego Lasów Państwowych ds. ochrony zasobów przyrodniczych. Dodał, że powstać ma kilkadziesiąt rezerwatów przyrody.
Blisko 64% lasów zarządzanych przez Lasy Państwowe objętych jest co najmniej jedną formą ochrony przyrody. Większość form ochrony przyrody została ustanowiona na gruntach Skarbu Państwa zarządzanych przez LP, jest to np. 1296 rezerwatów przyrody – co stanowi 86% wszystkich rezerwatów w Polsce. W 2024 roku w ramach inicjatywy „100 rezerwatów przyrody na 100-lecie Lasów Państwowych” zostanie ustanowionych kolejnych kilkadziesiąt rezerwatów, a pozostałe powstaną w 2025 roku.
Łącznie około 700 tys. ha gruntów PGL LP zostało już wyłączonych z użytkowania gospodarczego, a aktualnie trwają prace nad dalszym zwiększeniem powierzchni lasów wyłączonych.
Lasy Państwowe ponoszą znaczną odpowiedzialność za stan przyrody, a zwłaszcza ekosystemów leśnych. Szacuje się, że około 65% gatunków w Polsce stanowią gatunki leśne, dlatego samo powiększanie i utrzymanie ciągłości pokrywy leśnej jest działaniem korzystnym z punktu widzenia różnorodności biologicznej. To jednak kosztuje. Bezpośrednie działania w ochronę przyrody generują w Lasach Państwowych rocznie koszty rzędu kilkuset milionów złotych. Przy czym wiele kosztów nie jest księgowanych jako poniesione na ochronę przyrody, choć w rzeczywistości – jak podkreślają Lasy Państwowe – są z nią bardzo jednoznacznie powiązane. Można założyć, że wysokość nakładów ponoszonych przez Lasy na ochronę przyrody może być wyższa i wynosić w rzeczywistości do miliarda złotych rocznie.
8 stycznia 2024 r. kierownictwo resortu klimatu podjęło decyzję ws. półrocznego ograniczenia pozyskania drewna w dziesięciu lokalizacjach. Chodziło o Bieszczady, Puszczę Borecką, Puszczę Świętokrzyską, Puszczę Augustowską, Puszczę Knyszyńską, Puszczę Karpacką, Puszczę Romnicką, Trójmiejski Park Krajobrazowy, a także okolice Iwonicza-Zdroju i Wrocławia. Pierwotnie miało ono obowiązywać przez pół roku, ale w połowie czerwca zdecydowano o jego przedłużeniu do końca września br.
Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska informowała we wrześniu, że moratorium na wycinkę niektórych lasów zostanie ponownie przedłużone. Moratorium objęte zostały w sumie 94 tys. ha lasów położonych na terenie 28 nadleśnictw.
(eco)
Za treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja