JSW KOKS SA nie chce budować z Rafako SA. Spółka z Łąkowej: eskalacja sporu
JSW Koks S.A. poinformowała, że 8 listopada 2024 r. odstąpiła od umowy z Rafako S.A. na budowę bloku energetycznego opalanego gazem koksowniczym w Koksowni Radlin, z przyczyn leżących w całości po stronie wykonawcy.
– Oświadczenie o odstąpieniu dotyczy niewykonanej części umowy z powodu licznych uchybień po stronie Rafako S.A., w tym faktycznego zaprzestania wykonywania obowiązków wynikających z umowy oraz przerwania czynności rozruchowych – czytamy w komunikacie JSW Koks.
Z kolei z oświadczenia raciborskiej spółki wynika, że swoje pismo JSW KOKS SA próbowało doręczyć po godzinach pracy, przez pracownika ochrony, w końcu doręczyło go mejlem. – Tak ważne pismo wymaga formy pisemnej – twierdzą w Rafako SA. – Dowodzi to jak nikła jest znajomość JSW KOKS SA nie tylko zadania inwestycyjnego, ale nawet zawartej umowy – dodają raciborzanie. – Nie istnieją żadne podstawy, świadczące o rzekomym niewykonaniu lub nienależytym wykonaniu Umowy przez RAFAKO S.A. z przyczyn, za które RAFAKO S.A. ponosiłoby całkowitą odpowiedzialność – czytamy w oświadczeniu spółki z Łąkowej. – Odstąpieniu od Umowy w części dotychczas niewykonanej, z przyczyn leżących w całości po stronie RAFAKO S.A., należy uznać za bezpodstawne oraz nieuzasadnione – podkreśla Rafako SA.
Z oświadczenia wynika ponadto, że w Rafako SA uważają, że to także tuszowanie niekompetencji JSW KOKS SA w zakresie zarządzania projektem. – Widzimy dalszą eskalację sporu i podejmowanie jawnych prób nawiązywania bezpośredniej współpracy z podwykonawcami RAFAKO S.A – napisano.
RAFAKO S.A. oczekuje, zaniechania przeprowadzenia czynności zmierzających do przymuszenia Wykonawcy do opuszczenia Placu Budowy, w tym dopuszczenia Wykonawcy do Placu Budowy oraz dalszego wykonywania Robót. Rafako SA oczekuje też niepodejmowania przez JSW KOKS S.A. działań utrudniających lub uniemożliwiających wykonywanie Robót objętych Umową oraz wycofania się ze złożonych do tej pory bezpodstawnych oświadczeń.
RAFAKO S.A. proponuje odbycie spotkania na poziomie Zarządów obu Spółek, które doprowadziłoby do porozumienia. – JSW KOKS S.A. swymi agresywnymi działaniami sprawiła, że dziś RAFAKO S.A. czeka na ogłoszenie decyzji Sądu o upadłości. Jednak mimo to, chcieliśmy dokończyć ten kontrakt, świadomi jego znaczenia dla regionu – powiedział Maciej Stańczuk, Prezes Zarządu RAFAKO S.A.
(oprac. m)