Śpiewają tam gdzie ich słuchają
Uroczystości jubileuszowe zorganizowano 15 czerwca. Rozpoczęła je przedpołudniowa msza święta odprawiona w intencji śpiewaków w radlińskim kościele pw. Wniebowzięcia NMP. Wieczorem w Miejskim Ośrodku Kultury podczas wyjątkowego koncertu członkowie chóru odbierali życzenia i gratulacje. Zjawili się parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele Śląskiego Oddziału Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, a także sami słuchacze. Nie mogło zabraknąć oczywiście pięknego śpiewu. Panowie wykonali utwory przy akompaniamencie fortepianu, a także w towarzystwie orkiestry dętej kopalni Zofiówka.
– To jest święto dla naszego miasta – mówił prowadzący imprezę Janusz Majewski z MOK w Radlinie. – Dzisiaj muzyka jest pełna kiczu i komercji, niekontrolowanej już tematyki. Możemy być dumni, że u nas w dalszym ciągu brzmi pieśń chóralna, za którą na przestrzeni dziejów trzeba było walczyć, za którą szło się w kajdany – dodał J. Majewski.
Podczas uroczystości kilkunastu chórzystów odebrało honorowe odznaki przyznawane przez Polski Związek Chórów i Orkiestr oraz wyróżnienia burmistrza Radlina Barbary Magiery.
Silna grupa, silne głosy
Chór męski Echo powstał 9 lutego 1928 r. Była to inicjatywa Henryka Kłosoka, który w ówczesnych czasach zauważył niesamowite zapotrzebowanie na polską kulturę. Wspierali go bracia Augustyn i Antoni Meisnerowie. Bardzo szybko chór stał się znaczącą grupą dla kultury ziemi wodzisławskiej. Śpiewacy z Biertułtów organizowali wieczory śpiewacze, zabawy taneczne oraz występy z okazji świąt narodowych i kościelnych. Pod koniec lat trzydziestych chór liczył 60 osób. Działalność zawieszono na czas wojny. Śpiew zabrzmiał ponownie w 1945 r. Wówczas członkami chóru było już 70 mężczyzn. Dzisiaj aktywnie śpiewa 32 panów. Robią to z dużym powodzeniem, o czym świadczą przyznane chórowi nagrody i wyróżnienia.
Nazbierali sporo nagród
Echo to wielokrotny laureat Wodzisławskich Spotkań Kolędowych, Festiwalu Pieśni Maryjnej w Pszowie, finalista Festiwalu Pieśni Maryjnej Magnifika w Piekarach Śląskich, laureat przeglądów chórów m.in. w Tychach, Mikołowie i w Chrzanowie. Radliński chór ma za sobą także występy w wielu innych miejscach naszego kraju, m.in. w Zakopanem, Licheniu czy w Łebie. Swoją twórczość prezentował także za granicą m.in. w Watykanie, na Monte Casino, na Wzgórzu Kahlenberg w Austrii i w wielu miastach Republiki Czeskiej.
– Gramy wszędzie tam, gdzie nas zapraszają i gdzie chcą nas słuchać. To nasze motto – mówi Krystian Dziuba, prezes chóru Echo i jednocześnie prezes okręgu wodzisławskiego PZChiO oraz członek Zarządu Oddziału Śląskiego tej organizacji.
Chór Echo ma w swoim dorobku złotą odznakę honorową PZChiO, odznakę złotą z laurem i honorową odznakę złotą z wieńcem laurowym.
(raj)