Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: nr 27 (439) Data wydania: 01.07.08

Ciągle wodzą nas za nos

Do Urzędu Gminy w Lubomi przyjechał m.in. wojewoda dolnośląski, wojewoda śląski oraz dyrekcja Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach. Temat rozmów ciągle ten sam – budowa zbiornika Racibórz Dolny

Spotkanie odbyło się we wtorek 24 czerwca w Urzędzie Gminy. Oprócz przedstawicieli gminy, wysiedlanych sołectw oraz inwestora czyli Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach do Lubomi przyjechał m.in. wojewoda śląski Zbigniew Łukaszczyk oraz wojewoda dolnośląski Rafał Jurkowlaniec.

Wykup na raty  
 Na sali obrad nie padło ani jedno zdanie, które wnosiłoby do dyskusji nową jakość bądź sygnalizowałoby, że negocjacje mogą nabrać przyśpieszenia. Padły za to słowa, które potwierdzają, że utrzymanie przez gminę swoich postulatów będzie niełatwe.
 Największy problem stanowić może wykup ziemi. Wojewoda śląski Zbigniew Łukaszczyk przyznał, że nie ma potrzeby wykupu od zaraz wszystkich terenów, które znajdą się pod zbiornikiem. Potwierdził to jego pełnomocnik ds. budowy zbiornika Andrzej Szczeponek. – Rolnicy będą mogli uprawiać ziemię, znajdującą się w czaszy zbiornika do 2013 czy nawet 2015 roku. Nie ma więc konieczności wykupu całej ziemi już teraz – twierdzi Szczeponek.
 To zdecydowanie nie odpowiada mieszkańcom. – Problem dzielenia terenów na czaszę i wały może nam sprawę negocjacji skomplikować – nie kryje swoich obaw Czesław Burek. – Z jednej strony to niepoważne traktowanie nas jako partnera, a z drugiej strony może prowadzić do protestów społecznych – grozi wójt.

Jaka turystyka?
 Również w sprawie programu osłonowego dla gminy wójt nie usłyszał żadnych konkretów. Przypomnijmy, że gmina domaga się odbudowy całej infrastruktury gminnej pozostawionej na terenach potrzebnych pod zbiornik. A jak wiadomo, inwestor nie kwapi się do odbudowy np. dróg gminnych. Pełnomocnik rządu ds. Programu dla Odry 2006 przychyla się raczej do stanowiska RZGW, tłumacząc, że zbiornik będzie obiektem suchym. - Po zbudowaniu zbiornika ta część gminy nie będzie przecież czarną dziurą. Tam świetnie może rozwijać się przecież  chociażby turystyka – przekonuje Rafał Jurkowlaniec.
 – My widzimy w zbiorniku tylko dwie funkcje. Pierwszą tę, do której zostanie zbudowany, czyli zalewową. Druga funkcja to wydobycie kruszyw. Nic więcej tam się nie da zrobić – odpowiada wójt Burek.

Nie wiedzą kiedy skończą
 Droga do porozumienia w dalszym ciągu jest odległa. Nie wiadomo poza tym kiedy budowa zbiornika ma być zakończona. Wojewoda Jurkowlaniec jako ostateczną datę podaje rok 2017. Zastępca dyrektora RZGW ds. konsultacji społecznych Andrzej Markowiak mówi o połowie 2015 roku. – Inaczej stracimy około 80 mln euro finansowania z Funduszu Spójności – twierdzi Markowiak.
Artur Marcisz