Żadne pytanie nie pozostaje bez odpowiedzi
Młodzież z Radlina gościła u Rzecznika Praw Obywatelskich
Obywatelska wycieczka do Warszawy odbyła się na zaproszenie Anny Kabulskiej, koordynatora programu „Poznaj swoje prawa z Rzecznikiem Praw Obywatelskich”, w którym bierze udział Gimnazjum nr 1 z Radlina. Uczniowie odwiedzili obie siedziby tej instytucji – biuro robocze na Alejach Solidarności oraz reprezentacyjną siedzibę, która znajduje się w przedwojennym pałacyku przy ulicy Długiej. Pracownicy biura zaznajomili młodych radlinian z całą procedurą rozpatrzenia wniosku do RPO. – Dowiedzieliśmy się, że takich wniosków rocznie wpływa nawet do 50 tys. Żaden, opatrzony adresem zwrotnym, nie pozostaje bez odpowiedzi – opowiada Alicja Kozdruń, nauczycielka z Gimnazjum nr 1. Jednym z ciekawszych miejsc odwiedzonych przez uczniów z Radlina było archiwum Biura Rzecznika Praw Obywatelskich. Przechowuje się w nim akta spraw. – Ich długość, gdyby je ułożyć jedne obok drugich, zajęłyby drogę o długości 3 kilometrów – opowiada uczestniczka wyprawy.
Niestety najważniejsza część wycieczki nie doszła do skutku. Spotkanie z Januszem Kochanowskim nie mogło się odbyć, ponieważ rzecznik pilnie musiał wyjechać do Genewy. W jego zastępstwie z uczniami porozmawiał Mirosław Wróblewski, dyrektor Zespołu Prawa Konstytucyjnego i Międzynarodowego.
Ostatnim punktem programu wycieczki były warsztaty prowadzone przez trenera z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Uczniowie uczyli się jak napisać poprawny wniosek do RPO. Każdy uczestnik warsztatów otrzymał specjalny certyfikat uczestnictwa. – Ten dzień pozostanie w naszej pamięci, jako dzień najdłuższej lekcji wiedzy o społeczeństwie – przekonują uczniowie z G 1.
(art)