Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 35 (460) Data wydania: 01.09.09

Dajcie mi to na piśmie!

Hilary Tront z Marklowic ma pretensje do urzędu gminy, że z powodu budowy nowego przedszkola woda zalewa mu posesję

Hilary Tront z ulicy Wiosny Ludów ma pretensje do Urzędu Gminy. Uważa, że jego posesja cierpi z powodu budowy przedszkola w sąsiedztwie. – Zostały przecięte dreny i teraz woda zalewa mi piwnice oraz osadniki kanalizacji! – denerwował się na wspólnym posiedzeniu komisji mieszkaniec Marklowic. W odpowiedzi na to radni postanowili, że wspólnie wybiorą się na wizję, żeby ustalić, co jest powodem kłopotów mieszkańca.

Prosi o kanalizację

 – Rozmawiałem z kierownikiem budowy i powiedział mi, że teren zostanie podwyższony. Teraz widzę, że studnie znajdują się wyżej od mojego terenu – napisał Hilary Tront w piśmie skierowanym do wójta oraz rady gminy. W tej sytuacji mieszkaniec prosi obecnie gminę o skanalizowanie jego posesji, o odprowadzenie zarówno wody deszczowej jak i ścieków. – Mam 73 lata i jest mi trudno chodzić wypompowywać deszczówkę z piwnicy – argumentował na posiedzeniu komisji pan Hilary.

Co się stało z drenami?

Wielu radnych stanęło po stronie mieszkańca uznając, że w tej sytuacji należy mu pomóc. – Rozwiązaniem jest przyłączenie tej posesji do kanalizacji przedszkolnej – zaproponował radny Czesław Karwot. – Marklowice są słabo skanalizowane, a skoro tam powstaje kanalizacja dla przedszkola, skoro, jak się wydaje, jest tam odpowiednia infrastruktura, to czemu by nie przyłączyć sąsiedniej posesji? – pytał radny. Z kolei radny Marian Filipowski argumentował, że skoro dreny zostały przerwane, to wykonawca musi je naprawić. – Kierownik budowy musi nam powiedzieć, co się stało z drenami. One muszą zostać i nie ma sensu dyskutować, czy tereny te są odrolnione, czy też nie! – mówił radny Filipowski.

Winna nawałnica

Co na to Urząd Gminy w Marklowicach? Po przeprowadzonej wizji lokalnej, Tadeusz Chrószcz, wójt Marklowic odpowiedział mieszkańcowi m.in., że zmiana przeznaczenia terenu z rolnego na budowlany wyklucza utrzymanie drenażu rolnego i praktycznie jest to niewykonalne, również z uwagi na brak dokumentacji wykonawczej i inwentaryzacji systemu drenów. – „Zalanie Pana posesji przez wody deszczowe było związane z nawałnicowym opadem, który w lipcu wystąpił jednorazowo i spowodował zalanie większości nieruchomości na terenie gminy i to jest nieunikniony przypadek nazwany przez meteorologów katastrofą pogodową”  – czytamy w piśmie podpisanym przez wójta.

Chcą przychylić nieba
 
Wójt wyjaśnia, że nie jest możliwe przyłączenie prywatnej posesji do kanalizacji przedszkolnej, bo jest to niezgodne z prawem. – Dokumentacja projektowa budowy przedszkola przewiduje wykonanie kanalizacji deszczowej dla całego terenu zabudowy i zagospodarowania przedmiotowego terenu. Nie jest możliwe przyłączenie innych posesji. Radni chcieliby przychylić nieba, ale gmina musi postępować zgodnie z przepisami – zaznacza Tadeusz Chrószcz. Dodaje, że kanalizacja sanitarna w rejonie ulicy Wiosny Ludów i ulicy Widokowej będzie realizowana przez PWiK wspólnie dla gmin zrzeszonych w MZWiK. Rozpoczęcie budowy planowane jest na IV kwartał 2010 roku, w zależności od pozyskania środków z funduszy zewnętrznych.

Musicie się z nami liczyć
 
Odpowiedź ta nie przekonała państwa Tront. – Budując przedszkole musicie się dostosować do sąsiednich posesji. Musicie się chociaż troszkę z nami liczyć, bo nasze budynki już tam są, a wasz dopiero powstaje – apelowała Bronisława Tront. – Chcę od gminy na piśmie potwierdzenia, że z waszej posesji nie poleci woda na moją posesję! – grzmiał pan Hilary na spotkaniu z radnymi.
Iza Salamon