Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 17 (598) Data wydania: 24.04.12

Wierni zdecydują z kim proboszcz będzie pracował

REGION  – Metropolita katowicki, arcybiskup Wiktor Skworc zarządził w całej archidiecezji wybory do parafialnych rad duszpasterskich

Rada parafialna to grupa ludzi (licząca nie więcej niż 25 osób) wspierających proboszcza  w pracy duszpasterskiej. Mogą oni wyrażać opinie w sprawach duszpasterskich parafii, podpowiadać nowe pomysły na ożywienie życia parafialnego, inspirować działania charytatywne. Przewodniczący duszpasterskiej  radzie parafialnej proboszcz powinien się liczyć z głosem członków rady. W wielu parafiach przyjęło się jednak i to, że na radzie parafialnej omawiane są także sprawy gospodarcze parafii – np. budowa kapliczki, czy parkingu przy kościele. Duszpasterska rada parafialna ma jednak pomagać wyłącznie w działalności duszpasterskiej. Jej członkowie nie mają wglądu w finanse parafii, tym zajmuje się parafialna rada ekonomiczna – choć obowiązkowa w każdej wspólnocie, to często jest fikcją.

Odświeżyć rady

– W naszej archidiecezji kadencja rady trwa 5 lat, co jakiś czas trzeba je więc odnawiać – mówi ks. dr Łukasz Gaweł, sekretarz i rzecznik metropolity katowickiego. – Ale obecnie chodzi także o to, by ta odnowa rad parafialnych odbyła się jeszcze przed II Synodem Archidiecezji Katowickiej, który najprawdopodobniej zostanie zorganizowany jesienią tego roku.

Nowością,  jeśli chodzi o wybory do rad parafialnych jest to, że każdy z nas może zgłosić swojego kandydata. Do tej pory członkowie rad duszpasterskich byli nominowani głównie przez proboszczów. W skład rady wchodzili więc wikarzy, katecheci, członkowie grup parafialnych. – Obecnie mają to być także osoby wybrane przez parafian – mówi ks. dr Piotr Kurzela, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego katowickiej Kurii. – Chodzi o większe ożywienie działalności rad, odświeżenie ich i o to, by parafianie sami zadecydowali, kogo chcieliby w nich mieć.

Kiedy wybory?

W archidiecezji katowickiej wybory do rad parafialnych odbędą się 20 maja. Zamknięcie list kandydatów nastąpi tydzień przed wyborami. Według zarządzenia arcybiskupa, nazwiska kandydatów mają być przekazywane proboszczowi na piśmie. Parafie różnie rozwiązały sposób przekazywania nazwisk kandydatów. Można to zrobić np. wrzucając podczas mszy kartkę z kandydaturą do koszyczka, zostawiając ją bezpośrednio w zakrystii, przynosząc listę kandydatów na probostwo, czy też zgłaszając kandydaturę mailem.

Kandydaci na członków do rad parafialnych muszą mieć skończone 18 lat, być po bierzmowaniu, czynnie uczestniczyć w życiu parafii i być znani z tego, że żyją zgodnie z etyką katolicką. Czynne prawo wyborcze przysługuje wszystkim pełnoletnim parafianom.

Tydzień  przed wyborami proboszcz powinien poinformować wiernych o nazwiskach zgłoszonych kandydatów i udostępnić  listy wyborcze. Gdyby pojawiły się zastrzeżenia czy dana osoba może kandydować, sprawę rozstrzygnie kanclerz Kurii Metropolitalnej, zaś wybory odbyłyby się po wyjaśnieniu wszystkich kontrowersji.

Jak głosować?

W dniu wyborów, które będą przeprowadzane po każdej mszy św.,  głosujący wybiorą spośród kandydatów dwa nazwiska, stawiając przy nich znak „X”. Jeśli na karcie wyborczej zaznaczymy więcej niż dwa nazwiska, tylko dwa pierwsze zostaną uwzględnione przy podsumowaniu wyników wyborów. Po oddaniu głosu karty wyborcze można będzie złożyć np. do koszyczka przy wyjściu z kościoła albo do urn wyborczych, wystawionych w parafii. Głosy podliczy specjalna komisja wyborcza złożona z 2 do 5 osób wyznaczonych przez proboszcza. Wyniki wyborów zostaną ogłoszone po tygodniu od dnia wyborów, w ramach ogłoszeń duszpasterskich. Wszelkie zastrzeżenia co do poprawności przeprowadzonych wyborów można będzie złożyć u kanclerza Kurii w ciągu dwóch tygodni od dnia wyborów.

– Wybory to dobre, nowatorskie rozwiązanie –  mówi ks. Bogusław Płonka, proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP w Wodzisławiu i dziekan dekanatu Wodzisław. – To forma demokracji, poprzez którą każdy może mieć wpływ na życie parafii. Pytanie tylko z jakim odzewem społecznym się spotka. 

(abs)