Przegląd tygodnia
Powiat
Wydarzyło się
Pisali angielskie dyktando
Ponad 90 uczniów szkół podstawowych z Wodzisławia, Pszowa, Radlina, Rydułtów, Czyżowic, Skrzyszowa, Chałupek, Lubomi, Skrbeńska, Mszany, Gorzyc, Łazisk, Marklowic czy Połomi uczestniczyło w „Dyktandzie z Języka Angielskiego”, które odbyło się 15 marca w wodzisławskim Gimnazjum nr 2. Dyktando odczytał rodowity Anglik. Wygrał Adam Kohut z SP 10 w Wodzisławiu, drugi był Iwo Rybiński z SP 3 w Wodzisławiu, a trzecia Anna Tomas z SP 1 Pszowie. – Zwycięska trójka zrobiła bardzo mało błędów i zdecydowanie wygrała – mówi Rafał Kordowski, który przygotowywał tekst dyktanda. Najlepsi dostali gwarancję przyjęcia do klasy bilingwalnej w gimnazjum oraz nagrody rzeczowe: atlasy, słowniki, pendrive. Zdobywca pierwszego miejsca ponadto otrzymał voucher na konwersację z native-speakerem. Wszyscy uczestnicy dyktanda odebrali dyplomy oraz okolicznościowe plakietki.
Był konkurs, będzie benefis
We wtorek w rydułtowskiej bibliotece odbył się konkurs pod hasłem „Błękit na horyzoncie”. Jego uczestnicy, a było ich 31, recytowali poezję księdza Jerzego Szymika. Oceniało jury w składzie: Janina Chlebik-Turek, dyrektor RCK „Feniks”, Edyta Korepta z Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie oraz Iwona Miler, konsultant PODN w Wodzisławiu. Ustaliło następujące wyniki. W kategorii „gimnazja” pierwsze miejsce zdobyła Kinga Krauspe, druga była Agnieszka Kotyla, a trzecia Aleksandra Kuźnik. W gronie reprezentantów szkół ponadgimnazjalnych najlepsza okazała się Sonia Szymanek, drugą pozycję zdobył Grzegorz Kózka, a trzecią Magdalena Chowaniec. Wśród dorosłych zwyciężył Stanisław Hajto. Jury przyznało też dwa wyróżnienia. Otrzymały je Sylwia Kuczka i Katarzyna Pietrzak. Uroczyste wręczenie nagród nastąpi w czasie benefisu ks. J. Szymika, który odbędzie się 23 kwietnia w RCK „Feniks”.
Dziędziel w telewizji
24 marca w programie 2 TVP odbyła się prezentacja filmu dokumentalnego „Marian Dziędziel – aktor odnaleziony”. Marian Dziędziel pochodzi z Gołkowic, jest honorowym obywatelem gminy Godów. W ostatnich latach jest jednym z najpopularniejszych i najchętniej oglądanych polskich aktorów. Emisja filmu odbyła się o godz. 8.25 oraz o godz. 24.00.
Akcja deratyzacyjna
W Wodzisławiu rozpoczęła się powszechna i przymusowa akcja deratyzacji. Polega na wyłożeniu trutek we wszystkich nieruchomościach mieszkalnych, użytkowych, zakładach handlowych, usługowych, sklepach, magazynach, obiektach spożywczych i przetwórniach stanowiących własność państwową, spółdzielczą lub prywatną. Akcja potrwa do 30 kwietnia.
Morsy skończyły sezon
23 marca Wodzisławskie Morsy ostatni raz w sezonie kąpały się w Balatonie. Po kąpieli morsy ogrzały się przy ognisku i symbolicznie spaliły marzannę. Począwszy od 4 listopada ub. r. amatorzy zimowych kąpieli zaliczyli 20 morsowań. – Na pierwszym spotkaniu było ponad piętnastu śmiałków. Temperatura wody w Balatonie wynosiła wówczas około 8 stopni C. Na kolejnych spotkaniach temperatura wody wciąż spadała, przeciwnie do zainteresowania na właśnie takie spędzenie niedzielnego południa. Przez całą zimę frekwencja wahała się w okolicach dwudziestu osób, a na prawie każdym morsowaniu pojawiały się nowe osoby. Wodzisławskie Morsy wzięły udział w kilku większych imprezach, takich jak pierwszy wodzisławski bieg i nordnic walking
Wydarzy się
Spotkanie z twórcą ikon
Dom pełem wzruszeń
Zbliża się 18. edycja Międzynarodowego Konkursu Plastycznego „Dom”. Impreza co roku cieszy się dużym zainteresowaniem, a tematyka zawsze wiąże się z tym, co budzi skojarzenia z rodzinnym domem. Tegorocznym tematem prac jest „Dom pełen wzruszeń”. – Który jest miejscem na Ziemi i w sercu, wymarzonym lub niechcianym, w którym toczą się wielkie tragedie i małe smuteczki, z których wynikają nowe doświadczenia i emocje – podaje przykłady Piotr Cybułka z Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Radlinie. Prace można zgłaszać do 2 kwietnia. Organizatorzy, czyli Ognisko Pracy Pozaszkolnej, Miejski Ośrodek Kultury w Radlinie oraz Elektrociepłownia Marcel, planują wydać kolorowy folder, zawierający reprodukcje najciekawszych prac. Nagrodzone, wyróżnione i zakwalifikowane do wystawy prace będą prezentowane w fotogalerii na stronie OPP Radlin. Otwarcie wystawy, połączonej z rozdaniem nagród, odbędzie się 15 kwietnia o godz. 15.00 w Miejskim Ośrodku Kultury w Radlinie.
Napiszą listy dla Ziemi
Trzy szkoły z terenu gminy Gorzyce tj. Szkoła Podstawowa nr 1 im. Adama Mickiewicza w Gorzycach, Szkoła Podstawowa nr 2 im. „Marcela” Józefa Kolorza w Gorzycach oraz Szkoła Podstawowa w Rogowie zgłosiły chęć uczestnictwa w inicjatywie „Listy dla Ziemi” organizowanej przez Fundację ARKA. Uczniowie tych szkół w kwietniu wezmą udział w lekcjach tematycznych, po których napiszą na specjalnie przygotowanym z makulatury papierze listy, w których będą namawiać dorosłych na działania proekologiczne. Głównym tematem akcji jest gospodarka odpadami i recykling. Gotowe listy dzieci zabiorą do domu i przekażą dorosłym. Po przeczytaniu listów rodzina wspólnie zastanowi się nad działaniami ekologicznymi jakie może podjąć w swoim otoczeniu. Spośród członków rodziny wybierze Strażaka, który będzie odpowiedzialny za realizację tych zadań. W trakcie realizacji postanowień uczestnicy mogą robić zdjęcia czy napisać reportaż, który można przesłać bezpośrednio do Fundacji ARKA, która opublikuje je na swoim facebookowym profilu. Spośród wszystkich listów wybrany zostanie najpiękniejszy List dla Ziemi.
Konkurs dla pasażerów
Jeszcze do 15 kwietnia pasażerowie korzystający z Komunikacji Miejskiej Wodzisławia na podstawie imiennego biletu okresowego mogą wziąć udział w konkursie. Polega on na wrzuceniu do urny biletu, któremu minął okres przydatności. Urny znajdują się w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miasta Wodzisławia oraz w biurze podróży Viola, w którym można kupić bilety okresowe. Wszyscy, którzy wezmą udział w konkursie, mają szansę na wygranie bonu o wartości 150 zł na usługi kosmetyczno-fryzjerskie w salonie Nefretete, fundatora nagrody.
Punkt paszportowy – ostatnie dni
Tylko do końca marca funkcjonować będzie Terenowy Punkt Paszportowy w Wodzisławiu. Potem decyzją wojewody zostanie zlikwidowany, podobnie jak inne punkty w województwie. Zatem mieszkańcy powiatu wodzisławskiego mają ostatnią szansę skorzystania z punktu. Po 31 marca niepełna obsługa paszportowa, obejmująca wyłącznie możliwość złożenia wniosku o wydanie paszportu, będzie miała miejsce m.in. w Jastrzębiu-Zdroju i Żorach, do czasu uruchomienia w tych miejscowościach nowych terenowych punktów paszportowych, kompleksowo obsługujących klientów. Złożenie wniosku o wydanie paszportu lub paszportu tymczasowego oraz odbiór gotowego dokumentu możliwy jest nadal m.in. w terenowej delegaturze w Rybniku. Przypomnijmy, że biuro paszportowe w Wodzisławiu, utrzymywane w całości przez powiat wodzisławski działa od 2006 r. na mocy porozumienia pomiędzy powiatem a wojewodą. Z usług punktu skorzystało w samym tylko 2012 r. ponad 6100 osób.