Kącik ZUS
Beata Kopczyńska - rzecznik prasowy O/ZUS w Rybniku
Czy można się odwołać od decyzji ZUS wstrzymującej wypłatę zasiłku chorobowego, jeśli ubezpieczony za późno został wezwany na kontrolę do ZUS? W jaki sposób można zostać wezwanym na kontrolę, czy tylko listownie, czy też może to być informacja przez telefon?
Kazimiera Skóra
Kontrolę prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby oraz wystawiania zaświadczeń lekarskich wykonują w ZUS lekarze orzecznicy. Wyboru zaświadczeń lekarskich do kontroli dokonuje się przy wykorzystaniu systemu informatycznego. Kontrola wykonywana jest również na wniosek komórek organizacyjnych ZUS realizujących wypłatę zasiłku chorobowego, a także pracodawców. Wezwanie na badanie w związku z przedmiotową kontrolą wysłane jest pocztą za zwrotnym potwierdzeniem odbioru. Zawiera ono informację o skutkach niestawiennictwa. Zawiadomienie o terminie badania dokonywane jest również w innych formach np. telefonicznie, e-mailem (w tym przypadku konieczne jest również wysłanie wezwania na badanie do ubezpieczonego za zwrotnym poświadczeniem odbioru).
W razie uniemożliwienia badania, zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy traci ważność od dnia następującego po tym terminie – ZUS wydaje decyzję o braku prawa do zasiłku. Jeżeli ubezpieczony usprawiedliwi niestawienie się na badanie, uzasadni przyczynę uniemożliwiającą mu odebranie wezwania w terminie – może być wydana decyzja przyznająca prawo do zasiłku.
Od niedawna prowadzę własną firmę. Składki do ZUS płacę na preferencyjnych zasadach. W związku z tym, że ostatnio obroty zmalały do minimum, zastanawiam się nad zawieszeniem działalności. Stąd też moje pytanie: czy okres korzystania z ulgowych wysokości składek zostanie wydłużony o czas zawieszenia działalności?
Marek z Radlina
Nie, składki od preferencyjnej podstawy, czyli 30 proc. minimalnego wynagrodzenia, mogą być płacone przez 24 miesiące od daty rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej. Zawieszenie działalności nie wpływa na wydłużenie tego terminu.
Zamierzam zatrudnić na umowę zlecenie osobę będącą na emeryturze. Jakim ubezpieczeniom w ZUS będzie podlegał z tytułu wykonywanej umowy?
Mieczysław z Rybnika
Osoba mająca ustalone prawo do emerytury, która podejmuje pracę na podstawie umowy zlecenia, z tytułu jej wykonywania podlega obowiązkowo ubezpieczeniom: emerytalnemu, rentowemu, wypadkowemu oraz zdrowotnemu. Dobrowolnie może zostać objęta ubezpieczeniem chorobowym. Jeżeli emeryt byłby równocześnie pracownikiem innej firmy, to – niezależnie od wysokości uzyskiwanego wynagrodzenia z umowy o pracę oraz wymiaru czasu pracy – ze zlecenia podlegałby dobrowolnym ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym oraz obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu. Jedynie w sytuacji, w której emeryt zawarłby umowę zlecenie z własnym pracodawcą lub wykonywałby ją na rzecz własnego pracodawcy, umowa zlecenie stanowiłaby dla niego tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych. Natomiast pracodawca jest zwolniony z obowiązku opłacania składek na Fundusz Pracy i FGŚP za osoby, które osiągnęły wiek wynoszący odpowiednio co najmniej 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn.