Nowiny Wodzisławskie przedstawiają – gmina Godów
Gmina Godów położona jest w południowo-zachodniej części województwa śląskiego w powiecie wodzisławskim i jest jednocześnie najbardziej wysuniętą na południe gminą powiatu wodzisławskiego.
Od zachodu graniczy z gminą Gorzyce, od północy sąsiaduje z miastem Wodzisław Śląski i gminą Mszana, od wschodu z miastem Jastrzębie-Zdrój, zaś wzdłuż całej południowej granicy gminy przebiega granica państwa z Republiką Czeską. Stąd bliska współpraca z czeskimi gminami Petrovice i Dolna Lutynia.
W skład gminy wchodzi siedem sołectw: Godów, Gołkowice, Krostoszowice, Łaziska, Podbucze, Skrbeńsko i Skrzyszów, obejmujących powierzchnię 38,08 km2 i zamieszkiwanych przez prawie 13,2 tys. mieszkańców.
Na terenie gminy znajduje się 105 km dróg, z tego 76 km to drogi gminne, pozostałe to drogi powiatowe. W gminie działa 5 przedszkoli, 1 oddział przedszkolny, 6 szkół podstawowych i 2 gimnazja. Działają tu 4 ośrodki kultury, funkcjonujące w ramach Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Godowie.
(art)
Godów ma jedną z najlepszych strażackich orkiestr w kraju
Gminna Orkiestra Dęta w Gołkowicach, będąca zarazem orkiestrą OSP w Gołkowicach, a także orkiestrą Ochotniczych Straży Pożarnych Powiatu Wodzisławskiego jest jedną z najlepszych tego typu orkiestr w Polsce.
W drodze do finału
O jej wysokim poziomie artystycznym niech świadczy fakt, że w trwającym od dwóch lat Ogólnopolskim Przeglądzie Orkiestr Dętych OSP dostała się do finału tych zmagań. Najpierw w przeglądzie regionalnym orkiestra zakwalifikowała się do dalszej rywalizacji w Starej Wsi w gminie Wilamowice, zaś w drugim etapie – 24 czerwca ubiegłego roku – na przeglądzie w Wiśle zajęła drugie miejsce w kategorii „Gra w marszu i przeglądzie muzycznym”. Z kolei w kategorii „Musztra paradna” formacja była stawiana jako przykład. W tej kategorii orkiestrze towarzyszył Dziecięcy Zespół Taneczny „Zez” ze Szkoły Podstawowej nr 12 w Jastrzębiu, działający pod kierunkiem Grażyny Gregorczyk. Zarówno dyrygent, muzycy, jak i małe tancerki, które wprawiły w zachwyt widzów w Wiśle, mają powody do dumy. W kraju działają 803 orkiestry strażackie, a ta jest w czołówce. W trakcie dwuletnich eliminacji zakwalifikowała się do finałowego Przeglądu Orkiestr Strażackich, który odbędzie się 31 maja i 1 czerwca w Wiśle, jako jedna z najlepszych orkiestr strażackich w Polsce.
Na bazie orkiestry gminnej
Orkiestra Dęta Ochotniczych Straży Pożarnych Powiatu Wodzisławskiego powstała w 2006 roku z inicjatywy Prezesa Zarządu Oddziału Powiatowego OSP, Jerzego Szkatuły, na bazie znanej już, a będącej chlubą gminy Godów, Gminnej Orkiestry Dętej z Gołkowic. Jej dyrygentem został, tak jak orkiestry gminnej, Ryszard Wachtarczyk. Działa przy OSP Gołkowice, ale reprezentuje wszystkich strażaków powiatu wodzisławskiego. Uświetnia liczne uroczystości kościelne, patriotyczne, strażackie, a szczególnie jubileusze, na terenie powiatu i poza jego obszarem. W 2008 roku stanowiła oprawę muzyczną krajowych obchodów Święta Ludowego w Chorzowie. Tradycyjny już jest koncert kolęd na Powiatowym Spotkaniu Opłatkowym Strażaków, organizowanym przez poszczególne jednostki z powiatu. Prezesem orkiestry jest szef OSP w Gołkowicach, Mirosław Wójciński.
Eugeniusz Tomas
W Godowie nie brakuje miejsc do wypoczynku
Gmina Godów, w której nie brakuje terenów zielonych może się pochwalić kilkoma miejscami, w których aktywnie można spędzić wolny czas. Jednym z nich jest centrum rekreacyjno-sportowe, zlokalizowane niemal tuż obok urzędu gminy. Składa się ono z boiska miejscowej Olzy Godów, otoczonego bieżnią do biegów, zewnętrznej siłowni, skate-parku oraz amfiteatru. Jest ono chętnie wykorzystywane przez biegaczy oraz amatorów nordic walkingu. Z kolei amfiteatr jest miejscem gdzie odbywają się plenerowe imprezy kulturalne. Gmina rozbudowuje kolejne miejsce wypoczynku, które znajduje się w Krostoszowicach, na terenie dawnych szybów nr V i VII kopalni KWK 1 Maja. Po kopalnianej infrastrukturze nie ma już śladu, zaś kilka lat temu wyrósł tu kompleks boisk orlik. Teren otoczony lasem cieszy się coraz większą popularnością. Swoją bazę mają tutaj miłośnicy koni, z okolicznych ścieżek licznie korzystają amatorzy nordic walkingu i biegów przełajowych. Dlatego w ostatnim rozpoczęto rozbudowę infrastruktury. Obok orlika pojawił się powstanie plac zabaw, a wkrótce trafi też zewnętrzna siłownia. W innym miejscu zlokalizowana zostanie ścieżka dendrologiczna – piesza ścieżka dydaktyczna, na której pojawią się tablice opisujące występujące tutaj gatunki drzew. Na części dróg i miejsc postojowych zostanie położony asfalt, zaś pod stojącą tu wiatą (kiedyś znajdowała się ona na dawnym przejściu granicznym w Gołkowicach) została ułożona kostka brukowa. Poza tym teren został wyposażony w ławeczki, a pojawią się jeszcze lampy. O górniczej przeszłości będą przypominać tablice informacyjne umieszczone w miejscu dawnych szybów oraz wagonik, który zostanie postawiony na betonowym cokole (i odpowiednio zabezpieczony przez amatorami złomu) z krótką notką historyczną. Cały teren zostanie zaś objęty monitoringiem.
Pięknym miejscem do wypoczynku na łonie natury jest również otoczony lasami Podgórnik w Godowie. Dawniej znajdowała się tu strzelnica Wojsk Ochrony Pogranicza. Teraz jest to jedno z ulubionych miejsc mieszkańców Godowa, którzy chętnie wybierają się tu na niedzielne spacery.
(art)