Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 23 (656) Data wydania: 04.06.13

Co po węglu, czyli o przyszłości Radlina

Mieszkańcy Radlina pracowali nad powstaniem strategii zrównoważonego rozwoju miasta

RADLIN Mieszkańcy, radni, reprezentanci instytucji, stowarzyszeń oraz przedsiębiorcy zebrali się 21 maja w Miejskim Ośrodku Kultury, aby pracować nad powstaniem strategii zrównoważonego rozwoju miasta. Głównym punktem spotkania były warsztaty. Uczestnicy podzielili się na dwie grupy robocze, aby osobno zmierzyć się z takimi zagadnieniami jak gospodarka, infrastruktura czy usługi publiczne. Dodatkowo w ramach każdego z zespołów wyłoniło się 6 podgrup. – Każda opracowuje jakiś temat. Wymieniają się poglądami, zapisują na kartach opinie i potrzeby. Zdania są różne, ale nikt nikogo nie ocenia. Widać, że uczestnicy przyszli z nastawieniem, że muszą coś po sobie pozostawić – podkreśla wiceburmistrz Radlina, Zbigniew Podleśny. Moderacją dyskusji i prac warsztatowych zajęli się pracownicy naukowi Głównego Instytutu Górniczego z Katowic, Jana Bondaruk i Leszek Trząski.

Łańcuch wartości

Do najczęściej powtarzanych kwestii należało pytanie „co po węglu?”, czyli w jaki sposób zagwarantować szanse rozwojowe dla miasta przyszłym pokoleniom, biorąc pod uwagę widmo zakończenia eksploatacji węgla. Jan Bondaruk, podsumowując ten problem, pytał, czy nie jest potrzebne już dziś szukanie innych „łańcuchów wartości” dla gospodarczego rozwoju miasta – tak, aby w przypadku zakończenia działalności przemysłu węglowego nie okazało się, że większość przedsiębiorstw działających „obok wydobycia” również przestanie funkcjonować. W tym kontekście pojawił się też problem bezrobocia.

Więcej socjalnych i komunalnych

Uczestnicy zwracali też uwagę m.in. na takie zagadnienia jak budownictwo komunalne, bezpieczeństwo, konieczność lepszego wykorzystania kolei, zwiększenie dostępności do sieci szerokopasmowej czy usług rehabilitacyjnych, hałas czy niewystarczającą liczbę mieszkań socjalnych. – Powtarzała się też kwestia aktywizacji społeczeństwa i zachęcania mieszkańców do współuczestnictwa w procesach decyzyjnych. Dominowała także problematyka infrastrukturalna, rozumiana zarówno jako kontynuacja już realizowanych inwestycji, przede wszystkim kanalizacji, jak i planowane działania, m.in. zrównoważona polityka przestrzenna, na przykład tworzenie punktów zieleni w centrum miasta lub odciążanie ruchu drogowego z głównych szlaków komunikacyjnych. Poruszono również temat turystyki przemysłowej, otwarcia się na nią – wylicza Marek Gajda, rzecznik Urzędu Miasta w Radlinie.

Radlin do przodu

Kolejne spotkanie z mieszkańcami odbędzie się po wakacjach. Następnie wszystkie wnioski zostaną opracowane i na ich podstawie powstanie strategia rozwoju.  – Planujemy zawrzeć w niej odpowiedź na pytanie, jak wykorzystać najbliższe 10 lat na ucieczkę do przodu. Czy chcemy, by Radlin był prężnym ośrodkiem przemysłowym, a może miastem satelickim innego miasta? Przy tworzeniu kolejnych budżetów strategia ma także pomóc tak kierować strumień pieniędzy, by odpowiadać na potrzeby mieszkańców – puentuje wiceburmistrz.

(mas)