Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 24 (657) Data wydania: 11.06.13

Mieczysław Kieca - Trzeba być reformatorem

Po nieważnym referendum o przebiegu kampanii, kosztach i skutkach pytamy na gorąco prezydenta Wodzisławia

- Przez ostatnie 1,5 roku jako prezydent i rada podejmowaliśmy szereg trudnych decyzji, jak wyjście z MZK, powrót do rozmów o przyszłości szkół, sprawę stołówek czy wywozu śmieci. Jeśli w obliczu tylu trudnych tematów ktoś zwołuje referendum, to ja się nie dziwię, że znajduje zaplecze. Ale jeśli przegrywa? To pokazuje, że kierunek naszych działań jest słuszny. Trzeba być reformatorem i nie bać się trudnych rozwiązań - podkreśla prezydent.

WODZISŁAW Prezydent Mieczysław Kieca traktuje wynik referendum jako oznakę poparcia dla swoich działań. – Moim zadaniem jest realizacja programu wyborczego, który w ostatnich wyborach poparła większość wodzisławian – mówi Kieca.

Kampania bez argumentów

Kampanię i dyskusję referendalną włodarz ocenia jako niemerytoryczną, populistyczną i niepopartą argumentami. – Materiały wyborcze, które przygotowywała strona inicjująca referendum, zawierały wiele półprawd i pomówień, ale były w taki sposób skonstruowane, że nie mogliśmy skorzystać z trybu wyborczego, tylko apelować i przekonywać mieszkańców, że w wielu sytuacjach po prostu obrzuca się prezydenta i radę błotem – tłumaczy Kieca. Dodaje, że jego zdaniem w referendum nie chodziło o rozwój Wodzisławia, ale o rozgrywki polityczne i próbę zbicia politycznego kapitału. – To warto piętnować. Nie jestem zwolennikiem gier politycznych w samorządzie. Cieszę się, że wygrał zdrowy rozsądek – zaznacza.

Koszty, straty

Szacuje się, że koszt obydwu referendów to około 160 tys. zł., ale na ostateczne wyliczenia trzeba jeszcze poczekać. Prezydent informuje, że są też straty innego rodzaju. – Mieliśmy przygotowane postępowania przetargowe, które zakończyły się fiaskiem, bo osoby zainteresowane zakupem działek powiedziały wprost, że rozważą ponowne przystąpienie do przetargów dopiero po 10 czerwca – wyjaśnia. Społecznym kosztem referendum są, zdaniem prezydenta, podziały wśród mieszkańców, które pojawiły się lub pogłębiły w związku z referendum. – Wymaga czasu i pracy, żeby je zasypać – uważa włodarz.

Wnioski na przyszłość

W opinii prezydenta referendum było lekcją dorosłej demokracji i pokazało dużą świadomość wodzisławian. – Okazało się, że nie mamią ich populistyczne hasła. Na pewno jest wiele rzeczy i uwag wartych przemyślenia, na przykład związanych z procesami inwestycyjnymi, z budową kanalizacji. Trzeba przyjrzeć się również straży miejskiej. Cieszą mnie ostatnie decyzje komendanta, chociażby o patrolach nocnych – wylicza.

Mieczysław Kieca od 11 czerwca będzie przebywał na pięciodniowym urlopie.

(mas)



Frekwencja w referendum prezydenckim wyniosła 14,95 procent. Do urn poszło 5810 mieszkańców, zaś próg dla ważności referendum wynosił 7763 osoby, czyli trzy piąte biorących udział w drugiej turze wyborów prezydenckich w grudniu 2010 roku. Spośród głosujących 9 czerwca 5423 osoby opowiedziały się za odwołaniem prezydenta, pozostałe były przeciw. W referendum za odwołaniem rady miejskiej wzięło udział 5867 osób. Z tego 5437 osób głosowało za odwołaniem, głosów negatywnych było 351, głosów nieważnych oddano 79.