Wydarzyło się
Powiat
Gratulacje dla biblioteki
GODÓW Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, realizująca projekt „Link do przyszłości. Młodzi. Internet. Kariera” złożyła wyrazy uznania, dotyczące zaangażowania Gminnej Biblioteki Publicznej w Godowie na rzecz wspierania młodych osób w planowaniu ich przyszłości zawodowej. W ramach projektu GBP zorganizowała m.in. spotkanie dla młodzieży z naszej gminy z Łukaszem Pieterem – dziennikarzem muzycznym, założycielem serwisu internetowego damycimuzyke.pl. Spotkanie było okazją do rozmowy na temat ścieżki kariery, przedsiębiorczości, aktualnej sytuacji i trendach na rynku pracy oraz o nowych profesjach, na które wedle prognoz będzie zapotrzebowanie w przyszłości. W całej Polsce w ponad 300 takich spotkaniach wzięło udział ponad 10 tysięcy uczniów szkół średnich i gimnazjów – przede wszystkim z małych miejscowości.
(art)
Strażacy sprawdzili swoje umiejętności
GORZYCE 16 czerwca na boisku w Bełsznicy odbyły się gminne zawody sportowo–pożarnicze organizowane przez zarząd gminny ZOSP RP w Gorzycach. W zawodach udział wzięły wszystkie jednostki gminne OSP. Rywalizacje ochotników oceniane były przez sędziów z Zarządu Gminnego ZOSP RP Lubomia. Sędzią głównym był komendant gminny ZOSP RP Lubomia Bernard Burek. Wśród mężczyzn zwyciężyła drużyna OSP Gorzyce II, wśród kobiet OSP Uchylsko, wśród młodzieżowych drużyn najlepsza okazała się dziewczęca z OSP Gorzyce oraz chłopięca z OSP Gorzyczki.
(art)
Pracownicy starostwa zasłużyli na walerki
WODZISŁAW Starostwo po raz czwarty zwyciężyło wśród powiatów ziemskich i zdobyło tytuł Lidera Edukacji Samorządowej. Trofeum zwane popularnie walerką przyznały Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej i Ośrodek Kształcenia Samorządu Terytorialnego im. Waleriana Pańki w Katowicach. To uhonorowanie samorządów z największą liczbą przeszkolonych pracowników. – Wykształceni, przygotowani i aktualizujący na bieżąco swoją wiedzę pracownicy są kluczowym elementem sprawnej i dobrze funkcjonującej administracji oraz obsługi obywateli. Jest to szczególnie istotne, gdy przejrzystość, spójność i czytelność, a przede wszystkim stabilność prawa pozostawia wiele do życzenia – wyjaśniał starosta Tadeusz Skatuła. Starostwo wcześniej otrzymało walerkę w latach 2007, 2009, 2010.
(tora)
Jak podzielić 300 milionów?
RADLIN Na przełomie maja i czerwca w Radlinie odbyły się dwa spotkania przedstawicieli urzędów z terenu powiatu oraz starostwa w temacie przyszłych pozakonkursowych dotacji unijnych, zwanych Zintegrowanymi Inwestycjami Terytorialnymi („ZIT”). Ich celem było wypracowanie wspólnego stanowiska odnośnie projektów na terenie powiatu. Pula środków przeznaczona na nasz subregion wynosi 220 mln zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i 80 mln z Europejskiego Funduszu Społecznego. To właśnie środki z EFS zastąpią dotychczasowe Programy Rozwoju Subregionu. Pieniądze te, jak również potrzeby poszczególnych gmin były weryfikowane na spotkaniach w Radlinie. O ostatecznym kształcie listy projektów przewidzianych do dofinansowania w ramach ZIT zdecyduje walne zgromadzenie Związku Subregionu Zachodniego. Jednym z możliwych sposobów rozdysponowania środków z ZIT jest podział na powiaty według ustalonego przez Związek algorytmu. Dzięki spotkaniom w Radlinie udało się przede wszystkim odrzucić inwestycje nierealne do zrealizowania przy takich środkach.
(opr. m)