„Wójt staje się sędzią we własnej sprawie”. Interwencja wojewody na działanie przewodniczącego rady gminy
GORZYCE. Przewodniczący rady gminy Piotr Wawrzyczny zamiast przekazać skargę na wójta do Komisji Skarg, Wniosków i Petycji, przekazał ją wójtowi do akt toczącego się postępowania administracyjnego, choć nie miał prawa sam podjąć takiej decyzji. Interwencja urzędu wojewódzkiego sprawiła, że doszło do zmiany i ostatecznie skarga trafiła do komisji.
13 czerwca 2024 roku mieszkaniec sołectwa Gorzyce skierował, zgodnie z przepisami skargę do rady gminy na wójta gminy Daniela Jakubczyka. Następnie, jak czytamy w piśmie Wydziału Kontroli Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego po przekazaniu tej informacji radnym, przewodniczący z pominięciem stosownej komisji przekazał ją wójtowi do toczącego się postępowania.
Śląski Urząd Wojewódzki został powiadomiony przez Klub Radnych Głosu Pokoleń. Radni złożyli, zgodnie z prawem, skargę na działalność przewodniczącego rady gminy. W piśmie skierowanym do UW wyjaśnili i opisali całą sytuację zwracając uwagę, że nie mogą zgodzić się z takim działaniem. Zgodnie ze statutem gminy analiza i rozpatrywanie skarg, w tym na działalność wójta należy do wspomnianej wcześniej komisji. Jakby tego było mało, samorządowcy Głosu Pokoleń ustalili, że osoba składająca skargę otrzymała informację od przewodniczącego, że to „radni zdecydowali o przekazaniu skargi wójtowi gminy, jako organowi właściwemu do rozpoznania skargi, zgodnie z przepisami kodeksu". Według radnych osoba składająca skargę została pozbawiona prawa do merytorycznej oceny działania wójta w swojej sprawie, zwrócono też uwagę, że mieszkańcy gminy również zostali pozbawieni możliwości kontroli. Radni Głosu Pokoleń nie stwierdzili czy skarga na wójta jest zasadna czy też nie jest. - Takie działania sprawiają, że wójt, na którego wpłynęła skarga staje się sędzią we własnej sprawie – przekazuje Nowinom radny Eugeniusz Katryniok, szef klubu radnych Głosu Pokoleń.
ŚUW: Wyeliminować takie sytuacje w dalszej pracy rady
Wydział Kontroli Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego zwrócił uwagę, że przewodniczący rady gminy nie mógł poza radą skierować skargi wójtowi gminy.
– Tymczasem zgodnie z art.19 ust.2 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U.2024 r.,poz.609), zadaniem przewodniczącego jest wyłącznie organizowanie pracy rady oraz prowadzenie obrad rady. Natomiast, to wyłącznie rada gminy, do której wniesiona została skarga, wniosek lub podanie jest uprawniona do przekazania danego środka innemu, właściwemu do jej rozpatrzenia organowi. W żadnym wypadku nie może tego uczynić samodzielnie ani komisja, ani przewodniczący komisji, ani też przewodniczący rady (Marta Wojsa, Zasady rozpatrywania przez radę gminy skarg, wniosków i petycji. Ekspertyzy i opracowania. Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego, Nr 114, 2020). Poza tym, zgodnie z art 18b. ustawy o samorządzie gminnym, rada gminy rozpatruje skargi na działanie wójta i gminnych jednostek organizacyjnych; wnioski oraz petycje składane przez obywateli; w tym celu powołuje komisję skarg, wniosków i petycji. Do zadań komisji należy udzielanie pomocy radzie gminy w sprawach przyjmowania i rozpatrywania przez radę skarg, wniosków i petycji [Dolnicki Bogdan (red.), Ustawa o samorządzie gminnym. Komentarz, wyd.III. Opublikowano: WKP 2021]. Reasumując, to wyłącznie rada gminy, po ustaleniu stanu sprawy przez komisję skarg, wniosków i petycji jest uprawniona do przekazania skargi w drodze uchwały, na podstawie art. 234 Kpa do toczącego się postępowania – czytamy w piśmie Wydziału Kontroli Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, który podpisał z upoważnienia wojewody śląskiego Piotr Łyczek, zastępca dyrektora wydziału kontroli, jakie otrzymał przewodniczący klubu Głosu Pokoleń Eugeniusz Katryniok.
– Wydział kontroli zaapelował, aby takie sytuacje się nie powtarzały.
W związku z powyższym, proszę o wyeliminowanie podobnych sytuacji w dalszej pracy Rady – czytamy w piśmie Wydziału Kontroli ŚUW.
Radni przekazali skargę komisji
Na IV sesji rady obecnej kadencji, która odbyła się 26 września, skarga została przekazana przez radnych poprzez głosowanie do komisji skarg, wniosków i petycji. Punkt 11 sesji nosił tytuł: „Rozpatrzenie wezwania do usunięcia naruszenia prawa”. Już na samym początku radny Sosnecki zgłosił wniosek o zmianę nazwy tego punktu. Jak stwierdził, sesja jest online więc wyborcy chcieliby wiedzieć przez kogo to prawo zostało naruszone. Przewodniczący stwierdził, że informacja została radnym przekazana.
– Informacja o tym jest w materiałach, który Pan radny również ma na tablecie, pismo skierował mieszkaniec sołectwa Gorzyce do rady gminy Gorzyce, wezwanie do usunięcia naruszenia prawa – stwierdził Wawrzyczny.
Przewodniczący zaproponował zmianę punktu na: Rozpatrzenie wezwania do usunięcia naruszenia prawa złożonego przez mieszkańca sołectwa Gorzyce. Zostało to przyjęte przez radnych.
W punkcie 11 Wawrzyczny wyjaśnił, dlaczego podjął taką, a nie inną decyzję, a następnie poddał pod głosowanie skierowanie skargi do komisji zgodnie z pismem ŚUW.
– Na czerwcowej sesji działając w dobrej wierze w oparciu o art.234 kodeksu postępowania administracyjnego oraz bazując na doświadczeniu z lat ubiegłych i analogicznym przypadku z 2022 roku poinformowałem Wysoką Radę, że moim zdaniem skargę należy przekazać do akt toczącego się postępowania administracyjnego, w tym przypadku postępowania podatkowego. Jednakże w dniu 6 września br. otrzymałem pismo Wojewody Śląskiego, z którego wynika, że skarga powinna zostać skierowana do komisji skarg, wniosków i petycji i dopiero po wydaniu przez nią opinii rada podejmie uchwałę w danej sprawie, w tej konkretnej sprawie. Biorąc pod uwagę powyższe okoliczności oraz wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, które skarżący mieszkaniec sołectwa Gorzyce skierował do urzędu gminy 8 lipca br. wnioskuję o przekazanie skargi mieszkańca na wójta gminy z dnia 13 czerwca br. do komisji skarg, wniosków i petycji celem wydania przez wyżej wymienioną komisję stosownej opinii – powiedział Wawrzyczny.
Wszyscy obecni na sali radni głosowali za skierowaniem skargi do komisji skarg, wniosków i petycji. O sprawie informuje też lokalny portal E-Gorzyce.pl.
(FK)