Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Ludzie odwrócili się od sztuki ale do niej wrócą

10.07.2012 00:00 MAD

KRZYŻANOWICE. Bernard Adamczyk mieszka w Krzyżanowicach. Przez wiele lat nauczał w miejscowej szkole. Od czterech lat jest na emeryturze i całkowicie poświęca się swojej pasji jaką jest malarstwo. Nie ma dnia aby nie zasiadał przed sztalugą i nie malował. – Wstaję rano, po gimnastyce jem śniadanie i około południa zakładam swój plecak z przyborami i wyjeżdżam na rowerze malować w plenerze – mówi.

Początek przygody ze sztuką to lata nauki w rybnickim technikum. – Zafascynowała mnie historią sztuki moja nauczycielka. Brałem udział w olimpiadach z tej dziedziny. W końcu zainspirowało mnie to do spróbowania własnych sił. Pierwsze prace to obrazy kwiatów w wazonach, które stały w domu – wspomina Bernard. Później był m.in. portret 88-letniej babci Florentyny. Ten się jednak babci nie spodobał, gdyż uważała, że wyszła na nim zbyt staro. – Wujek powiedział mi wtedy, że Matejką nie będę, ale żebym malował dalej – uśmiecha się artysta. Pasja doprowadziła go do studiów plastycznych na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie. Tu pod okiem prof. Eugeniusza Delekty młody Bernard poznawał tajniki grafiki, rzeźby czy linorytu, którymi zajmował się później przez niemal 20 lat.  Osiem lat temu w gminie Krzyżanowice zorganizowano plener  malarski. Bernard Adamczyk został zaproszony jako jego komisarz i od tego momentu skupił się na malarstwie. – Utrwaliłem na swoich pracach około 30 miejscowości z okolic Raciborza i Wodzisławia Śląskiego. Wszystkich obrazów powstało już ponad 500 – wylicza. Wiele z obiektów, które namalował już nie istnieje. Grafiki wykonane przez pana Bernarda brały udział w międzynarodowych wystawach w kraju i za granicą. Otrzymał za nie kilka nagród i wyróżnień. Niektóre z nich znajdują się w zbiorach muzealnych (m.in. Antonin, Ostrów Wlkp., Kalisz). Jego twórczość w dziedzinie kultury nagrodzili wójt Krzyżanowic i starosta raciborski.

Tematyka, plener i konfesjonał

– Nigdy nie maluję tego samego. Wolę się obrócić w drugą stronę i spojrzeć na inną perspektywę – wyjaśnia Bernard Adamczyk. – Namalowałem wiele cykli m.in. okoliczne stawy, kaplice, kościoły, zabytki, ogrody, strachy na wróble, drzewa. Najbardziej fascynują mnie krajobrazy i plenery – opisuje. – W moich obrazach nie uciekam od zieleni i żywych kolorów. Świat jest tak kolorowy, a ja nie potrafię tego nie zauważać – dodaje. Tak zapełnione płótna, na pograniczu impresjonizmu i ekspresjonizmu, zdobią ściany mieszkania malarza. Bernard Adamczyk podkreśla, że malarz maluje dobrze i spełnia się w tym co robi gdy nic go nie ogranicza.  – W plenerze często spotykam obcych ludzi. Podchodzą zainteresowani i sami zagajają rozmowę. Po chwili mówią o swoich życiowych sprawach, czuję się jak w konfesjonale. Ludzie widzą w malarzach osoby godne zaufania. Potwierdzają to moi znajomi, którzy mają podobne doświadczenia – wyjaśnia malarz z Krzyżanowic. Ważną część twórczości stanowią rysunki i grafiki, które tematyką nawiązują do realizmu fantastycznego. Przedstawiają alegoryczne postacie i portrety tworzone z różnych materii i przedmiotów. Inspiracją do ich powstania była twórczość XVI- wiecznego malarza Archimbolda.

Przemiany

Bernard Adamczyk urodził się w Wodzisławiu Śląskim, mieszkał później w Radlinie, skąd po studiach razem z żoną przeprowadzili się do Krzyżanowic. – Przekonały nas piękne okolice. Przez 20 lat dojrzewałem aby przenieść je pędzlem na obraz. Wcześniej skupiałem się na grafice, która nie oddawała piękna natury – tłumaczy. Córka Bernarda, Judyta również maluje. Bakcyla zainteresowania sztuką przejęła po tacie. Wspólnie obserwują swoje prace, choć każdy z nich ma inny styl. Zauważają u siebie przemiany w podejściu do malarstwa. – Wspólnie doszliśmy nawet do wniosku, że im większy postęp robimy, tym mniej podobają się ludziom nasze obrazy – uśmiecha się były nauczyciel.

Trzeba dużo malować

– Ktoś kiedyś powiedział: żeby krótko malować, trzeba malować dużo. Na 10 obrazów zdarza się 3 do 4 dobrych. To i tak dobry wynik. Osoby początkujące powinny dużo malować. Potrzebują jednak kogoś kto wskaże im kierunek i wyjaśni podstawy tej technologii. Na początku to wcale nie jest takie łatwe – podkreśla pan Bernard.  Jakie marzenia może mieć osoba, której całe życie związane jest ze sztuką i malarstwem? – Chciałbym nadal móc robić to, co sprawia mi radość. Do tego rozpowszechniać malarstwo plenerowe. Marzy mi się aby w krajobraz naszych okolic wpisali się malarze ze sztalugami w plenerze – opisuje. Choć obecnie społeczeństwo odwróciło się od rękodzieła i sztuki, to w przyszłości do nich prawdopodobnie wróci. Wtedy malarstwo może stać się sposobem na życie i utrzymanie. – Tak było jeszcze w latach 80-tych, kiedy ludzie sami przychodzili do artystów kupować ich prace. Wtedy panowała chyba inna wrażliwość. Dziś widzimy pogoń za masówką. Wierzę jednak, że takie czasy jeszcze wrócą – kończy Bernard Adamczyk.

(woj)

  • Numer: 28 (1052)
  • Data wydania: 10.07.12

Archiwum

  • Numer: 26 (1050)
  • Data wydania: 26.06.12
  • Numer: 27 (1051)
  • Data wydania: 03.07.12
  • Numer: 28 (1052)
  • Data wydania: 10.07.12
  • Numer: 29 (1053)
  • Data wydania: 17.07.12
  • Numer: 30 (1054)
  • Data wydania: 24.07.12