Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Nowelizacja prawa wodnego – co dla nas oznacza?

26.01.2016 00:00 red

Powiat. Niedawno Sejm znowelizował Prawo wodne, ułatwiając gminom zagospodarowanie terenów potencjalnie zagrożonych powodzią.

Przez część mediów krajowych przetoczyła się informacja, że to niebezpieczny krok, gdyż teraz samorządy będą mogły zezwalać na inwestycje na terenach zagrożonych. To w przypadku powodzi będzie skutkować wyższymi kosztami odszkodowań i akcji ratunkowych. Sami samorządowcy są jednak z tej zmiany zadowoleni. O co chodzi?

Przypomnijmy. Mapy ryzyka i zagrożenia powodziowego powstały kilka lat temu, zgodnie z dyrektywa unijną. Na tej podstawie urzędnicy w Warszawie zdecydowali, że wszędzie tam, gdzie może wylać woda z rzeki, zakazuje się wszelkiej nowej zabudowy. Rząd Platformy Obywatelskiej bronił tych zapisów powołując się na skutki powodzi w ostatnich dekadach. Obraz zalanych fabryk oraz domów dopełniało oburzenie ludzi, którzy mieli się dziwić, kto pozwolił budować na terenach zalewowych. Na tej podstawie, posłowie PO odebrali gminom możliwość zastosowania wyjątku i zakazali wszelkich inwestycji na terenach zagrożonych. Według obecnego rządu PiS, mapy zostały wykonane źle. Posłowie tej partii wskazali na wiele absurdów, które niesie zbyt dosłowne trzymanie się map ryzyka. Zakaz inwestycji objął np. Stocznię Gdańską. Przy okazji blokował rozwój wielu miejscowości. Mariusz Gajda, obecny wiceminister środowiska uspokajał, że ryzyko nie jest lekceważone, ale to same gminy mogą wprowadzać zakazy tam, gdzie uważają to za niezbędne. Ponadto większe inwestycje na terenach zalewowych wymagają zgody dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej.

Pomimo wszelkich wątpliwości, Sejm przyjął nowelizację stosunkiem głosów 265 za, 30 przeciw i 143 wstrzymujących się.

(woj)


W dyskusji przy opisanej nowelizacji głos zabrali przedstawiciele towarzystw ubezpieczeniowych, którzy również odradzali powrót do stanu prawa sprzed kilku lat. Argumentowali, że samorządy zostaną przez to narażone na procesy sądowe, które mogą im wytoczyć poszkodowani przez powódź. Można się jednak domyślać, że ewentualne odszkodowania odbiłyby się również na ubezpieczycielach, stąd można domniemywać, że występowali w interesie swoim, a nie powodzian czy gmin.

  • Numer: 4 (1236)
  • Data wydania: 26.01.16
Czytaj e-gazetę

Archiwum

  • Numer: 2 (1234)
  • Data wydania: 12.01.16
  • Numer: 3 (1235)
  • Data wydania: 19.01.16
  • Numer: 4 (1236)
  • Data wydania: 26.01.16
  • Numer: 5 (1237)
  • Data wydania: 02.02.16
  • Numer: 6 (1238)
  • Data wydania: 09.02.16