Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Zapytaj prawnika

23.02.2016 00:00 red

Natalia Lewandowska-Fac, radca prawny

Zmiany w prawie pracy

22 lutego weszła w życie nowelizacja Kodeksu Pracy wprowadzająca nowe zasady zatrudniania pracowników w oparciu o umowę na czas określony. Pracodawca obecnie może zawrzeć z pracownikiem tylko trzy takie umowy, maksymalnie na 33 miesiące. Zmieniły się także okresy wypowiedzenia umów na czas określony.

Do tej pory pracodawca mógł zawrzeć dwie umowy terminowe z pracownikiem, trzecia z mocy prawa stawał się umową na czas nieokreślony, pod warunkiem że odstępy czasowe między tymi umowami były krótsze niż miesiąc. Nie istniało kryterium czasowe, więc często były to umowy trwające wiele lat. Dodatkowo, zdarzało się, że „obchodzono” ten przepis wprowadzając przerwy w zatrudnieniu trwające ponad miesiąc. Od 22 lutego 2016 roku takiej możliwości nie ma. Pracodawca może zawrzeć z pracownikiem tylko trzy umowy o pracę na czas określony, przy czym łączny okres obowiązywania tych umów nie może trwać dłużej niż 33 miesiące. Przerwa między kolejnymi umowami nie ma już znaczenia. Oznacza to, że zarówno zawarcie czwartej umowy na czas określony z tym samym pracownikiem, jak i przekroczenie 33 miesięcy zatrudnienia w ramach umowy na czas określony, będzie skutkowało zatrudnieniem na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Warto wskazać, że istnieją jednak wyjątki od tej reguły. Do powyższych limitów czasowych i ilościowych nie wlicza się np. umowy na okres próbny. Ustawodawca pozostawił również pracodawcy możliwość nie stosowania się do opisanej reguły z ważnych przyczyn, jednakże wymaga to uzasadnienia przez pracodawcę swojej decyzji przed Okręgowym Inspektorem Pracy.

Nowe przepisy wprowadziły także zmiany w okresach wypowiedzenia umów na czas określony, a mianowicie zasadę, że okres wypowiedzenia zależy od długości umowy a nie jej rodzaju. Tym samym obowiązują takie same okresy wypowiedzenia przy umowach na czas określony i niekreślony. W przypadku umowy zawartej na krócej niż 6 miesięcy pracodawca ma obowiązek wypowiedzieć ją z dwutygodniowym wyprzedzeniem. W przypadku umowy zawartej na co najmniej 6 miesięcy okres wypowiedzenia wynosi miesiąc, a przy zatrudnieniu przez co najmniej trzy lata – trzy miesiące.

Nowelizacja zawiera oczywiście przepisy przejściowe i określa jaki wpływ ma zmiana przepisów na umowy trwające w chwili wejścia w życie nowych przepisów. Dotyczy to zarówno trwałości stosunku pracy jak i okresów wypowiedzenia.

Masz problem prawny? Pisz: redakcja@nowiny.pl

  • Numer: 8 (1240)
  • Data wydania: 23.02.16
Czytaj e-gazetę

Archiwum

  • Numer: 6 (1238)
  • Data wydania: 09.02.16
  • Numer: 7 (1239)
  • Data wydania: 16.02.16
  • Numer: 8 (1240)
  • Data wydania: 23.02.16
  • Numer: 9 (1241)
  • Data wydania: 01.03.16
  • Numer: 10 (1242)
  • Data wydania: 08.03.16