Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Chleb jest dla wszystkich

20.09.2016 00:00 red.

Dożynki w Pawłowie. – Czas dla małych gospodarstw się skończył – mówią miejscowi. Dziękczynienia za udane plony jednak nie porzucają i niedzielę 18 września poświęcili rolniczemu świętu w całości.

Starostami zostało małżeństwo Adrian i Edyta Kuroczik. Areał posiadają malutki – jak sami przyznali – bo to półtora hektara upraw. – Gospodarstwo jest w zaniku. Kiedyś sięgało pięciu hektarów, ale na obecne warunki takie mikrogospodarstwa nie sprawdzają się – ocenia gospodarz. Z żoną pracują poza rolnictwem. On w Rafako, a ona w kwiaciarni. Funkcję starostów potraktowali jako honorową. – Chleb jest przecież dla wszystkich – uśmiechał się pan Adrian. Skomentował na naszą prośbę przebieg żniw w Pawłowie. – Żniwa były długie. Wydawało się, że tak nie będzie, że wszystko pójdzie gładko. Niestety długie okresy deszczu zweryfikowały te oczekiwania. Plony nie były złe, ale z jakością bywało różnie. Wychodził efekt deszczów. Jakość ziarna pogorszała się z czasem. Ziemniaków jest w tym roku za to bardzo dużo. Pawłów słynie z tych upraw, więc tym bardziej się cieszę – podsumował A. Kuroczik.

Sołtys Fryderyk Gwóźdź przypomniał sobie środek lata, gdy żniwa zaczęły się od suszy. – Brakowało tych opadów początkowo, ale potem już fajnie popadało. Ziemniaki urosły więc żniwa mamy udane w tym roku – uznał. Szybko wymienił, że najwięksi gospodarze w Pawłowie to rodziny Malcharczyków, Kuroczików oraz Marcinków. – Nie narzekali na plony – podkreślił.

W organizację pawłowskiego święta plonów angażuje się cała wieś. Wykorzystuje tu doświadczenie z udziału w gminnych dożynkach. – Chcemy uświetnić ten moment. Tam szykuje się sprzęt wart prezentacji – zaznaczył F. Gwóźdź. Wyjawił, że najtrudniej wyszykować imponującą koronę żniwną. – To jest owoc wielomiesięcznej pracy – mówił.

W korowodzie dożynkowym pokazano wiele sprzętu rolniczego. Była tam również koparka do ziemniaków wyprodukowana w latach 50-tych ubiegłego roku. Jeszcze przed tygodniem pracowała na polu. – We wtorek ją umyłem żeby pokazać w korowodzie. Ocalała z moich starych sprzętów – powiedział nam Franciszek Marciński, dziś 76-letni mieszkaniec Pawłowa. Na roli pracował odkąd był dzieckiem. Teraz to emeryt. – Kiedyś uprawiałem wszystko. Nawet konie miałem. Rozwoziłem mleko. Kiedy pracowałem dla mleczarni dorobiłem się traktora, który mam do dziś – wspominał. Różnicę między dawnymi, a współczesnymi rolnikami widzi w mechanizacji produkcji rolnej. – Za moich czasów pracowało się więcej rękami, fizycznie. Dziś wszystko robią maszyny i komputery – porównał rolnik – senior.

(ma.w)

  • Numer: 38 (1268)
  • Data wydania: 20.09.16
Czytaj e-gazetę

Archiwum

  • Numer: 36 (1267)
  • Data wydania: 06.09.16
  • Numer: 37 (1268)
  • Data wydania: 13.09.16
  • Numer: 38 (1268)
  • Data wydania: 20.09.16
  • Numer: 39 (1269)
  • Data wydania: 27.09.16
  • Numer: 40 (1270)
  • Data wydania: 04.10.16