Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Szpilka i szminka: Gdy ręce są zbyt krótkie

01.11.2016 00:00 red.

miej oko na oko

To, że wraz z wiekiem pogarsza się wzrok, nie jest żadną tajemnicą. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że problem ten dotyczy każdego z nas – i to już około 40. roku życia.

W tym okresie u większości osób zaczynają występować pierwsze objawy prezbiopii, wady wzroku związanej z wiekiem, podobnej do dalekowzroczności.

Pierwszym objawem prezbiopii jest konieczność odsuwania tekstu, który chcemy przeczytać, coraz dalej od oczu. Wiele osób problem zauważa dopiero wtedy, gdy okazuje się, że „ręce są zbyt krótkie”, aby odsunąć gazetę na odległość, umożliwiającą przeczytanie interesującego artykułu. Zazwyczaj następuje to około 40. roku życia, przy czym najszybciej dolegliwości z widzeniem bliży odczuwają osoby, które noszą lub powinny nosić okulary z soczewkami dodatnimi. Najpóźniej problemy związane z prezbiopią dotykają osoby krótkowzroczne, noszące okulary z soczewkami ujemnymi. Gdy pogarsza się wzrok, codzienne czynności, takie jak czytanie lub praca przy komputerze, przy którym zazwyczaj spędzamy od ośmiu do kilkunastu godzin dziennie, zaczynają sprawiać poważne trudności.

Niestety, prezbiopii nie można zapobiec, co oczywiście nie oznacza, że nic nie możemy zrobić. W pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o to, aby nasze oczy pracowały w komfortowych warunkach. Dlatego powinniśmy relaksować oczy poprzez robienie przerw oraz spoglądanie w dal, najlepiej na zielone elementy otoczenia. Należy również pamiętać o tym, że niektóre leki, przede wszystkim antydepresanty oraz leki przeciwhistaminowe, podobnie jak alkohol, negatywnie wpływają na elastyczność soczewki. Ważna jest także odpowiednia dieta, bogata w luteinę i antyoksydanty.

Prezbiopia, choć nieunikniona, na szczęście podlega korekcji za pomocą odpowiednich soczewek okularowych – najlepiej progresywnych, które oferują płynne, bardzo łagodne przejście pomiędzy mocą korekcyjną do dali, a mocą do bliży. Soczewki progresywne to – upraszczając – połączenie trzech soczewek (do dali, strefy pośredniej i bliży) w jedną. Umożliwiają one ostre widzenie na każdą odległość, przy czym miejsce tego połączenia pozostaje niewidoczne – poszczególne strefy widzenia nie są wyraźnie oddzielone, co wpływa nie tylko na komfort widzenia, lecz także na samą estetykę soczewek i okularów. Co jednak najważniejsze, specjalna konstrukcja soczewek progresywnych sprawia, że nie trzeba mieć w pogotowiu dwóch par okularów, by normalnie funkcjonować.

Część soczewek okularowych to obszar pośredni, w którym moc stopniowo i łagodnie zaczyna przechodzić z korekcji dali na korekcję dostosowaną do bliży. Szerokość tego obszaru zależy od wybranej indywidualnie i dopasowanej do potrzeb użytkownika konstrukcji soczewek. Ta część umożliwia wyraźne widzenie odległości pośrednich, takich jak ekran komputera lub deska rozdzielcza samochodu. Obszar do bliży umiejscowiony jest w dolnej części soczewek i jest przeznaczony do czytania lub oglądania obiektów z bliska.

Aneta Rymarska

www.hoya.pl

  • Numer: 44 (1274)
  • Data wydania: 01.11.16
Czytaj e-gazetę

Archiwum

  • Numer: 42 (1272)
  • Data wydania: 18.10.16
  • Numer: 43 (1273)
  • Data wydania: 25.10.16
  • Numer: 44 (1274)
  • Data wydania: 01.11.16
  • Numer: 45 (1275)
  • Data wydania: 08.11.16
  • Numer: 46 (1276)
  • Data wydania: 15.11.16