Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Czas na zawodowców: Inżynierem trzeba się urodzić

13.12.2016 00:00 red.

Najgorsze co może zrobić młody człowiek, to wybrać kierunek kształcenia, który go nie interesuje – uważa dr inż. Krzysztof Kluger, absolwent „Mechanika”.

Młodzież „Mechanika” regularnie spotyka się z pracownikami Politechniki Gliwickiej oraz Politechniki Opolskiej. Naukowcy mówią o studiach technicznych, doradzają wybór kierunków i kreślą perspektywy zatrudnienia w przemyśle. Od ubiegłego roku akademicy przyjeżdżają do Raciborza również na wykłady, podczas których poszerzają wiedzę uczniów z zakresu materiałoznawstwa, projektowania, obróbki skrawaniem.

Kariera po „Mechaniku”

– Uczelnie wyższe, dzięki kontaktom z przemysłem oraz zagranicą, mają dostęp do najnowszych rozwiązań technicznych. Współpraca z nimi pozwala nam na rozszerzenie podstawy materiałowej o najnowszą wiedzę – mówi Mirosław Uliczka, wicedyrektor CKZiU nr 1 „Mechanik”. Ponadto, dzięki kontaktom z uczelniami politechnicznymi, młodzież przekonuje się, że po „Mechaniku” można robić karierę nie tylko w przemyśle, ale również na uczelniach wyższych. Żywymi dowodami na to są panowie Krzysztof Kluger i Krzysztof Żak – absolwenci „Mechanika”, obecnie pracownicy naukowi na Politechnice Opolskiej, którzy razem z drem Michałem Prażmowskim przyjechali w ostatnich dniach listopada właśnie do „Mechanika”.

Praktyka jest najważniejsza

– Takie spotkania [z młodzieżą – red.] pozwalają sprecyzować ich zainteresowania. Być może nie dotyczy to akurat tej szkoły, ale np. w liceach przekonujemy się, że większość tych młodych ludzi miała niewiele do czynienia z techniką. Pewne rzeczy trzeba im pokazać – mówi dr Mariusz Prażmowski, który uczniów raciborskiego „Mechanika” wprowadzał w niuanse materiałoznawstwa. Aby wykład nie był „suchy”, przywiózł ze sobą cały karton rozmaitych materiałów oraz mikroskop metalograficzny. – Praktyka jest najważniejsza – wyjaśnia M. Prażmowski.

Trzeba mieć kim zarządzać

Wykładowcy z Politechniki Opolskiej zauważają, że w ostatnim czasie poprawiły się nabory na kierunki techniczne. – Młodzi ludzie coraz częściej uświadamiają sobie, że to kierunki techniczne są przyszłością – mówi M. Prażmowski. – Na Opolszczyźnie może nie ma gigantów branży, ale jest wiele mniejszych firm, które z nimi współpracują. Te firmy szukają ludzi z wykształceniem technicznym po szkole średniej oraz studiach. Potrzebują pracowników, którzy im dany produkt zaprojektują, wskażą jak go wykonać oraz powiedzą, jakich materiałów należy do tego użyć – mówi dr inż. Krzysztof Żak.

Jego kolega z uczelni, dr Mariusz Prażmowski, zwraca uwagę, że wielu młodych ludzi chciałoby „zarządzać”, mając do dyspozycji służbowy samochód, ale przemysł potrzebuje techników i inżynierów. – Takie kierunki jak zarządzanie można studiować podyplomowo, najpierw trzeba mieć kim zarządzać – wyjaśnia.

Inżynierowie potrzebni od zaraz

Dr inż. Krzysztof Kluger, również absolwent „Mechanika”, przez trzynaście lat pracował w przemyśle. – Wiem co tam się dzieje, co chwilę prowadzony jest nabór na stanowiska inżynierskie – mówi. Wielu studentów Politechniki Opolskiej znajduje pracę na Politechnice jeszcze przed ukończeniem studiów. – Na ostatnim roku to my mamy problemy ze studentami, bo brakuje im czasu na dokończenie pisania pracy dyplomowej, bo już pracują, wdrażają się w ten świat – dodaje M. Prażmowski.

Jednocześnie zaprzyjaźnieni i spowinowaceni z naszym „Mechanikiem” wykładowcy doradzają młodzieży rozważne planowanie przyszłości. – Najgorzej jeśli to rodzice dokonują wyboru za nich. Inżynierii nie da się nauczyć, inżynierem trzeba się po prostu urodzić. Jeśli ktoś za młodych lat dostał zabawkę i ją rozebrał, bo chciał zobaczyć co tam jest, to jest kandydat na inżyniera, ale jeśli rozwalił ją i powiedział: mamo, kup mi nową, to już nie – wyjaśnia dr Krzysztof Kluger.

Wojtek Żołneczko

  • Numer: 50 (1280)
  • Data wydania: 13.12.16
Czytaj e-gazetę

Archiwum

  • Numer: 48 (1278)
  • Data wydania: 29.11.16
  • Numer: 49 (1279)
  • Data wydania: 06.12.16
  • Numer: 50 (1280)
  • Data wydania: 13.12.16
  • Numer: 51/52 (1281/1282)
  • Data wydania: 20.12.16
  • Numer: 1 (1283)
  • Data wydania: 03.01.17