Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Nie chcą „polskiego nacjonalizmu” w centrum Raciborza

07.02.2017 00:00 red.

Nadanie rondu u zbiegu ulic Eichendorffa, Matejki i Opawskiej nazwy Rodła nie podoba się działaczom Ruchu Autonomii Śląska. Mówią, że znak Rodła budzi „negatywne odczucia, skojarzenia i emocje”. Czy rzeczywiście jest o co kruszyć kopię?

Autonomiści skorzystali z konsultacji społecznych i negatywnie zaopiniowali projekt uchwały w sprawie nadania rondu u zbiegu ulic Opawskiej, Eichendorffa i Matejki nazwy Rodła.

Wolą neutralną nazwę

– Uważamy, że znak Rodła może wywoływać negatywne odczucia, skojarzenia i emocje nie tylko wśród wielu mieszkańców Raciborza, ale również wśród mieszkańców pozotałej części powiatu raciborskiego, w szczególności autochtonów, a to za sprawą jego powiązania z nieprzyjaznym wielu autochtonom nacjonalizmem polskim okresu międzywojennego oraz powojennego – uzasadniają swój sprzeciw Krzysztof Grzesik i Kamil Kotas, przedstawiciele Ruchu Autonomii Śląska w Raciborzu i powiecie raciborskim.

Działacze Ruchu Autonomii Śląska proponują „nazwanie ronda bardziej neutralnymi, regionalnymi nazwami, które mogą łączyć wszystkich mieszkańców ziemi raciborskiej”, jak np. Rondo Górnośląskie, Rondo im. Książąt Raciborskich, Rondo im. ks. Augustyna Weltzla.

Choć autonomiści wyrażają swój szacunek dla odczytywania symbolu Rodła jako trwania i pielęgnowania polskości, „szczególnie w czasie zbrodniczych rządów nazistów w Nieczmech”, to pozostaje dla nich symbolem „nachalnej agitacji polskich nacjonalistów (...) wobec ludności śląskiej”.

Czym jest rodło?

Rodło to znak przedstawiający bieg Wisły z zaznaczonym Krakowem, używany przez członków Związku Polaków w Niemczech od 1933 roku. Jego powstanie było reakcją na stosowanie w symbolice ówczesnego państwa niemieckiego swastyki. Jednocześnie Polaków w Niemczech obowiązywał zakaz używania znaku Orła białego. Dlatego zaprojektowali znak Rodła, który na zewnątrz mógł uchodzić za modyfikację swastyki. Wybieg udał się, dzięki czemu Polacy w Niemczech uniknęli narzucenia im symboliki nazistowskiej. Autorem używanego do dziś projektu Rodła była Janina Kłopocka.

Rodło reaktywacja

Przypomnijmy, niemalże rok temu w Domu Kultury „Strzecha” założono miejscowy Klub „Rodło”. Inicjatorem przedsięwzięcia był Kazimierz Głowacki ze Związku Polaków w Niemczech. – Rodło odwołuje się do najważniejszych dla Polaków wartości: narodu, wiary, braterstwa, patriotyzmu oraz służby. Nasza służba to reaktywacja Rodła dla wspólnego dobra Raciborza i okolic – stwierdził K. Głowacki podczas uroczystości. Mówił o reaktywacji, gdyż pierwszy oddział Rodła założno w Raciborzu jeszcze w dwudziestoleciu międzywojennym. Rodło stanowi więc integralną część historii Raciborszczyzny, tak jak Dom Kultury Strzecha, czy Arka Bożek.

Wojtek Żołneczko


Rodło odzwierciedla przebieg Wisły. Wypust w dolnej części symbolu to oznaczenie Krakowa, który w zamyśle twórców stanowił kolebkę polskiej kultury. Nazwa Rodło to skrzyżowanie dwóch słów: RO(dzina) i (go)DŁO. Z symbolem związanych jest tzw. Pięć Prawd Polaków:

1. Jesteśmy Polakami!

2. Wiara Ojców naszych jest wiarą naszych dzieci!

3. Polak Polakowi bratem!

4. Co dzień Polak Narodowi służy!

5. Polska Matką nasza – nie wolno mówić o Matce źle!

  • Numer: 6 (1288)
  • Data wydania: 07.02.17
Czytaj e-gazetę

Archiwum

  • Numer: 4 (1286)
  • Data wydania: 24.01.17
  • Numer: 5 (1287)
  • Data wydania: 31.01.17
  • Numer: 6 (1288)
  • Data wydania: 07.02.17
  • Numer: 7 (1289)
  • Data wydania: 14.02.17
  • Numer: 8 (1290)
  • Data wydania: 21.02.17