Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Warto zapamiętać, jak pierwy godali na ziemi raciborskiej

28.03.2017 00:00 red.

Bez znajomości gwary, trudno kultywować rodzime tradycje, pozwalające zachować regionalną tożsamość. I choć wydaje się to oczywiste, coraz częściej w naszych domach mówi się, a nie godo czy rzondzi, pozostawiając gwarowe rozmowy wyłącznie starszemu pokoleniu.

Szczególny wkład w kultywowanie dawnych zwyczajów, w tym mowy śląskiej, posiada Centrum Kultury w Tworkowie. W tym roku po raz 10. odbył się tam Gminny Konkurs Gwary Ślaskiej, znajomością którą popisywali się najmłodsi, nieco starsi i dorośli mieszkańcy gminy Krzyżanowice.

Wiersze, godki, scenki rodzajowe, a nawet tańce ukazujące piękno gwary, którą zaprezentowało na tworkowskiej scenie ponad 80 wykonawców, to najlepszy sposób aby nie tylko zaszczepić ją w młodym pokoleniu, ale również zachować od zapomnienia.

Z podziwem o konkursie mówiła zasiadająca w komisji dr Kornelia Lach, specjalistka i badaczka folkloru, która chwaliła młodych wykonawców, nauczycieli, autorów tekstów, a także organizatorów za bardzo wysoki poziom występów: – Cieszę się, że w Tworkowie jest taki przegląd który, promuje piękne utwory w gwarze śląskiej i ich wykonawców.

Podzieliła się też swymi spostrzeżeniami: – Rozmawiałam przed występami z nauczycielkami, które twierdzą, że ich przedszkolaki mówią poprawną polszczyzną. Dziś mało jest dzieci znających gwarę z domu rodzinnego, a gwarowych wierszy uczą się przede wszystkim w przedszkolu.

Dr Kornelia Lach, obecna kolejny raz na tworkowskim konkursie jest przekonana, że to świetna forma popularyzowania gwary. – Dzieci, które uczestniczą w konkursie i słuchają siebie nawzajem, są dumne z tego dziedzictwa kulturowego, które pewnie dostrzegają już tylko u najstarszego pokolenia. Słuchając występujących miałam jednak wrażenie, że wszyscy mówią gwarą w sposób bardzo naturalny, bo to przecież język zakorzeniony na tym terenie – dodała.

Podkreśliła też, że podczas tworkowskiej imprezy zaprezentowano wiele nowych utworów. Dawniej posiłkowano się wyłącznie tekstami Szołtyska, a dzisiaj jest wielu twórców z gminy Krzyżanowice, którzy wspaniale piszą gwarą. Za tę twórczość należą się im szczególne gratulacje.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i słodycze.

(ewa)

  • Numer: 13 (1295)
  • Data wydania: 28.03.17
Czytaj e-gazetę

Archiwum

  • Numer: 11 (1293)
  • Data wydania: 14.03.17
  • Numer: 12 (1294)
  • Data wydania: 21.03.17
  • Numer: 13 (1295)
  • Data wydania: 28.03.17
  • Numer: 14 (1296)
  • Data wydania: 04.04.17
  • Numer: 15 (1297)
  • Data wydania: 11.04.17