Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Jak to było z kościołem św. Nepomucena

28.03.2017 00:00 red.

19 czerwca 1992 r. w południe nad Zawadą Książęcą rozpętała się burza. Po krótkim rozpogodzeniu, z nieba uderzyły dwa pioruny. Po nich wieża drewnianego kościoła stanęła w płomieniach. Tak wydarzenia sprzed 25 lat wspomina Leon Wolnik, historyk lokalny z Zawady Książęcej. Opowie nam dalej jak to z tym kościołem było.

Drewniany kościółek został przeniesiony do Zawady Książęcej w 1868 r. z parafii na Ostrogu w Raciborzu. Tu stał prawdopodobnie od XIV wieku. W 1637 r. spłonął i odbudował go Jerzy Oppersdorff z Głogówka, ówczesny właściciel posiadłości zamkowych. Nowa świątynia została konsekrowana w 1649 r. przez biskupa Baltazara Liescha. Patronem kościoła był św. Jan Chrzciciel.

Kościółek ten był później wielokrotnie doposażany i remontowany. Drewniana konstrukcja stała się wkrótce zbyt mała aby pomieścić rosnącą liczbę wiernych. Parafia Jana Chrzciciela doczekała się murowanej świątyni, zaś drewniany kościółek upatrzyli sobie mieszkańcy Zawady Książęcej. Kupili go za 300 talarów. W 1868 r. kościół rozebrano, belki ponumerowano i przewieziono do wioski. Na Wielkanoc 1869 r. budowla była złożona. Na nowego patrona wybrano św. Nepomucena.

Belki główne z sosny w konstrukcji zrębowej, dwuspadowy dach kryty gontem, na zachodniej stronie nawy wyrastała kwadratowa wieża, zwieńczona ośmiobokiem. Ambona wykonana w stylu późnego rokoko, naprzeciw, za nawą, chór z organami. W 1895 r. z powodu coraz większej liczby wiernych do kościółka dobudowano kapliczkę. Już wówczas myślano o kwestii bezpieczeństwa i dlatego z kapliczki były dwa wyjścia. Ta dobudówka przetrwała do 1968 r. kiedy kościółek przechodził gruntowny remont i wzięto pod uwagę krytyczne uwagi konserwatora zabytków.

Wcześniej, podczas drugiej wojny w 1945 r. zestrzelona została górna część wieży wraz ze znajdującym się w środku sowieckim żołnierzem i jego karabinem maszynowym. Przy okazji spłonęło probostwo i większość parafialnych dokumentów.

W latach 50. rada parafialna wraz z proboszczem ks. Ewaldem Pelką rozpoczęła starania o budowę nowego, murowanego kościoła. Były to czasy gdy władza niechętnie wspierała takie inicjatywy. Powołano więc Komitet Budowy Kościoła w Zawadzie Książęcej, który pisał prośby do wydziałów budownictwa najpierw w Raciborzu, potem do Opola. Zewsząd odmowy. W końcu parafianie znaleźli sposób. Przekonali urzędników, że drewniany kościół zagraża ich bezpieczeństwu. Aby podtrzymać tę wersję kościółek zamknięto, zaś nabożeństwa (a nawet pogrzeby) odbywały się w wiejskiej karczmie. To przekonało architektów i rzeczoznawców wizytujących Zawadę. Wkrótce ruszyły pracę nad budową kościoła (1954 – 56), któremu nadano za patrona św. Józefa Robotnika. Jak wspomniano, stary kościółek został później wyremontowany. Raz w tygodniu odbywała się tu msza święta, chętni mogli tu odprawić pogrzeb.

Pożar w 1992 r. pierwszy zauważył grabarz, będący akurat w pobliżu. Ogień postępował jednak bardzo szybko. Zaalarmowani mieszkańcy początkowo sami próbowali opanować ogień, lecz dysponowali tylko jedną gaśnicą. 12 minut trwało łączenie telefoniczne z pocztą w Nędzy żeby stamtąd powiadomić straż pożarną w Raciborzu. W międzyczasie mieszkańcy wioski ratowali wyposażenie świątyni. Udało się ocalić małe organy, chrzcielnicę, obrazy, parę ławek, ołtarz, zaś ówczesny proboszcz ks. Rudolf Beer osobiście uratował monstrancję.

Ciekawostką niech będzie przebieg akcji gaśniczej. Jedna ekipa strażaków przyjechała z pustym zbiornikiem, gdyż wracali z innej akcji. Innym woda skończyła się po trzech minutach. W pobliżu była tylko jedna studnia, a hydranty nie działały przez zamulenie. Woda z innych sikawek spływała po stromym dachu jak po tłuszczu. Po 20 minutach akcji cały kościół stał w płomieniach, które szybko trawiły konstrukcję od środka. Stwierdzono później, że przyczyna pożaru była niezależna od człowieka, ale dostrzeżono błędy podczas akcji. Warto dodać, że był to pożar, który w parze z wielkim pożarem lasów w Kuźni Raciborskiej wpłynął na reformę lokalnych jednostek straży pożarnych.

(woj)

  • Numer: 13 (1295)
  • Data wydania: 28.03.17
Czytaj e-gazetę

Archiwum

  • Numer: 11 (1293)
  • Data wydania: 14.03.17
  • Numer: 12 (1294)
  • Data wydania: 21.03.17
  • Numer: 13 (1295)
  • Data wydania: 28.03.17
  • Numer: 14 (1296)
  • Data wydania: 04.04.17
  • Numer: 15 (1297)
  • Data wydania: 11.04.17