Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

O oszustach, przemocy w rodzinie i bezpieczeństwie seniorów na drodze

04.04.2017 00:00 red.

Pomimo ostrzeżeń, seniorzy nieustannie padają ofiarami przestępów oszukujących ich sposobem „na wnuczka”.

Policjanci, goszczący na spotkaniu w Śląskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Raciborzu przestrzegali przed oszustami, którzy nieustannie modyfikują swoje przestępcze metody wcielając się w policjantów, a nawet funkcjonariuszy CBŚ. – Nie dajcie się oszukiwać. Zanim komuś przekażecie swoje pieniądze, upewnijcie się czy to właściwa osoba, zadzwońcie na policję, do syna, córki lub wnuka i potwierdźcie otrzymane informacje – zachęcał do ostrożności podkom. Mirosław Szymański z Powiatowej Komendy Policji w Raciborzu.

Niestety, sposobem „na wnuczka” oszukanych zostało kilka osób mieszkających na raciborszczyźnie. Natomiast na początku grudnia ub.r. było szereg, bo ok. 50 prób oszustw na terenie gminy Krzyżanowice, na szczęście nikt się nie dał nabrać. Rzecznik prasowy raciborskiej policji przestrzegał też przed fałszywymi rachunkami np. z elektrowni: – Warto od czasu do czasu sprawdzić konto rachunku, na które wpłacamy pieniądze.

Przemoc w rodzinie

– Jako dzielnicowy mam bardzo często do czynienia z przemocą w rodzinie. Temat ten jest drażliwy i wstydliwy, w wielu środowiskach zamiata się go pod dywan, a czasem może doprowadzić do tragedii – tłumaczył asp. sztab. Krzysztof Biskup.

Przemoc w rodzinie może być fizyczna, gdy bliska osoba popycha, bije, policzkuje, szarpie, ale także psychiczna i seksualna, gdy ktoś w rodzinie: obrzuca obelgami i wyzwiskami; zmusza do robienia poniżających rzeczy; domaga się ograniczenia kontaktów z bliskimi, przyjaciółmi i znajomymi; kontroluje w pełni wydatki w domu i każe prosić siebie o pieniądze; w przypływie złości niszczy własność drugiej osoby; skłania do kontaktów seksualnych wbrew woli.

– Bywa, że osoba musi wszystko wykonywać pod dyktando, bez możliwości dokonywania samodzielnych wyborów, bez zgody partnera – mówił dzielnicowy.

Dziś przypadki przemocy w rodzinie można zgłaszać: policjantowi, pracownikowi socjalnemu – przedstawicielowi pomocy społecznej, lekarzowi, pielęgniarce lub ratownikowi medycznemu, przedstawicielowi gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych. Przygotowany jest też specjalny formularz dotyczący przemocy w rodzinie tzw. Niebieska Karta.

Dzielnicowy Krzysztof Biskup zachęcał, aby nie być obojętnym na wszelkie przejawy przemocy, aby reagować na krzyki i hałasy świadczące o znęcaniu się. – Istnieje możliwość eksmisji sprawcy przemocy w rodzinie nawet z prywatnego, własnościowego mieszkania. W Raciborzu było kilka takich przypadków – tłumaczył policjant.

Bywa, że dochodzi do przemocy seksualnej w rodzinie, bez względu na wiek jej członków. – Zdarzyło się, że sprawcą był 82–letni mężczyzną, a ofiarą jego 76–letnia żona. Jeśli policja poweźmie informacje o przemocy seksualnej lub gwałcie, to ścigane są one z urzędu – tłumaczył dzielnicowy.

Formą przemocą jest też zaniedbanie, a więc jeśli jest osoba zobligowana do świadczenia pewnych czynności, jak opieka wobec drugiej osoby lub osób, nie wywiązuje się z tych obowiązków.

Senior bezpieczny na drodze

Wiosna i lato to czas kiedy seniorzy chętnie korzystają z rowerów. Cykliści muszą jednak pamiętać, że ich dwuślad powinien spełniać określone warunki techniczne, a więc posiadać: świata przednie i tylne, przynajmniej jeden działający hamulec, dzwonek ostrzegawczy i światła odblaskowe. Światła w rowerze rowerzysta musi mieć zapalone od zmierzchu do świtu. Warto korzystać ze ścieżek rowerowych, co jest dużo bezpieczniejsze niż dzielenie przestrzeni na drodze z samochodem.

Rowerzyści nie powinni jeździć po chodniku. Dozwolone jest to tylko w trzech sytuacjach, gdy:

– występują złe warunki pogodowe (mgła, deszcz, śnieg, grad);

– chodnik jest szeroki na co najmniej dwa metry, a prędkość dopuszczalna na jezdni obok chodnika jest większa niż 50 km/h;

– rowerzysta opiekuje się drugim rowerzystą, który nie ukończył 10 lat.

Korzystając z chodnika rowerzysta musi ustąpić pierwszeństwa pieszym, a prędkość jazdy powinna być dostosowana do tempa, w którym poruszają się przechodnie.

Policjanci zachęcali do kontaktów, a także mówili o możliwości uzyskania szerszych informacji na stronie KPP w Raciborzu, gdzie są prezentowani m.in. dzielnicowi ze wszystkich miejscowości w powiecie. Dostępne są tam aplikacje: „Moja komenda” i Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa. Umożliwia ona oznaczenie miejsc o szczególnym natężeniu zagrożeń, np. ulic, na których zbyt szybko jeżdżą samochody, czy handluje się narkotykami. Trzeba jednak pamiętać, że interwencja policji nie będzie natychmiastowa, ponieważ posiada ona kilka dni na sprawdzenie i potwierdzenie zagrożeń zaznaczonych na mapie.

Ewa

  • Numer: 14 (1296)
  • Data wydania: 04.04.17
Czytaj e-gazetę

Archiwum

  • Numer: 12 (1294)
  • Data wydania: 21.03.17
  • Numer: 13 (1295)
  • Data wydania: 28.03.17
  • Numer: 14 (1296)
  • Data wydania: 04.04.17
  • Numer: 15 (1297)
  • Data wydania: 11.04.17
  • Numer: 16 (1298)
  • Data wydania: 17.04.17