Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Jajka, jak małe dzieła sztuki

11.04.2017 00:00 red.

Piękne, a przy tym nierozerwalnie związane z wielkanocnymi zwyczajami, pisanki i kraszanki – to jedna z kolekcjonerskich pasji raciborzanina Jana Lorenca. W raciborskim Zamku Piastowskim nie tylko zaprezentował on bogaty zbiór zdobionych jajek, ale także opowiedział o ich tworzeniu i to w różnych zakątkach świata.

– Tradycja na ziemi raciborskiej nakazuje nam krasić pisanki, dlatego do jej kontynuacji zachęcamy dzieci ucząc ich malowania na gęsich wydmuszkach – witając gości wystawy, dyrektor na zamku Grażyna Wójcik wyjaśniła obecność najmłodszych mieszkańców malujących u wejścia ekspozycji jajka.

Efekt pracy prawdziwych artystów mogli zwiedzający zobaczyć już na ekspozycji, gdzie Jan Lorenc wybrał ze swej kolekcji niezwykle oryginalne jajka zarówno te pochodzące z natury – przepiórcze, kurze, gęsie, strusie, jak i będące dziełem rak ludzkich – ze szkła, porcelany, minerałów naturalnych, a pochodzących z różnych części świata m.in.: Japonii, Chin, Rosji, Ukrainy, Czech, Słowacji.

Kolekcjoner zwrócił uwagę na techniki wykonania tych wielkanocnych ozdób: – Nazwa pisanka pochodzi od tworzenia jajek metodą batikową, czyli powleka się je kolorowym woskiem, a następnie po wykonaniu wzorów, pokrywa farbą. Na inny sposób wykonuje się kraszanki, które barwi się na jednolity kolor a następnie, w zależności od fantazji twórcy, zdobi: skrobiąc, malując, oklejając. Najlepiej na pisanki i kraszanki nadają się jajka gotowane lub wydmuszki – tłumaczył.

Niektóre jajka w kolekcji Jana Lorenca są bardzo wartościowe, bo stanowią malutkie dzieła sztuki. Do najcenniejszych należy pisanka wykonana na gęsiej wydmuszce z lat 40. XX wieku. – Jajko zostało ręcznie pomalowane przez artystę. Znajduje się na nim serce z kwiatów niezapominajki i wiersz dedykowany dziewczynie. Dodatkowo zdobione jest pięknymi bukietami wiosennych kwiatów od konwalii, po stokrotki – opowiada o cennym eksponacie pan Jan. Inne pochodzące z Chin zrobione zostały techniką emalii komórkowej, a więc zdobione miedzianymi nitkami, pomiędzy które artysta wprowadził kolorowe farby, a następnie wypalał. Inne chińskie jajko wydmuchano ze szkła i kunsztownie udekorowano od wewnątrz poprzez maleńką dziurkę. Ukraińskie pochodzenie mają jajka z pełnego szkła oraz wykonane z koralików w barwach narodowych tego kraju: niebieskich, żółtych i białych. Na okazałym jajku strusim zmieściły się ażurowe kwiaty i inne malunkami. Słowacy i Czesi natomiast lubią zdobić jajka kukurydzianymi łuskami.

W zbiorze pana Jana nie może nie być jajka zrobionego na wzór najcenniejszych dziś carskich Faberge, te oryginalne wykonywane są ze złota, srebra, platyny i szlachetnych kamieni. Ponieważ wyobraźnia nie zna granic, w kolekcji są też jajka zrobione z drewna, na których rzeźbiarz z Krawarza umieszcza twarze wojów i rycerzy. Zobaczyć można kraszanki ze słomkowymi wzorami, „ubrane” w ozdoby z włóczki, siateczki z koralików czy też z metalowymi elementami wymyślonymi przez Słowaków. Wrażenie robią jajka z maleńkimi otworkami na wzór haftu Richelieu. Od dwóch lat modne szczególnie na Opolszczyźnie są jajka dwukolorowe. Fascynują też nasze rodzime polskie kraszanki, na których pieczołowicie wydrapane zostały koronkowe motywy kwiatowe i geometryczne.

Aby tak kruche eksponaty przechowywać, czy też eksponować, pan Jan podkreśla, że bardzo ważne są stojaki, w wykonaniu których również prześcigają się twórcy. Szczególnie jednak chwali rozwiązania Japończyków, którzy cenne przedmioty umieszczają w małych szklanych gablotkach – pudełkach, które chronią zarówno przed zabrudzeniem, jak i uszkodzeniem.

ewa

  • Numer: 15 (1297)
  • Data wydania: 11.04.17
Czytaj e-gazetę

Archiwum

  • Numer: 13 (1295)
  • Data wydania: 28.03.17
  • Numer: 14 (1296)
  • Data wydania: 04.04.17
  • Numer: 15 (1297)
  • Data wydania: 11.04.17
  • Numer: 16 (1298)
  • Data wydania: 17.04.17
  • Numer: 17 (1299)
  • Data wydania: 25.04.17