Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Najmłodsza procesja konna w powiecie

25.04.2017 00:00 red.

Tradycja wielkanocnej procesji konnej w Zawadzie Książęcej sięga roku 1982. Wcześniej taki zwyczaj nie był obecny na tych ziemiach. O tym w jakich okolicznościach powołano to wydarzenie opowiada lokalny historyk, Leon Wolnik.

Inicjatorami przedsięwzięcia był ogrodnik Tadeusz Szczyrbowski oraz gospodarz Jan Cycoń. Choć pomysł wyszedł prawdopodobnie od Szczyrobowskiego, który jako były strażak przeprowadził się do Zawady Książęcej i chciał tu coś zrobić. Towarzyszący mu gospodarz pomagał przekonać rolników. Chodzili więc tak razem po wsiach Łęgu, Zawady Książęcej i Ciechowic zachęcać ludzi do udziału w tej procesji. W wielkanocny poniedziałek 1982 r. wyruszyło 28 koni i skromna orkiestra na furmance. Z biegiem lat w orkiestrze przybywało muzyków. Zmniejszała się za to liczba koni uczestniczących w przejeździe. Powód był prosty – rolnicy kupowali coraz więcej traktorów. Przez kilka lat trasa procesji wiodła spod budynku OSP w kierunku Ciechowic, wzdłuż brzegu Odry. Wielkanocny obchód pól stał się już jednym z elementów folkloru Zawady Książęcej. Jego celem jest prośba o błogosławieństwo roli, domostw i ogrodów. Cała impreza ma charakter błagalny.

Obecnie zbiórka procesji ma miejsce na parkingu przy kościele w Zawadzie Książęcej. Uczestnicy objeżdżają trzy wioski. Niekiedy przyjeżdżają amazonki z klubu jeździeckiego w Szymocicach. Od kilku lat uczestnicy procesji otrzymują pamiątkowe puchary.

Procesja jest organizowana corocznie. Jedynym wyjątkiem był rok 1989. Najwięcej koni było obecnych w latach 1982, 1986 i 2009. Najmniej ich było w 2005 r. kiedy w objeździe pól wzięło udział 9 koni. Obecnie stałym elementem wydarzenia jest akompaniament Wiejskiej Orkiestry Dętej, dołącza też proboszcz w bryczce, niekiedy jest też wójt gminy Nędza.

(woj)


Według innego przekazu, autorstwa Jana Barona, już w 1983 r. zorganizowano pierwsze zawody konne towarzyszące procesji w Zawadzie Książęcej. Później ich miejsce i formę modyfikowano, aby były bardziej bezpieczne. Dodaje, że najliczniejszą procesją była ta z 2009 r. kiedy w przejeździe przez wioski wzięło udział 25 koni, trzy bryczki, a same wyścigi oglądało pół tysiąca osób.

  • Numer: 17 (1299)
  • Data wydania: 25.04.17
Czytaj e-gazetę

Archiwum

  • Numer: 15 (1297)
  • Data wydania: 11.04.17
  • Numer: 16 (1298)
  • Data wydania: 17.04.17
  • Numer: 17 (1299)
  • Data wydania: 25.04.17
  • Numer: 18 (1300)
  • Data wydania: 02.05.17
  • Numer: 19 (1301)
  • Data wydania: 09.05.17