Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

A co robią pańscy urzędnicy?

16.05.2017 00:00 red.

Kolejni zwolennicy podwyżki obecnej opłaty śmieciowej. Z 12 zł na 13,50 zł. Po seniorach z centrum, swoje „za” wyrazili na spotkaniach starsi mieszkańcy Ocic i Ostroga. Przekonał ich prezydent Lenk.

Wpierw była dyskusja w „Sokole” z prawie setką raciborzan. Włodarz usłyszał, że jak ma być podwyżka to szybko. Następnie doszło do spotkania parafian z Ocic (25) i we wtorek 9 maja – seniorów z Ostroga (40). Mirosław Lenk przekonywał, że urząd potrzebuje zbilansować wpływy z opłaty śmieciowej z wydatkami na gospodarkę komunalną. Brakuje tu wpłat 6 tys. osób.

Opłata za 3 lata

W magistracie utrzymują, że „śmieciowa dziura budżetowa” powstała wskutek nieuczciwości podatników. Lenk chętnie przywołuje przykład, gdzie wynajmujący mieszkanie raciborzanin podał w deklaracji do opłaty za śmieci 2 lokatorów, a ci starając się o świadczenie rodzinne zgłosili w OPS 5 osób spod tego adresu. Właściciel mieszkania zapłacił właściwą stawkę za śmieci wstecz za 3 lata. – Są tacy, co trochę kombinują – oceniał prezydent opowiadając to seniorom. Niektórzy z nich pytali złośliwie: a co robią z tym pańscy urzędnicy? Lenk przyznał, że są problemy administracyjne z wyegzekwowaniem obowiązku płacenia za śmieci. Urząd opiera się na deklaracjach. Te są wypełniane różnie. Najgorzej jest w zasobach wielomieszkaniowych (np. „Nowoczesna”). – W małych gminach ludzie się pilnują, sołtys zna wszystkich i nieuczciwych łatwo wychwycić. Na osiedlach wieżowców jest na odwrót – replikował.

Pełna opcja

Gdy urzędnicy zasypywani są argumentami o niskich opłatach w okolicznych wioskach szybko ripostują: a za co tam płacą? Bo w Raciborzu śmieci wywozi się często i bez limitów: zmieszane, zielone i żużel. Na segregowane śmieci są darmowe worki. Specjalne stawki mają parafie i działkowcy. W gminach są we wspomnianych zakresach ograniczenia. "Zielone" są albo ograniczane albo płatne ekstra. Częstotliwość wywozu też bywa rzadsza. – Nie porównujmy wsi z miastem, bo oni nie mają wysokiej zabudowy, a u nas problemy dotyczą właśnie osiedli z wieżowcami – nadmieniał na Ostrogu M. Lenk.

Sypną ulotkami

Na razie prezydent przekonuje seniorów. W maju chce zorganizować 5-6 spotkań otwartych dla wszystkich. Będzie rozdawał raciborzanom nowe ulotki o gospodarce śmieciami. Wyjaśnią skąd się bierze wysokość opłaty śmieciowej. Akcja informacyjna ma pomóc na sesji w urzędzie. – Radni muszą coś wybrać. Będę im rekomendował pogłówne, bo za tą formą są mieszkańcy, z którymi się spotkałem – podkreśla M. Lenk. Ponieważ ludzi z systemu systematycznie ubywa (poprzednia podwyżka przetrzebiła szeregi płacących), to opłata będzie rosła. Prezydent mówi, że w odstępie dwuletnim.

(ma.w)

  • Numer: 20 (1302)
  • Data wydania: 16.05.17
Czytaj e-gazetę

Archiwum

  • Numer: 18 (1300)
  • Data wydania: 02.05.17
  • Numer: 19 (1301)
  • Data wydania: 09.05.17
  • Numer: 20 (1302)
  • Data wydania: 16.05.17
  • Numer: 21 (1303)
  • Data wydania: 23.05.17
  • Numer: 22 (1304)
  • Data wydania: 30.05.17