Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Zapytaj prawnika

13.06.2017 00:00 red.

Natalia Lewandowska-Fac, radca prawny

„Alimenty” dla matki dziecka pozamałżeńskiego

Matka dziecka pozamałżeńskiego w okresie ciąży i porodu znajduje się zwykle w trudnej sytuacji. Czy może więc żądać od ojca swojego dziecka „alimentów dla siebie”?

Tak. Ojciec niebędący mężem matki obowiązany jest bowiem przyczynić się w rozmiarze odpowiadającym okolicznościom do pokrycia wydatków związanych z ciążą i porodem oraz kosztów 3-miesięcznego utrzymania matki w okresie porodu (z ważnych powodów, np. choroba matki, obowiązek ten może zostać przedłużony). Jeśli wskutek ciąży lub porodu matka poniosła inne konieczne wydatki albo szczególne straty majątkowe, może również żądać, ażeby ojciec pokrył odpowiednią część tych wydatków lub strat. Roszczenia te przysługują matce także w przypadku, gdy dziecko urodziło się nieżywe. Warunkiem ich dochodzenia jest prawne ustalenie ojcostwa.

Ważne: Powyższe roszczenia matki dziecka niedochodzone w terminie 3 lat od dnia porodu ulegają przedawnieniu.

Co jednak gdy nie ustalono ojcostwa? Czy taka matka jest bez szans?

Nie. Jeżeli ojcostwo zostało uwiarygodnione (np. przy pomocy korespondencji, świadków) matka może żądać aby mężczyzna jeszcze przed urodzeniem się dziecka wyłożył odpowiednią sumę pieniężną na koszty jej utrzymania przez 3 miesiące w okresie porodu oraz na koszty utrzymania dziecka przez pierwsze 3 miesiące po urodzeniu. Termin i sposób zapłaty ustala w tej sytuacji sąd.


Jak sprostować świadectwo pracy?

Świadectwo pracy to jeden z najważniejszych dokumentów, jakie pracownik otrzymuje od swojego pracodawcy. Jego treść jest określona przepisami, a pracodawca ma bezwzględny obowiązek wystawić i wydać pracownikowi świadectwo pracy w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy, jeśli nie zamierza nawiązać z nim kolejnego stosunku pracy w ciągu 7 dni od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniego stosunku pracy.

Ważne: Wydanie świadectwa pracy nie może być uzależnione od uprzedniego rozliczenia się pracownika z pracodawcą.

Co jednak jeśli świadectwo pracy zawiera nieprawdziwe lub niepełne informacje?

Pracownik może w terminie 7 dni od otrzymania świadectwa pracy wystąpić z wnioskiem do pracodawcy o jego sprostowanie. Odmowa pracodawcy sprostowania świadectwa pracy otwiera pracownikowi drogę sądową. W razie nieuwzględnienia wniosku, pracownikowi przysługuje bowiem w ciągu 7 dni prawo wystąpienia z żądaniem sprostowania świadectwa pracy do Sądu Pracy.

Pamiętaj: najpierw należy wystąpić do pracodawcy o sprostowanie świadectwa pracy, a dopiero w razie odmowy pracodawcy wystąpić w ciągu 7 dni do Sądu Pracy.

Ponadto jeśli pracownik poniesie szkodę wskutek wydania niewłaściwego świadectwa pracy przysługuje mu roszczenie o naprawienia szkody w wysokości wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy z tego powodu (do 6 tygodni).


Masz problem prawny? Pisz: redakcja@nowiny.pl

  • Numer: 24 (1306)
  • Data wydania: 13.06.17
Czytaj e-gazetę

Archiwum

  • Numer: 22 (1304)
  • Data wydania: 30.05.17
  • Numer: 23 (1305)
  • Data wydania: 06.06.17
  • Numer: 24 (1306)
  • Data wydania: 13.06.17
  • Numer: 25 (1307)
  • Data wydania: 20.06.17
  • Numer: 26 (1308)
  • Data wydania: 27.06.17