Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Ksiądz Dawid otwarty na ludzi

13.06.2017 00:00 red.

W uroczystość Zesłania Ducha Świętego odprawił swoją pierwszą mszę. Dawid Sichma jest piątym kapłanem wywodzącym się z Borucina.

Nowy ksiądz ma dwóch braci – Piotra i Daniela. Choć wieś słynie ze sportu (tenis i futbol) to do takiej rywalizacji nigdy nie ciągnęło bohatera z niedzieli. Uczył się w sąsiadującej z kościołem podstawówce w Borucinie (Renata Musioł była jego pierwszą wychowawczynią), później w gimnazjum w Krzanowicach oraz w liceum Mickiewicza w Raciborzu.

Czy właśnie w swojej rodzinnej wiosce znalazł powołanie? Te – jak sam przyznaje – ukształtowało się nieco później. – Nie ma przecież jakiegoś wyznacznika, że w takich, a takich warunkach występuje powołanie do wstąpienia w stan duchowny. Sprawa jest bardzo indywidualna – zaznacza. Poważnie o takim wyborze życiowym zaczął myśleć gdy uczył się w liceum. Sprzyjały temu przygotowania do matury i pojawiające się myśli co robić dalej. – Nastał moment decyzji – przyznaje.

W „Mickiewiczu” był na profilu biologiczno-geograficznym. Dziś śmieje się, że kierunek był „totalnie niezwiązany z obecnym wyborem”. – Plany na dorosłe życie były wtedy zupełnie inne. Chciałem studiować turystykę. Myślę jednak, że te zainteresowania można włączyć w posługę kapłańską – dzieli się z nami spostrzeżeniem.

Wikary w Opolu

Czy na jego wybór miał wpływ miejscowy kapłan? W ciągu lat jego edukacji proboszczowie w Borucinie zmieniali się. Gdy dostał się do seminarium parafią zarządzał Janusz Iwańczuk, a gdy ks. Dawid był na drugim roku studiów kapłan we wsi się zmienił. – Postawa księdza miała pewien wpływ – przyznaje. Wskazuje jednak, że obaj duchowni okazywali dlań wsparcie.

Przyszło mu zostać księdzem w niełatwych czasach dla Kościoła. Księża nie mają już takiego autorytetu jak kiedyś, wiernych ubywa. – Przez ostatnie dni przed prymicją towarzyszyło mi wiele radości. Wiedziałem, że idę na parafię do Opola, gdzie byłem już cały rok i znam środowisko. Zostaję księdzem z nastawieniem na otwartość dla drugiego człowieka. Ksiądz nie powinien myśleć, że wierni przyjdą do niego sami jak do najjaśniejszego księcia, tylko musi widzieć obok drugiego człowieka, dostrzec jego problemy i potrzeby – wyjaśnia ks. Dawid Sichma.

Wzór w św. Dominiku

Czy wzoruje się na wartościach i znanych postaciach Kościoła katolickiego? Sichma wyjawia, że szczególnym patronem jest dlań od dwóch – trzech lat św. Dominik. – Nie wiem w sumie dlaczego stał mi się tak bliski. Może poprzez sposób życia jakie prowadził. Był odmienny od tego jaki jest Kościół współcześnie. Cechowała go asceza, a dziś księża są postrzegani inaczej – zauważa 26-latek.

Prymicja Sichmy była wydarzeniem dla Borucina. W procesji towarzyszącej nowemu kapłanowi szedł m.in. sołtys Ryszard Polak w kościelnej szacie. Przed wejściem do kościoła miejscowa społeczność przywitała księdza Dawida wręczając mu symboliczny bochenek chleba.

– Cała borucińska parafia przeżywa te niezwykłe uroczyste chwile. To powód do radości i wdzięczności. Takie wydarzenia jak prymicje umacniają wiarę we wspólnocie i budzą nową nadzieję. To wydarzenie wyjątkowe i niepowtarzalne – podkreślał na początku mszy proboszcz Andrzej Kałuża. We mszy wziął także udział jego poprzednik w tej parafii Janusz Iwańczuk.

(ma.w)


Ochrzczony i bierzmowany

• 26 grudnia 1993 roku został ochrzczony przez proboszcza Wojciecha Mężyka

• 14 maja 2000 roku poszedł do Pierwszej Komunii

• 1 kwietnia 2006 roku bierzmowany w Krzanowicach z rąk biskupa Jana Kopca


Poprzednicy księdza

Dawida Sichmy z Borucina:

Karol Kaszny (1876);

Herbert Hlubek (1954);

Jan Urbisz (1968)

Jerzy Waliczek (1973)

  • Numer: 24 (1306)
  • Data wydania: 13.06.17
Czytaj e-gazetę

Archiwum

  • Numer: 22 (1304)
  • Data wydania: 30.05.17
  • Numer: 23 (1305)
  • Data wydania: 06.06.17
  • Numer: 24 (1306)
  • Data wydania: 13.06.17
  • Numer: 25 (1307)
  • Data wydania: 20.06.17
  • Numer: 26 (1308)
  • Data wydania: 27.06.17