Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Świętowali 200. urodziny swego proboszcza – historyka

20.06.2017 00:00 red.

Tworkowianie uczcili pamięć swego proboszcza – ks. Augustyna Weltzla, który przez 40 lat wierny Tworkowowi, jako duszpasterz, jednocześnie zapisał znaczącą kartę w historii Śląska. Uznawany za największego historyka, ks. Augustyn Weltzel, obejmując przed 160 laty probostwo w Tworkowie, zgłębiał archiwa Raciborza, Wrocławia, Opola, Berlina, Opawy, Pragi i Wiednia, publikując monografie miast Górnego Śląska oraz rodów szlacheckich.

W 200. urodziny i 120. rocznicę śmierci miejscowego proboszcza, zorganizowana została uroczystość, której początek dała msza św. w intencji jubilata, koncelebrowana przez biskupa opolskiego ks. prof. Piotra Tarlińskiego i proboszcza ks. Piotra Tkocza. Poświęcony został następnie nowy pomnik ks. Weltzla, który w miejscu zniszczonego podczas wojny nagrobnego postumentu, postawił Zarząd DFK Tworków przy wsparciu sponsorów. Po złożeniu kwiatów na grobie duszpasterza, procesja na czele z orkiestrą przeszła ulicami wsi do Centrum Kultury, gdzie licznie zebranych gości powitał przewodniczący DFK Brunon Chrzibek.

– Dobrze przechowujecie pamięć o ks. Augustynie Weltzlu, wielkiej postaci nie tylko w skali Tworkowa, ale całego Górnego Śląska. Ponieważ nie jest jeszcze dostatecznie znana, jako samorządowcy musimy postarać się, żeby w ramach edukacji regionalnej o tej postaci mówić więcej. Jestem przekonany, że ks. Augustyn Weltzel na to zasługuje. I to nie tylko dlatego, że przez 40 lat był tu dobrym księdzem, ale przede wszystkim dlatego, że był bardzo dobrym historykiem. Nie można być świadomym i dobrym obywatelem, kiedy nie zna się własnej historii – powiedział podczas uroczystości członek zarządu województwa śląskiego Henryk Mercik.

Znaczenie twórczości tworkowskiego księdza zarówno dla ówczesnej, jak i współczesnej społeczności Śląska docenił również przewodniczący Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce Bernard Geida. – Augustyn Weltzel docierał do źródeł, które zapewne były w różnych językach: niemieckim, polskim, czeskim i oczywiście po łacinie. On wszystkie je zebrał i zapisał w języku niemieckim. Daje nam tym przesłanie, że obojętnie jakiej jesteśmy narodowości, to jeśli mieszkamy na Śląsku i chcemy poznać Śląsk, to nie możemy być jednojęzyczni, bo nie dotrzemy i nie zrozumiemy źródeł historycznych. Płynie z tego dla nas ważna nauka: obojętnie czy ktoś jest Polakiem, Ślązakiem czy też czuje się Niemcem, powinniśmy poznać język polski i niemiecki, aby oddychać całą śląską piersią – stwierdził.

Na uroczystości obecny był również potomek ostatnich właścicieli tworkowskiego zamku hrabia Wilhelm von Saurma-Jeltsch. To właśnie w Jeltschu (powiat oławski), 9 kwietnia 1817 r. urodził się Augustyn Weltzel, a jego ojciec był gajowym w dobrach ziemskich von Saurma. Więcej o życiu i twórczości księdza – historyka można było dowiedzieć się z wykładu dr Renaty i dr Piotra Sputów.

Dlaczego ks. Weltzel jest dziś tak ważny dla Tworkowa? – Kiedy przyszło mi zapoznać się z jego twórczością, tym co po sobie pozostawił i im bardziej w to się wgłębiałem, tym bardziej zacząłem doceniać jego osobowość, skromność, fach jako księdza, a w późniejszych czasach również w jaki sposób reprezentował się na zewnątrz będąc np. w Berlinie. Był osobowością, która doceniona została przez innych historyków tamtych czasów, jak i współczesnych. Uważam, że jest to osoba, która ze względu na swoje dokonania, musi być na nowo pokazana naszemu młodszemu społeczeństwu – przekonywał Brunon Chrzibek.

Spotkanie uświetnił występ trio skrzypcowego „Appassionato”. Po zakończeniu oficjalnej części, rozpoczął się festyn rodzinny, a podczas niego m.in.: krótki koncert orkiestry dętej, występy przedszkolaków z Tworkowa oraz zespołu Tworkaue Eiche, na koniec zaś zabawa taneczna.

(ewa)

  • Numer: 25 (1307)
  • Data wydania: 20.06.17
Czytaj e-gazetę

Archiwum

  • Numer: 23 (1305)
  • Data wydania: 06.06.17
  • Numer: 24 (1306)
  • Data wydania: 13.06.17
  • Numer: 25 (1307)
  • Data wydania: 20.06.17
  • Numer: 26 (1308)
  • Data wydania: 27.06.17
  • Numer: 27 (1309)
  • Data wydania: 04.07.17