Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

„Promyki Miłosierdzia” – schola farnego kościoła

04.07.2017 00:00 red

Śpiewajmy Panu

„Przyjdźcie radośnie śpiewajmy Panu, wznośmy okrzyki ku chwale Opoki naszego zbawienia”. (Ps 95)

Rozśpiewane kościoły przyciągają; w śpiewie wyraża się radość duszy i odwrotnie: śpiew budzi radość. Jesteśmy czasem w tłumie rozśpiewanych wiernych, chcemy być tylko biernymi uczestnikami liturgii, ale nagle znikają krępujące nas wewnętrzne hamulce i dołączamy do śpiewu wspólnoty, z początku nieśmiało, ale potem coraz odważniej chwalimy Boga swym głosem i sercem.

Niestety są też martwe kościoły… Uczestniczyłem niedawno w wielkimi mieście w nieszporach świątecznych, na których słychać było tylko organistę i księdza. Obydwaj wyposażeni w potężne mikrofony, zagłuszali skutecznie próby włączenia się w śpiew psalmów nielicznie zebranych wiernych w nawie kościoła. Myślałem sobie: Kapłan zamiast zwyczajowego pozdrowienia „Pan z wami”, powinien wołać w kierunku chóru „Pan z tobą, Organisto!” Boże, broń nas od grobowej ciszy w Twoich świątyniach!

Św. Augustyn mówi pięknie: „Śpiewajcie z okrzykami radości. Śpiewać pięknie Panu Bogu, to znaczy śpiewać z radością. Co znaczy śpiewać z radością? Znaczy to tyle – zrozumieć, że nie można wyrazić słowami tego, co śpiewa się sercem. Bo też ci, którzy śpiewają, czy to w czasie żniwa, czy winobrania, czy też podczas jakieś napełniającej radością pracy, z początku wyrażają swą radość w słowach, ogarnięci jednak niewypowiedzianą radością, porzucają słowa i wydają okrzyki radości. Okrzyk radości wskazuje, że serce wypełnione jest uczuciem, którego nie można wypowiedzieć. (...) Niech więc twe serce raduje się bez słów, niech bezgraniczna radość nie zamyka się w granicach słów. Śpiewajcie Panu z okrzykami radości”.

Św. Augustyn zresztą zawdzięcza swe nawrócenie śpiewowi: gdy bowiem wahał się i walczył ze sobą, czy zmienić hulaszczy żywot na chrześcijański żywot, usłyszał za murem domostwa śpiewny głos: „Weź i czytaj!” Posłuchał, wziął Pismo św. do ręki i trafił na słowa: „Odrzućmy więc uczynki ciemności, a przyobleczmy się w zbroję światła!” (Rz 13,12). To był początek jego wielkiej świętości.

Schola „Promyki Miłosierdzia”

Szczególny urok ma śpiew dzieci. Ich młode głosy mają coś ze świeżości wiosny. Liturgia Kościoła dużą wagę przywiązuje do udziału scholi w nabożeństwach. Schola liturgiczna przewodzi i ubogaca śpiew. Przy kościele pw. Wniebowzięcia NMP na Rynku od kilku lat istnieje schola dziewcząt prowadzona przez ks. wikariusza Zygmunta Nagela.

Niełatwo dziś zapalić dzieci do śpiewu; lubią słuchać nagrania, ale nie samemu śpiewać.

Ks. Z. Nagel: „Promyki Miłosierdzia” to schola parafialna działająca przy par. pw. Wniebowzięcia NMP w Raciborzu. Założyłem ją trzy lata temu, gdy tylko przybyłem do Raciborza. Jest to grupa kilkunastu dziewcząt w wieku 6 – 13 lat.

Ostatnio wydaliście nawet płytę?

Ks. Z. Nagel: W tym roku postanowiliśmy nagrać profesjonalną płytę „Jutrzenka” z okazji 100. rocznicy objawień fatimskich i 300. rocznicy koronacji ikony Matki Boskiej Jasnogórskiej. Przez kilka miesięcy przygotowywaliśmy się do jej nagrania, prowadząc warsztaty muzyczne, pozyskując sponsorów i koordynując pracę muzyków, którzy zajmowali się aranżacjami. Na płycie znajduje się 10 utworów, które zostały zaaranżowane w nowoczesnym stylu, odbiegającym od typowej harmonizacji organowej. Bogactwo stylów muzycznych sprawia, że każdy odnajdzie tam coś dla siebie. Pośród utworów odnajdziemy m.in.: „Zawitaj Królowo”, „Od jutrzenki…”, „Dobranoc Ci Matko”, czy też „Z Dalekiej Fatimy”. 

Do płyty „Jutrzenka” dołączona jest książeczka z tekstami pieśni i dedykacjami. Pośród dedykacji odnajdziemy m.in wypowiedź  p. Haliny Frąckowiak – znanej polskiej piosenkarki i autorki tekstów. O aranżacje zadbał p. Daniel Maczura – kompozytor z Opola, który zajął się koordynacją całości. Do współpracy zaprosił bardzo dobrego opolskiego gitarzystę Jakuba Mitoraja i znanego polskiego skrzypka Dawida Lubowicza, który jest laureatem wielu festiwali i konkursów. Pan Dawid współpracuje z Teatrem Muzycznym „Roma” w Warszawie. Jest współzałożycielem m.in takich zespołów jak:  „Lubowicz Jazz Quartet”, „East Wall Jazz Quartet” oraz „Atom String Quartet”.

Czyli pełen profesjonalizm?

Ks. Z. Nagel: Dziewczynki ze scholi, zostały zarejestrowane w dwóch studiach nagrań w Opolu. Przygotowanie do nagrania płyty i jej realizacja zajęły  ponad cztery miesiące. Nagranie to jest ważnym wydarzeniem muzycznym w naszym kraju, z którego jako raciborzanie możemy być dumni. Kilka aranżacji w przyszłości będzie emitowanych na falach radiowych. Kołysanka „Dobranoc Ci Matko” już po dwóch dniach po jej publikacji na Youtube, cieszyła się zainteresowaniem kilkuset osób.

Gdzie można nabyć płytę?

Ks. Z. Nagel: O płytę można pytać w kancelarii w par. pw. WNMP w Raciborzu począwszy od 2 lipca. Płyta będzie rozprowadzana również po mszch św. w kościele pw. WNMP w Raciborzu, a także w innych kościołach na terenie całej diecezji opolskiej i nie tylko. Osoby zainteresowane płytą prosimy o kontakt drogą e–mailową: promyki.wnmp@gmail.com

Jak jest cel nagrania „Jutrzenki”?

Celem płyty jest przede wszystkim krzewienie pobożności maryjnej w naszym kraju, ale także promowanie kultury i muzyki religijnej. Cieszę się, że patronem honorowym płyty jest bp Andrzej Czaja. Między innymi jego dedykacja jest obecna w książeczce, którą odnajdziecie w kieszeni strony tytułowej. Przy okazji dziękuję wszystkim parafianom kościoła farnego, osobom prywatnym, firmom, instytucjom, urzędom, przedsiębiorstwom i sklepom, które nie bały się nam zaufać. Dzięki wam, płyta dostępna jest w cenie, poniżej kosztów jej produkcji tj. 20 zł.

  • Numer: 27 (1309)
  • Data wydania: 04.07.17
Czytaj e-gazetę

Archiwum

  • Numer: 25 (1307)
  • Data wydania: 20.06.17
  • Numer: 26 (1308)
  • Data wydania: 27.06.17
  • Numer: 27 (1309)
  • Data wydania: 04.07.17
  • Numer: 28 (1310)
  • Data wydania: 11.07.17
  • Numer: 29 (1310)
  • Data wydania: 18.07.17